دنیا بد نیست

حجت الاسلام محمد ادریسی

گروه 1+21 چیست؟

فریور خراباتی

زنِ زباله گرد

عرفان حسنی

چرا از محکوم کردن رفتارهای نادرست در شبکه های اجتماعی لذت می بریم؟

پروفسور اریك شویتزگبل (استاد فلسفه دانشگاه ریورساید کالیفرنیا) مترجم: زهیر باقری نوع پرست

راشاتودی، اسب تروای مسکو

حمید حامدی، روزنامه‌نگار و مشاور رسانه‌ای‌

انسانهای متفاوت

سیامک داودی
ادامه...

روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

نیکنام اسماعیل زاده فارغ التحصیل حقوق

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

حمید نوروزی کاراموز وکالت

واكسيناسيون وكالت

علي اسدالله پور كريمي
ادامه...

عناوین خبرهای یادداشت

دنیا بد نیست

زیاد داشتن ملاک افتخار نیست.همین زیاد داشتن هاست که دشمن ساز و نقصان پذیر و فقر آور است. انصافت را پشت سر نگذار و قدر آنچه را كه جلوي دست تو است را بدان و حق موجودي هاي خويش را بجاي آور آنگاه آنچه راكه نزد تو نيست را طلب كن.

گروه 1+21 چیست؟

اصولگرایان نازنین در انتخابات ریاست جمهوری آتی بدون تردید با استفاده از ریاضی می‌خواهند خودی نشان دهند.نخستین نمونه‌اش برمی‌گردد به یک قطره از دریای خروشان فهرست کاندیداهایشان که گفته: «جبهه مردمی انقلاب را 30 درصد بانوان و 40 درصد آقایان تشکیل می‌دهند»

در تاریکی محضِ کوچه بن بست، سطل زباله ایی است

زنِ زباله گرد

به دیده گانم، در لابلای هوای مه گرفته که زحمت می دهم، زنی تا نیمه قامت خود را اندرون متعفن های سطل زباله فرو برده است. زن، چادری به سیاهی شب، به سر کرده، اما چنان دو دستانش مشغول وارسی زباله ها است که حجاب او تا به روی دوشهایش افتاده است. به گمانم این زن از چشمان حاکم شرع حذر کرده، یا که نه شاید حاکم او را در استتار چادر و شب نمی بیند که چنان فلاکت و بدبختی را عریان نموده.

مجموعه توئيت‌هاى آسيه باكرى، از مصائب رفته بر پدر و عمويش توسط تيم احمدي نژاد

آسيه باكرى، دختر «شهيد حميد باكرى» و برادرزاده «شهید مهدی باکری» در مجموعه توئيت‌هایى، ، از مصائب رفته بر پدر و عمويش توسط افراد تيم احمدي نژاد پرده برداشت.

درباره یک مد جدید در عروسی ها/خز و خیل ها چه کسانی هستند؟

در چند سال اخیر در بعضی از عروسی ها باب شده است که خواننده با اجرای آهنگ های به قول خودش خز، از "جک و جوات"های مجلس می خواهد که به صحنه بیایند. مهمانانی هم که در این هنگام وارد صحنه می شوند با آب و تاب و به شکل غلو شده حرکات موزونِ " َجک و جواتی" از خود نشان می دهند! در همین ارتباط در چند ماه اخیر صداهای تصویرگذاری شدۀ (داب اسمش) بسیاری هم ساخته شده است که در آن افرادی با آهنگ ها ، پوشش ها و ادا اطوارهای "جَک و جواتی" حرکات موزون انجام می دهند.

به یاد «اسماعیل فصیح»/سیاست گریزِ سیاسی نویس

به گمانم سال‌های ٦١ و٦٢ بود که اسماعیل (نقی) فصیح را دیدم. آقای فصیح را. خودش تأکید داشت کلمه آقا را به کار ببریم. (هنگامی که تلفن می‌زد، می‌گفت من آقای فصیح هستم) ثریا در اغما حروفچینی شده بود و در رفت و آمد تصحیح و نمونه خوانی بود. از فصیح شراب خام و عقد را خوانده بودم وعقد در آن سال‌ها تأثیر عجیبی بر من گذاشته بود. این قصه نزدیکی به مرگ و نیستی را می‌رساند. فضای سوررئال غریبی داشت که در زمانی که نوعی ادبیات سوسیال مد روز بود جلوه می‌کرد.

زادروز غزاله علیزاده، داستان‌نویس

غزاله علیزاده در «خانه‌ی ادریسی‌ها»

در یک روز جمعه ۲۱ ادردیبهشت ۱۳۷۵، تعدادی از ساکنان محله‌ای در جنگل اطراف شهر رامسر در شمال ایران و در روستای «جواهرده» جسدی را یافتند که از درختی حلق‌آویز شده بود. او کسی نبود جز «غزاله علیزاده» نویسنده‌ی ایرانی و صاحب رمان مشهور دو جلدی «خانه ادریسی‌ها».

درباره دعوای بین اسنپ و تپسی با تاکسی تلفنی ها

این دعوای بین اسنپ و تپسی با تاکسی تلفنی ها به نماد دعوا بین دنیای قدیم و جدید تبدیل شده! تفاوت بین دو نوع متفاوت از سرویس دهی در یک صنف شغلی که یکی مبتنی بر فنآوری جدید و اون یکی به سبک قدیم. یکی با قابلیت نسبی در پاسخگویی به نیازهای دنیای امروز که با سرعت و قابلیت دسترسی عجین شده و‌دیگری بر اساس متد قدیم.

اولین سانسورچی فیلم در ایران

محرمعلی‌خان، اولین سانسورچی فیلم در ایران بوده. هر فیلمی که ساخته می‌شد را اول محرمعلی‌خان می‌دید و بعد با مقراضش، آنجا را که اسائه به سلطنت و ناموس مملکت می‌دید، می‌برید.

نوستالژی خانم شاقول/ما و روزگاری که گوینده خبر، فقط گوینده بود

وقتی خانم شاقول اسمی از آمریکا می آورد دندان قروچه نمی کرد، افشار با ان چهره دلنشینش، آشنا می نمود، حیاتی برخلاف امروز، چشمانش را گرد و ابروهایش را سگرمه نمی کرد که ما را آماده شنیدن اسم یکی از شخصیت های سیاسی داخل یا روسای جمهور فلان کشور متخاصم کند، چون اصولا گوینده خبر در آن زمانه، وظیفه نداشت سیفون و آفتابه و لیف و قطیفه را هم به لید خبر بچسباند و صدای شخصیت ها را هم با لحن کنایه آمیزی برایمان تقلید کند!

چرا از محکوم کردن رفتارهای نادرست در شبکه های اجتماعی لذت می بریم؟

محکوم کردن رفتارهای نادرست» بخش مهمی از فعالیت اخلاقی است و شبکه های اجتماعی بستری تاثیرگذار برای این کار هستند. محکوم شدن نژادپرستی، جنسیت گرایی و تبعیض علیه افراد دارای معلولیت در شبکه های اجتماعی، آگاهی ما را نسبت به این مسائل افزایش می دهد. با این حال، محکوم کردن رفتار بد افراد در شبکه های اجتماعی بیش از اندازه «مفرح» شده است، به شکلی که من را به عنوان فیلسوف اخلاق و روانشناس نگران می کند.

راشاتودی، اسب تروای مسکو

صحبت از تلاش و نقش موثر روسیه در شکل‌دهی یک نظم نوین جهانی روسی در دهه‌ی گذشته تا امروز خیلی بحث‌برانگیز است و شاهد مثال‌های زیادی دارد:هدایت بحران کریمه و اکراین، کنترل هیجانات خطرناک تروریست‌های بدخیم چچن، به آرامش رساندن جنگ نیابتی ٧٢ شاخه در حلب، تاثیرگذاری بی‌تردید بر مسیر روی کار آمدن ترامپ، آشتی در بازار اوپک، آوردن ترکیه بر سر میز مذاکره درباره سوریه با حضور ایران، گسترش یک بازی آسیایی با چین و هند و هم‌پیمانان قدرتمندی چون ایران و ... .

صدا و سیمایی که شرعیاتِ رسانه ای تولید می کند!

شیوه های رسانه ملی ما در مواجهه با ابزارهای رسانه ای نوین شکل جدید و آمیخته ای را عرضه می کند. در شرایط فیلتربودن بخشی از شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و توییتر، بعضی دیگر از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، هرچند فیلتر نیستند، اما در یک چارچوب عجیب و گنگ مدیریت میشوند.

انسانهای متفاوت

روزی در کنار ساحل مازندران در حال قدم زدن بودم مردی با ظاهر متشخص توجه من را به خود جلب کرد او در کنار ساحل دریا آلونکی ساده برای خود درست کرده بود و در آن آلونک زندگی می کرد به بهانه ای خواستم با او هم صحبت شوم ولی احساس کردم مایل نیست به هر حال در اثر سماجت من بالاخره اجازه داد برای مدتی کوتاهی با او هم صحبت شوم

به ياد استاد فرشته بازرگان

استاد فرشته بازرگان، قرآن‌پژوه، اديب، پارسا، اخلاق‌مدار، بانوي دردمند و درستكار و فرزندِ پاك‌نهادِ بزرگ‌انديشمند تاريخ معاصر ايران، مرحوم مهندس مهدي بازرگان، از معدود آدمياني بود كه همواره علم به آيه‌هاي عشق را با عمل خويش به ما مي‌آموخت و من بارها اين مهم را به‌وضوح در رفتار ايشان ديده بودم.

لرزه‌نگاری یک استعفا:

افشای ارتباط با روسیه در دولت ترامپ

چند ماه است که جهان با پدیده غیرقابل پیش‌بینی‌ای به نام «دونالد ترامپ» روبرو شده است و گاه و بی‌گاه عنوان یک خبر از اردوگاه او، دنیا را دستخوش هیجان‌های مختلفی می‌کند. آخرین نمونه چنین خبری دوشنبه شب به وقت #آمریکا و سه‌شنبه 26 بهمن 95 به وقت تهران منتشر شد که درآن مایکل فلین، مشاور ارشد امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، به دلیل مخفی کردن ارتباطش با سفیر روسیه، عذرخواهی و از سمت خود استعفا کرد.

ولنتاین و یک حرف حساب

مدت مدیدی بود حرف حساب نشنیده بودیم . دیگه داشت فراموشمان می شد که می شود.اینجا «حرف حساب» هم شنید.

ژیژک و تأیید ترامپ

اسلاوی ژیژک، استاد اسلوونیایی و نمایندۀ برجستۀ پُست مدرنیسم و فلسفۀ روانکاوی و سیاست‌های چپ نمایان، از ریاست جمهوری دونالد ترامپ حمایت کرده است.

ارزان‌ترین قتل‌های ایران

بررسی خبرهای چند سال گذشته در رسانه های رسمی کشور نشان می دهد در این مدت قتل هایی رخ داده که انگیزه‌های آنها به لحاظ مالی به شکل حیرت‌آوری کم ارزش و کم اهمیت بوده، اما جان چندین انسان برای آنها تلف شده است. تورم و گرانی در کنار نابرابری های اجتماعی در چند سال اخیر برای جامعه ایرانی عوارض بسیاری به همراه داشت.

تهران بمب ساعتی

تهران بمب ساعتی است؛ برای نجات، با این «فهرست» شروع کنیم:تا به حال بیشتر نگرانی‌ها در مورد زلزله احتمالی در این شهر 13 میلیون نفری بوده،‌ اما آتش‌سوزی پلاسکو نشان داد که خطرهای بسیار نزدیک‌تری هم وجود دارد که تهران و مردمش را تهدید می‌کند.

به مناسبت سالروز مرگ فروغ فرخزاد

شناخت فروغ فرخزاد در رابطه با جامعه ايران

فروغ از پيشتازان تجدد در ايران است، به اين اعتبار كه؛ اگر چه نيما در شعر فارسي صاحب اين مقام است، ولي شعر فروغ با حضور زن دنياي معاصر در آن، با تمامي وجود و فرديت اين زماني خويش، تازگي دارد. به اين اعتبار كه براي اولين بار زن به عنوان زن به شعر راه يافته است.. از اين روست كه مي توان از او نيز، در شمار پيشگامان عرصه تجدد در ايران نام برد.

همگرایی علیه ریزگردها

محمد کیانوش راد، نماینده اهواز در مجلس ششم و عضو ارشد حزب اتحادملت، در یادداشتی تلگرامی نوشت:حل مشكل ریزگردها در خوزستان نیازمند عزمی ملی است. آقای روحانی همانگونه كه در هفته‌های آغازین دولت با تشكیل كمیته‌ای ویژه، نجات دریاچه ارومیه را در دستور كار دولت قرار داد، در موضوع بحران ریزگردها باید بطور ویژه موضوع را پیگیری كند.

لزوم بازگشت به آموزه‌های انقلاب با آشتی ملی

انقلاب ایران پس از پنج انقلاب بزرگ در دنیا، آخرین انقلابی بود که در قرن بیستم شکل گرفت. اگر انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های جهان مقایسه شود، نتیجه چنین خواهد بود که انقلاب ایران، انقلابی طبقاتی نبوده و تمام اقشار جامعه در آن حضور داشتند.

ديپلماسي رسانه اي انقلاب اسلامي در آستانه چهل سالگي

مجموع تجربه هاي زيست ملي-جهاني و سبك زندگي سياسي شهروندان هر كشوري نمايانگر برند_ملي و هويتي آن است. شخصيت زنده اي كه جايگزين پرستيژ و اعتبار_ملي است و بازنمايي آن را مي توان در رسانه هاي يك كشور بويژه رسانه_هاي_خارجي آن جستجو كرد.

روان‌کاوی، زوج درمانی و سکس تراپی

فرهنگ سلامت علیل و بیمار ما سبب شده که سمت و سوی خاصی در تجارت سلامت روان مملکت شکل بگیرد. این‌که مسایل جنسی و زناشویی در این فرهنگ به خاطر تابوها و اخلاق ویکتوریایی سال‌ها و دهه‌ها از شروع طب مدرن مغفول مانده، فرصتی فراهم کرده که تجارتِ درمانِ سکس خودش را جا بیندازد.

پربیننده ترین های یادداشت

جدید ترین اخبار

Top