روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

نیکنام اسماعیل زاده فارغ التحصیل حقوق

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

حمید نوروزی کاراموز وکالت

واكسيناسيون وكالت

علي اسدالله پور كريمي
ادامه...

عناوین خبرهای گفتگو

گفت‌وگو با کولبری که تصویرش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود

«خضر» در راه درمان

کمتر از یک هفته است که تصویرش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود؛ تصویر پیرمردی با گونه‌ای آویزان از بیماری فک و چشمانی رنج کشیده که قلب هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد. خضر پیرمرد هفتاد ساله با وجود بیماری، کولبری می‌کند و حالا تبدیل شده به یکی از سوژه‌های شبکه‌های اجتماعی و نمادی از هزاران مرد و زن و کودکی که برای معاش، باید بارهای سنگین را در مرزهای غرب کشور به دوش بکشند.

تبیین نقش و جایگاه مرحوم آیت‌الله هاشمی در روند شکل گیری نظام حقوقی ایران

شاید نخستین باری که مردم چهره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در قاب تلویزیون مشاهده کردند همان روزی بود که ایشان در کنار امام ایستاده و حکم نخست‌وزیر دولت موقت را قرائت کردند.

مسئولیت های فاجعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو از نگاه قانون/ حقوق شهروندان زیر آوار بی ‌توجهی

بعد از حادثه وحشتناک آتش‌سوزی و سپس فروریختن ساختمان پلاسکو که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از هموطنانمان اعم از آتش‌نشانان فداکار و از خود گذشته و کسبه ساختمان و احتمالاً مشتریان شد، ارگان های مسئول ضمن تلاش برای نجات مردم گرفتار در آتش و آوار فروریخته، به‌طور جانبی تلاشی هم درجهت تبرئه خود از آثار و عواقب این حادثه می کردند.

سایه ویژه‌خواران بر اقتصاد کشور

طیف گسترده‌ای از افرادی را که در پولشویی، کلاهبرداری و جرایم اقتصادی مداخله دارند،میان بدهکاران بانکی هستند یکی از عوامل مهم فساد نفتی دستگیر و به ایران بازگردانده شد

حقوقدانان در میزگرد «منشور حقوق شهروندی» بررسی کردند/ مزایا و کاستی های کتابچه حقوق مردم

منشور حقوق شهروندی سرانجام در 29 آذرماه، با 23 سرفصل و 120 ماده به همراه ساز و کار اجرا و نظارت بر حسن اجرا و همچنین ارجاعات قانونی مواد آن از سوی رئیس جمهوری امضا، رونمایی و ابلاغ شد.

حقوق متهم در قوانین کیفری کشور بررسی شد/ متهم، مجرم نیست

بشر از ابتدای تن دادن به زندگی اجتماعی و جدا شدن از غار تنهایی خود به دنبال آرمانخواهی بوده و رسیدن به عدالت را سرلوحه آمال و آرزوهای خود قرار داده است.

حقوقدانان از ابعاد حقوقی فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی می‌گویند/ فیلترینگ ضربتی

بحث فیلترشدن شبکه‌های اجتماعی بحثی است که هرازگاهی توسط مسئولان مطرح می‌شود و بعد از گذشت زمان یا از یاد می‌رود یا به حساسیت به یک شبکه اجتماعی خاص مانند تلگرام محدود می‌شود. حال با اين وجود در چند روز اخیر رئیس پلیس فتا با اعلام این خبر که ٦٦‌درصد جرایم در تلگرام، ٢٠‌درصد در اینستاگرام و ٢‌درصد در واتس‌آپ رخ می‌دهد به لزوم فیلترشدن ٣٠ شبکه اجتماعی پرداخت.

کارشناسان دلایل افزایش جرایم سایبری را بررسی کردند

خودپردازهای مشکل ساز

طي سال‌هاي اخير با ورود تكنولوژي و فناوري‌هاي جديد به کشور، انتظار مي‌رفت ابزارهای جدید، آرامش و رفاه را براي شهروندان به ارمغان بياورند، هرچند در بسیاری موارد استفاده از ابزارهای جدید مانند کارت‌های بانکی، بسیاری از مبادلات تجاری و خریدوفروش‌ها را سهل و آسان کرد. اما در برخي موارد، زمينه سوءاستفاده‌هاي سودجويان را نيز فراهم كرده و به عبارت دیگر گاهي ابزارهاي جديد، بلاي جان برخي از هموطنان شده است.

نگاهی به تأخیر یکساله در تشکیل شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم

جولان جرم پشت درهای بسته شورای پیشگیری

حدود یک سال قبل بود که قانون پیشگیری از وقوع جرم در 6 ماده تصویب شد. بر اساس ماده 2 همین قانون باید شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم با 23 عضو و به ریاست رئیس قوه قضائیه و نیابت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شود و حداقل در هر فصل یک بار جلسه‌ای برگزار کند.

حقوقدانان از قانون نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس می‌گویند /مصونیتِ بهارستانی‌ها

قانون نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس ازجمله قوانینی بود که حواشی بسیاری در زمان بررسی و تصویب در مجلس به خود دید و منتقدان تصویب آن از هیچ کوششی فروگذار نبودند.

در گفتگو با دکتر جلیل مالکی

وضعیت فعلی و آینده نهاد وکالت پس از رد لایحه جامع در مجلس

دوشنبه 24 آبان ماه 95؛یکی از روزهایی که دستکم در دهه ی اخیر برای جامعه وکالت،تعیین کننده بوده است،در این روز بود که کمیسیون قضایی مجلس دهم،ورود به بررسی "لایحه جامع وکالت" را ضروری تشخیص نداد،پس از انتشار این خبرو مشخص شدن جزییات نشست کمیسیون قضایی،تحلیل ها،گمانه زنی ها و پیش بینی های مختلفی در خصوص وضعیت فعلی و آینده نهاد وکالت مطرح شده است،بر همین مبنا و پس از انتشار نظرات دکتر علیرضا آذربایجانی،امروز دیدگاه های دکتر جلیل مالکی،عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز و عضو هیات مذاکره کننده جامعه وکالت در قوه مقننه را در گفتگویی اختصاصی با کانال "ویکی وکیل" جویا شده و با همکاران ارجمند و سایر علاقه مندان به این مقوله،در بین می گذاریم.

یک حقوقدان:آلوده کردن هوا مباشرت در قتل است

رامین علیزاده: هوای تهران در وضع وخیمی قرار دارد. این اخباری است که چندین بار به گوش مردم تهران و برخی کلانشهرها خورده است. افراد زیادی به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، اما قانون مسئولیت این مساله را متوجه چه کسی کرده است؟ علی نجفی توانا، رئیس اسبق کانون وکلا در گفت‌وگو با «آرمان» می‌گوید: «قوانین ما در این زمینه وسعت و ظرفیت برخورد در این مورد را دارند اما بحثی که وجود دارد این است که نه مردم به حقوق خود آگاهند و نه اراده ای ملی در این زمینه وجود دارد.»

میزگردی برای بررسی طرح«مجازات‌های جایگزین اعدام در جرایم مواد مخدر»

اعدام، نسخه ناقص برای درمان قاچاق و اعتیاد

دکتر جلیل رحیمی جهان آبادی: معتقدیم سیاست فعلی در مبارزه با مواد مخدر تأثیر‌گذار نبوده است؛ البته برخی از مسئولان قوه قضائیه و نیروی انتظامی هم نظری مخالف این امر دارند و می‌گویند اگر اعدام حذف شود، وضع از اینکه هست بدتر می‌شود؛ اما ما می‌گوییم شما اثبات کنید که اگر اعدام حذف نشود چه اثر مثبتی دارد و چه منفعتی به جامعه رسانده و خواهد رساند؟

حقوق‌دانان نقاط ضعف و قوت دستورالعمل جدید کمیته‌‌های انضباطی دانشگاه‌ها را بررسی کردند

تقویت حقوق دفاعی دانشجویان

حقوق‌دانان درگفت‌و‌گو با «شهروند» نقاط ضعف و قوت دستورالعمل جدید کمیته‌‌های انضباطی دانشگاه‌ها را بررسی کردند

ابعاد حقوقی خریدوفروش پایان‌نامه در گفت‌وگو با عبدالله سمامی، حقوقدان بررسی شد

ابعاد حقوقی خریدوفروش پایان‌نامه/فرومایگی علمی

فریادهای پیاپی «پایان‌نامه، پایان‌نامه» را در پیاده‌رو‌های خیابان انقلاب و در برخی از کتاب‌فروشی‌ها بارها شنیده‌ایم. خریدوفروش پایان‌نامه، پروپوزال و تز دکتری دیگر به امری عادی در خیابان انقلاب تبدیل شده‌اند.

عباس عبدی در گفت و گو با وکیل ملت:

من یک ضد انقلابم / زمان به گذشته برگردد بسان گذشته عمل می کنم

عباس عبدی فعال سیاسی در پاسخ به این سوال وکیل ملت که اگر زمان عقب برگردد آیا باز از دیوار سفارت آمریکا بالا می روید برآشفت و گفت که اصلا سئوال شما بی پایه است.

شرایط ممنوع‌الخروج‌شدن افراد در گفت‌وگو با علی نقی‌زاده کوچصفهانی بررسی شد

خروج ممنوع!

گاهی اتفاق می‌افتد فرد مهیای سفری خارجی بوده و تمام مقدمات سفر نیز فراهم شده ازجمله روادید و بلیت هواپیما را هم خریداری کرده اما در فرودگاه به وی اعلام می‌شود اجازه خروج از کشور را ندارد. در این زمینه باید گفت ممنوع‌الخروج‌شدن از مواردي است كه ممكن است فرد تا لحظه حضور در مرز از آن بي‌اطلاع باشد.

هم قصور پزشکی داریم، هم قصور مهندسی

قصور، تقصیر، برخورد و مجازات کلماتی هستند که بارها به گوش ما خورده اند. در سال‌های اخیر زمانی که بحث از قصور به میان آمده ذهن ما به طور ناخودآگاه به سمت قصور پزشکی رفته است، اما قصور ابعاد وسیع‌تری هم دارد که نیازمند بررسی است.

گفت‌وگو با بهمن کشاورز

لایحه جامع وکالت و لزوم حفظ استقلال کانون وکلا

آنچه از دیرباز مورد توجه و علاقه کانون‌هاي وکلاي دادگستري ايران بوده است، مسئله استقلال کانون‌های وکلاست که در اصل، قاعده‌ای بین‌المللی محسوب می‌شود و در بیانیه مصوب سازمان ملل متحد در هاوانای کوبا، سال ۱۹۹۰ نيز تصریح شده است.

کارشناسان از شرایط استرداد مجرمان می‌گویند

مجرمان سیاسی مصون از استرداد

مجازات مجرمان امری بدیهی و پذیرفته‌شده است اما در کنار این امر حقوق متهمان نیز هرگز به فراموشی سپرده نشده و یکی از این حقوق استرداد مجرمان است.

خسارت های احکام نادرست قضایی ، چگونه جبران می شود؟

قصور قاضی و تکلیف متهمان بی‌گناه

تصمیمات عجولانه و ناآگاهانه ممکن است عواقب حقوقی و قضایی برای هر شهروندی داشته باشد اما نبود تبعیض حقوقی و قضایی که در دین مبین اسلام بارها بدان تأکید شده و در قانون اساسی کشورمان نیز قید شده است به گونه‌ای است که شهروندان اگر احساس بی‌عدالتی از قاضی داشته باشند نیز، می‌توانند از وی شکایت کنند، هر چند قاضی استقلال رأی دارد اما اگر ثابت شود که حکم صادره از سوی وی ناصحیح است شاکی می‌تواند ادعای خسارت و جبران مافات کند

تبعات اشتغال مسئولان دوتابعیتی در پست‌های مهم در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی شد

زندگی دوگانه آقایان مدیر

دیر زمانی است که بحث عدم دو تابعیتی بودن مسئولان و مقامات کشور مطرح شده اما با وجود اهمیت بالای موضوع هنوز سرانجامی نداشته است.

موسسات حقوقی غیرمجاز همچنان می تازند/سلام به كارچاق‌كن‌ها

نهاد وکالت سال‌هاست با چالش‌های گوناگونی مواجه بوده و ازجمله آنها که تاکنون اعتراضات گسترده‌ای به همراه داشته وضع فعالیت موسسات حقوقی غیرمجاز است. به‌ گمان وکلا برخی از این موسسات فعالیت‌های غیرقانونی بسیاری داشته و چهره نهاد وکالت را خدشه‌دار ساخته‌اند.

بررسی حقوقی پیامدهای قانون «عدالت علیه حامیان تروریسم» در امریکا در گفت‌و‌گو با دکتر «یوسف مولایی»

«جاستا»‌؛ شمشیر دو تیغه امریکا و عربستان

لایحه جنجال برانگیز «عدالت علیه حامیان تروریسم» موسوم به «جاستا» به یکی از بزرگترین چالش‌های سیاست خارجی امریکا تبدیل شده است.

بررسی بخشنامه دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندان ها

اختیارات تازه قضات برای کاهش مجازات زندان

باید اذعان داشت که برخی مواقع قاضی ناچار است برای حفظ حقوق مردم و اجتماع قرارهای منجر به بازداشت را صادر کند به طور حتم این بخشنامه نه تنها استقلال قضات را سلب نمی‌کند بلکه سبب تقویت جایگاه آنان نیز می‌شود

Top