عناوین خبرهای حقوق اجتماعی

شوخی و جدیِ سربازی بانوان

خدمت نظام وظیفه برای زنان ایده ای است که اکنون دور از ذهن و امکان به نظر می رسد اما برخی می گویند می توان از ظرفیت آنان در این راستا به اشکال داوطلبانه بهره گرفت.

امواج شایعه در دریای خزر/ چرا شایعات بر گفته‌های رسمی می‌چربد؟

خیلی بد است که واکنش بخش قابل توجهی از مردم به خبرهای رسانۀ رسمی پاسخی از جنس بابا پنجعلیِ سریالِ پایتخت و با این لفظ باشد: الِکی می‌گه....

طرح مجلس برای تعیین کف سن ازدواج

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: در قالب طرح «کودک همسری» حداقل سن ازدواج برای دختران به ۱۶ سال افزایش می‌یابد.

وضعیت قرمز «طلاق» در ۱۰ استان

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از وضعیت قرمز طلاق در ۱۰ استان کشور خبر داد و گفت: استان کرمانشاه نیز در زمره این استان‌ها قرار دارد.

تمهیدات جدید برای ورود زنان به ورزشگاه/مسیر جدا برای ورود بانوان به ورزشگاه آزادی پیش بینی شده است

مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور تاکید کرد: مسیر جدا برای ورود بانوان به ورزشگاه آزادی پیش بینی شده است تا اگر روزی مجوز ورود داده شد این جداسازی در کمتر از دو ماه اجرایی شود.

افزایش طلاق صوری برای کسب درآمد بیشتر

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: فرهنگ سازی برای ارتقای جایگاه خانواده مانع از سوءاستفاده از بند ۳ ماده ۴۸ قانون حمایت از خانواده و رواج طلاق های صوری می شود.

استیضاح "بطحایی" به کمیسیون آموزش ارجاع شد + محورهای طرح

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از ارجاع طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش به این کمیسیون خبر داد.

چرا تک فرزندی مُد شده است؟

مدیر مرکز مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی استان یزد، با اشاره به این‌که عوامل زیادی در افزایش سن ازدواج و در پی آن کاهش جمعیت کشور نقش دارد، گفت: افراطی‌گری در سیاست کنترل جمعیت عامل اصلی بحران جمعیتی در کشور است.

معروفترین «ژن خوب» ها، آقازاده‌ها و خانم‌زاده‌های کشور+ عکس

خبر دستگیری سید احمد عراقچی توسط محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه، ساعاتی پیش از انتشار جزییات بسته ارزی که روز ۱۴ مرداد توسط رییس کل جدید بانک مرکزی اعلام شد، در اختیار رسانه ها قرار گرفت و بمب خبری ۱۴ مرداد بود. او یکی از ژن های خوب و برادر زاده دکتر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه محسوب می شود.

نمایندگان مجلس طرح سربازی دختران را کلید زدند؛

مطرح شدن طرح خدمت سربازی دختران در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس

سیاوشی گفت: «قرار نیست دختران در بخش نظامی حضور داشته باشند و برای عملیات نظامی آماده شوند. به نظر باید از دختران در مسائل آموزشی و بهداشتی و همچنین رویکرد نرم افزاری استفاده شود.»

پشت پرده استیضاح «علی ربیعی» چیست؟!/چرا برخی نمایندگان مجلس آدرس اشتباه می‌دهند؟!

هفته گذشته استیضاح «علی ربیعی» توسط هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد تا اتفاقی کم سابقه را شاهد باشیم؛ بدین ترتیب که یک وزیر در یک سال برای سومین بار تلاش خواهد کرد از یک مجلس که تغییری نسبت به یک سال گذشته در آن اتفاق نیفتاده، رأی اعتماد بگیرد. حتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خود متعجب از این مساله است و روز گذشته با نوشتن عباراتی کوتاه در صفحه اجتماعی خود به آن واکنش نشان داده است.

7 میلیون کودک‌کار در ایران چگونه زندگی می‌کنند؟ / گروه بندی کودکان کار از نوزاد تا 15 سال

نظوراز کودکان کار در ایران تنها به آنانی باز نمی‌گردد که در خیابان‌ها و پارک‌ها خوراکی و فال می‌فروشند و عمده این کودکان که خارجی هستند در مراکز تولیدی زیرزمینی و همچنین مراکز جمع آوری ضایعات آهن و پلاستیک فعالیت می‌کنند و معمولان هم در همان اماکن شب را صبح می‌کنند.

شهرداری تهران باز هم دسخوش تغییرات می شود/ افشانی می رود؛ هاشمی می آید

جشن یک سالگی مدیریت شهری اصلاح طلب چندی دیگر به پا خواهد شد اما در این مدت شاید خواب خوش بر چشمان مدیریت شهری نیامده چرا که هر شهرداری که می آید باید برود و داستان بدین جا می رسد که بالاخره یکی از اصولگرایان باید به سیستم مدیریت شهری وارد شود. اتفاقی که سایت های وابسته به اصولگرایی آن را نوید می دهند.

دفن کودکان گرفتارِ ایدز در محل‌های تفکیک زباله

نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از نگاه شهرداری تهران به آسیب‌های اجتماعی گفت: شرایط کودکان زباله‌گرد حاد گزارش می‌شود.

هجوم فارغ‌التحصیلان بیکار برای مسافرکشی

بیکاری یکی دیگر از مواردی است که بسیاری از افراد را وادار به مسافرکشی می‌کند و اغلب مسافرکشان شخصی؛ افراد تحصیل‌کرده و بیکار هستند که از روی ناچار برای جلوگیری از بیکاری به مسافرکشی بپردازند.

زنانی که سینما می‌روند حجاب بدتری دارند!

مرکز پژوهش‌های مجلس درباره وضعیت حجاب به زنانی اشاره کرده است که به سینما می‌روند و حجابشان بدتر از بقیه است.

گمانه‌زني درباره مشموليت افشاني در قانون منع به‌کارگيري بازنشستگان ادامه دارد

دوراهي ماندن و رفتن شهردار

اگرچه شهردار تهران دو روز قبل در نشست خبري خود اعلام کرد مشمول اصلاح جديد قانون منع به‌کارگيري بازنشستگان نمي‌شود، اما محسن هاشمي در واکنش به برخي اظهارات نمايندگان درباره مشمول‌شدن شهردار در اين قانون گفته است که شورا در حال بررسي موضوع است. انتشار خبرها و گمانه‌زني‌هايي از اين دست آيا مي‌تواند به منزله شروع دوره‌اي تکراري براي جابه‌جايي دومين شهردار انتخابي شوراي شهر پنجم باشد؟ اين در حالي است که متن قانون مصوب به شکل واضحي صراحت دارد و اينکه آيا افشاني مشمول اين قانون مي‌شود يا خير را مي‌توان به آساني فهميد.

5 نکته درباره گزارش مرکز پژوهش های مجلس:

از حکومتی کردن امر حجاب تا کاهش تعداد زنان باحجاب در ایران

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، اخیراً گزارشی را منتشر کرده است که نشان می دهد تنها حدود یک سوم از زنان ایرانی حجاب اسلامی را رعایت می کنند و دو سوم آنها، اصطلاحاً "بدحجاب" هستند. این گزارش می گوید که اکثر مردم ایران، حتی بسیاری از زنان محجبه، با مداخله گری گشت های ارشاد در امر حجاب مخالف اند. (متن کامل گزارش در این لینک قابل دریافت است.)

نتایج گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس

بدحجابی 70 درصدی زنان

دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «عوامل مؤثر بر اجرائی‌شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو» عوامل تشدیدکننده این وضعیت و روند سیاست‌گذاری درخصوص حجاب را بررسی کرده و در این پژوهش به نتایج شایان‌توجهی دست یافته است.

کدام کشورها بیش از حد معمول گرم شده‌اند؟

کشور‌های سراسر جهان تابستان امسال با دمای بالای هوا روبرو شده‌اند.

ساز ناکوک داروخانه‌های زنجیره‌ای

داروخانه‌های مشارکتی، پیشرفته، زنجیره‌ای و... اسمشان را هر چه بگذاریم، باید گفت که چالشی را در نظام دارویی به راه انداخته‌اند.

رشد افسارگسيخته قيمت و اجاره‌بهاي مسکن از توان مردم خارج است

پرتاب به حاشيه

هر سال كه نرخ تورم بالا مي‌رود،‌ اجاره‌بهاي مسكن هم دستخوش تغيير مي‌شود اما اين افزايش اجاره‌بها، تنها از تورم تأثير نمي‌گيرد.

سرانجام ، رأی مثبت به سپنتا نیکنام

پس از 9 ماه بالاخره سپنتا به شورای شهر یزد بازگشت.

ابهام حضور بانوان در ورزشگاه!

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری درباره پیامک‌های ارسالی از سوی برخی مراجع رسمی به خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان برای شکایت از استاندار تهران به‌دلیل صدور مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها اظهار کرد: ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها اتفاق خوبی است.

خاموشي‌ها تا كاهش درجه حرارت هوا ادامه دارد

زمان اتمام خاموشی های برق اعلام شد

وزارت نيرو بزرگ‌ترين وزارتخانه بدهكار در دولت به‌شمار مي‌رود.

Top