عناوین خبرهای حقوق بین الملل

در کنفرانس سالانه انجمن بین المللی کانون های وکلای جهان مطرح شد

نقش وکلا در حمایت از حقوق شهروندی، ضرورت استقلال کانون وکلا، مشکلات دفاعی برای وکلا

کنفرانس سالانه 2015 در مرکز بین المللی وین در کشور اطریش با حضور بیش از 5 هزار نفر شرکت کننده از 205 کانون وکلا و صدها مؤسسات حقوقی و وکلای مستقل برگزار گردید.

هفت دهه از آغاز به کار سازمان ملل گذشت

نیم تریلیون دلار هزینه سازمان ملل متحد در 70سال

سپیده شافعی-هفتاد سال پیش در چنین روزی بود که سازمان ملل اعلام موجودیت کرد با این حال اعلام هزینه ی نیم تریلیون دلاری سازمان ملل متحد در 70سال گذشته در نگاه اول، ذهن هر شنونده ای را به انتقاد و حیرت وا می دارد. مخاطبان در سراسر جهان به این امر اذعان دارند که علی رغم این هزینه هنگفت جنگ، فقر و ناامنی ریشه کن نشده است و بروز جلوه های آن هرروزه در جای جای کشورها مشاهده می شود.

دادگاه عالی انگلیس به نفع بانک ملت رای داد

دادگاه عالی انگلیس تلاش‌های دولت این کشور را برای رد شکایت "بانک ملت" ایران نپذیرفت و رای داد که شکایت چهار میلیارد دلاری این بانک علیه وزارت دارایی انگلیس باید به جریان بیفتد.

اسناد تازه افشا شده نشان می‌دهند:

دادستان ضد ایرانی پرونده «آمیا» برای اف‌بی‌آی کار می‌کرده است/نقش واشنگتن در مرگ مرموز «نیسمان» پررنگ‌تر شد

اسناد جدیداً افشا شده نشان می‌دهند آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی و ضد ایرانی پرونده «آمیا»، مستقیماً برای سازمان اف‌بی‌آی آمریکا کار می‌کرده و اخبار مربوط به کل منطقه را در اختیار این نهاد آمریکایی قرار می‌داده است.

جان کری: ایران دراجرای برجام جدی است

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا با بیان اینکه ایران تمام گام های لازم ذکر شده در برجام ازجمله اقداماتی شامل ایجاد تغییراتی مهم در رآکتور اراک، کاهش اساسی توانایی غنی سازی اورانیوم وهمچنین ذخایر اورانیوم غنی شده را قبول کرده است، گفت که به نظر او ایران دراجرای برجام جدی است.

تلاش واشنگتن برای نفوذ در دستگاه قضایی قرقیزستان

سفیر آمریکا در دیدار با وزیر دادگستری قرقیزستان از همکاری طرفین در سیستم قانونی و اصلاحات مؤثر در قرقیزستان سخن گفت.

کری: برجام، فراگیرترین عملیات اصلاح یک برنامه هسته‌ای در تاریخ است

وزیر امورخارجه آمریکا آغاز اجرای برجام را فراگیرترین عملیات اصلاح یک برنامه هسته‌ای توصیف کرد.

نجفی‌توانا: مسئولیت قانونی فاجعه منا متوجه دولت عربستان است

یک حقوقدان گفت:‌ اگر ثابت شود دولت عربستان مستقیما در حادثه منا دست اندرکار بوده قطعا به عنوان دولتی که اقدامی خلاف قانون انجام داده، مرتکب قتل عمدی شده که می‌توان در مراجع بین‌المللی در رابطه با تعقیب آن‌ها اقدام کرد.

دولت عربستان ارزشی برای حقوق بین الملل قایل نیست

رییس دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری گفت: دولت عربستان دولت غیر مسئولی است و هیچ ارزشی برای مسایل حقوق بین الملل قایل نیست.

سازمان بازرسی ورود کرد

کشیدن تیغ برای مدیران‌دوتابعیتی

"مدیران دو تابعیتی" و تعدد آنها در ورزش موضوع جدیدی است که سازمان بازرسی کل کشور به آن ورود کرده و بررسی آن را در دستور کار قرار داده؛ این ورود با تذکر و هشدار کتبی به وزارت ورزش همراه بوده است.

یک وکیل دادگستری :

خانواده قربانیان منا علیه سازمان حج‌ طرح دعوا کنند

یک وکیل دادگستری معتقد است که خانواده قربانیان و آسیب‌دیدگان فاجعه منا باید علیه سازمان حج و زیارت طرح دعوا کنند.

گمانه‌زنی‌ها برای تبادل جیسون رضاییان

خبر مبادله جیسون رضاییان در حالی همچنان در میان برخی محافل مطرح است که سخنگوی دستگاه قضا از صدور حکم اولیه این متهم طی چند روز گذشته خبر داد.

فعلا قصد ورود به چرایی بازداشت را نداریم

معاون پارلمانی وزارت خارجه گفت: در حال حاضر پیگیر بازداشت 9 معلم ایرانی در امارات متحده هستم و وکیلی گرفته شده است.

وکیل ملت بررسی می کند

دو حربه قانونگذاران آمریکا یی برای کاهش مصرف سیگار

سپیده شافعی- خبرنگار وکیل مردم/در سراسر دنیا کاهش مصرف دخانیات به ویژه در بین اقشار جوان از دغدغه های سیاست گذاران جوامع گوناگون است. مطالعات بسیاری بر روی تاثیر قانون گذاری صحیح در زمینه منع مصرف سیگار در مکان های عمومی صورت گرفته است.

درخواست پارلمان اروپا از عربستان سعودی

ﻋﻠﯽ ﺍﻟﻨﻤﺮ را اعدام نکنید

ﭘﺎﺭﻟﻤﺎﻥ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﺍﺯ ﺻﺪﻭﺭ ﺣﮑﻢ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﺑﺮﺍﯼ ﯾﮏ ﭘﺴﺮ ﺟﻮﺍﻥ ﺷﯿﻌﻪ ﺩﺭ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﺳﻌﻮﺩﯼ ﺍﺑﺮﺍﺯ ﺧﺸﻢ ﮐﺮﺩ .

گزارش اختصاصی وکیل ملت از نتیجه یک پژوهش در آمریکا

کاهش خودکشی پس از اتخاذ قوانین سخت خرید و فروش سلاح

سپیده شافعی/خبرنگار وکیل ملت:محققان با بررسی نرخ خودکشی در دو ایالت امریکا را که قوانین مربوط به سلاح خود را تغییر داده اند به تغییر در درصد خودکشی های صورت گرفته در این ایالات پی بردند.

همایش بررسی راهکارهای حقوقی پیگیری فاجعه منا

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: فاجعه منا از دو منظر حقوق بین الملل و حقوق بشر بین المللی قابل بررسی است و عربستان در هر دو حوزه تعهدات خود را نقض کرده است.

همکاری پلیس اینترپل کانادا در خصوص خاوری

رئیس پلیس اینترپل‌ کشور گفت: تحرک شبکه‌های قاچاق مواد مخدر کاهش یافته است.

بازداشت ۹ معلم ایرانی در امارات

پلیس امارات ۹ معلم ایرانی که برای تدریس در مدارس ایرانی این کشور اعزام شده بودند را با وضعیت نامناسبی بازداشت کرد، اما به گفته رئیس مرکز امور بین‌الملل آموزش و پرورش این معلمان تا فردا آزاد خواهند شد.

گزارش اختصاصی وکیل ملت از مخالفت پارلمان انگلیس با لایحه اعطا حق مرگ:

"مرگ خوب" رای نیاورد

گروه بین المل وکیل ملت:در طبقه پنجم آپارتمان ما پیرمردی زندگی می کند که بیش از 95 سال دارد زن اش مرده است و بچه هایش از او مراقبت می کنند. پیرمرد حافظه اش را از دست داده است مشکل ریوی و کبد دارد گاه و بی گاه دچار افت فشار خون می شود.تابحال دو بار عمل قلب داشته است. همیشه صدای ناله دردهای که می کشد به گوش می رسد فرزندانش که تاب تحمل دردهای بی پایان پدر را ندارند می گویند:خدایا عمر را خودت داده ای ....آنها به زبان بی زبانی از خدا می خواهند تا جانی که داده است را بگیرد.در جمهوری اسلامی ایران و در تقریبا تمام دنیا حق داوطلبانه مرگ پذیرفته شده نیست اما برای نخستین بار برخی نمایندگان پارلمان انگلیس کوشش های را به خرج دادند تا لایحه اعطا حق مرگ داوطلبانه را به تصویب برسانند.

اختصاصی وکیل ملت از گزارش اخیر بانک جهانی

زنان در برابر قوانین سختگیرانه مچاله می شوند

سپیده شافعی- خبرنگار وکیل مردم / در سراسر جهان، برخی قوانین ملی زنان را از دستیابی به شغل و اعتبار اجتماعی باز می دارند. یک مطالعه بانک جهانی نشان داد قوانین در بسیاری از کشورها یا زنان را از بهره مندی از شغل و مزایای اجتماعی باز می دارد و یا از آنان در برابر آسیب های اجتماعی حفاظت نمی کند.

تأکید بر رسیدگی به ابعاد حقوقی فاجعه منا

معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان، گفت: در ستادی که به ریاست وزیر کشور تشکیل شده بر رسیدگی به ابعاد حقوقی فاجعه منا میان وزارت خارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری تأکید شده است.

اختصاصی وکیل ملت

اروپا را نه روسیه بلکه پناهنده ها تهدید می کند

سپیده شافعی - خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت/ میلیون ها اروپایی به خاطر محرومیت اقتصادی و اجتماعی مجبور به مهاجرت از این قاره شدند. آنها برای فرار از بدبختی و دستیابی به زندگی بهتر برای خود و فرزندانشان از اقیانوس اطلس عبور کردند و به آمریکای شمالی و جنوبی رفتند و مکان های دوری همچون استرالیا را پیدا کردند. همه آنها همانند بحث های مهاجرت و پناهندگان امروزی «مهاجران اقتصادی» بودند. در طول قرن بیستم، آزار و اذیت نژادی، سرکوب سیاسی و نابسامانی های دو جنگ جهانی، دلیل اصلی فرار مردم بوده است.

انتقاد سازما‌ن‌های حقوق بشری از قطعنامه یمن سازمان ملل

سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی روز جمعه به انتقاد از شورای حقوق بشر سازمان ملل پرداختند و این شورا را به تسلیم شدن در برابر فشارهای عربستان سعودی و تصویب قطع‌نامه‌ای که مانع تحقیقات بین‌المللی از خشونت‌های گزارش شده نیروهایی به رهبری عربستان و حوثی‌ها در یمن می‌شود، متهم کردند.

انتقادهای حقوقی از نقش ضعیف سازمان ملل در بحران یمن

سازمان های حقوقی یمن روز چهارشنبه در نامه ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی متشکل از کارشناسان برای تحقیق در مورد جنایت ها علیه این کشور، شدند.

Top