عناوین خبرهای با وکلا

تحصیلکردگان بیکار رشته حقوق چشم انتظار تدبیر مسئولان هستند

مدتی است که بی کاری حجم وسیع فارغ التحصیلان رشته حقوق در سایتهای مختلف اینترنتی و جراید نقد می شود و دیده ایم که حتی این دوستان بی کار حاضر شده اند که با هزینه شخصی کاراموز وکالت شوند و حق الوکاله بسیار کمتری از وکلای کانون دریافت دارند .

سونامی بی کاری در جامعه وکالت در راه است؟!

در حالی که ۹۵ درصد مردم ایران بدون وکیل به محاکم مراجعه می کنند و در هزارتوی پیچیده دستگاه قضایی پیچ و تاب می خورند و کلافه از نابلدی و نا آشنایی علی الدوام صدای ناله و نفرین شان بالاست ، مقامات کشور کمافی السابق و به جای معمول داشتن سیاست هایی همچون اجباری کردن وکالت و یا تخصیص بودجه سالانه به افراد فاقد امکان استخدام وکیل ، همیشه ساده ترین راه را برای حل مشکل انتخاب می کنند....

چرا اجازه افزایش وکیل و پزشک داده نمی شود

فرض كنيد در سن ورود به دانشگاه هستيد اين مقطعي است كه بايد به فكر آينده خود باشيد خوب چه رشته اي را انتخاب خواهيد كرد جواب اكثريت متقاضيان ادامه تحصيل تقريبا مشخص است افرادي كه در گروه رياضي درس خواند اند اكثرا تمايل دارند در گرايشهاي متفاوت مورد علاقه در رشته مهندسي درس بخوانند همچنين ديپلمه هاي تجربي بيشتر به سه رشته پزشكي دندانپزشكي يا داروسازي تمايل نشان مي دهند و در گروه علوم انساني نيز اكثرا متمايل به ادامه تحصيل در رشته حقوقند

در واکنش به مقوله بیکاری فارغ التحصیلان رشته حقوق

در فرانسه فارغ التحصيل حقوق كه تمايل به اشتغال به وكالت داشته باشد اول يك دوره يكساله اموزش مي بيند كه شامل تكنيكهاي دفاع و سخنراني وشركت در محاكمات ازمايشي و ... است، بعد گواهي قابليت عضويت در كانون را اخذ ميكند، و با انجام برخي سنجشها پروانه وكالت بوي داده ميشود ولي حق داير كردن دفتر ندارد بلكه بايد در دفتر وكيلي ( سرپرست) كار كند و قريب دو سال دوره كاراموزي ببيند،

كدام مقصرند؟ راشي يا مرتشي

دادستان كل كشور در مقام مبارزه با فساد ميگويد اگر مردم رشوه ندهند فساد از بين ميرود. ايا واقعا اناني كه مرتكب پرداخت رشوه ميشوند پول را داوطلبانه بر ميدارند و براي حل مشكلشان به ادارات ميروند تا بپردازند و راحت شوند؟

نقدى بر رأى وحدت رويه ديوان عدالت اداري در لزوم درج حق الوكاله در وكالتنامه

اخيراً جرايد گزارش دادند كه از سوى هيأت عمومى ديوان عدالت ادارى رأى وحدت رويه اى صادر شده كه وكلا را مكلف به درج حق الوكاله در وكالتنامه هاى تنظيمى نموده است ؛ تكليفى كه تخلف از آن اخطار رفع نقص در پى دارد.

ممنوعیت تنفر نسبت به قومیت‌ها و ادیان و حقوق شهروندی

ماده 10- توهین،تحقیر یا ایجاد تنفر نسبت به قومیت‌ها و پیروان ادیان و مذاهب و گروه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی، ممنوع است.

تجلی حقوق شهروندی در انتخابات

قانون اساسی ایران بر تساوی و برابری افراد از لحاظ جنس، نژاد و غیره تاکید دارد و با هرگونه تبعیض ناروا در کلیه امور از جمله معنوی به وضوح مخالفت نموده است.

باز تعریف مفهوم پیشگیری از وقوع جرم

لغو سخنرانی یا گردهمایی با پیش‌بینی پیامدهای هنجارشکنانه به استناد قانون «پیشگیری از وقوع جرم» ، ضرورت بازتعریف و تفسیر این مفهوم حقوقی را الزام آور می‌سازد

درسي از محاكمه صدام

وقتي محاكمه صدام حسين ملعون اغاز شد.وكلاي سرشناس و زبده اي از اقصي نقاط جهان خواستار به عهده گرفتن وكالت اين ديكتاتور معروف و دفاع از وي بودند از ان جمله عايشه قذاقي دختر معمر قذافي ديكتاتور سابق و مجنون ليبي بود كه خود صدام هم تمايل داشت او وظيفه دفاع از وي را بر عهده بگيرد

قانون اساسی، کاغذپاره نیست

١. این‌روزها علاوه بر قرارداشتن در هفته‌ای که روز قانون اساسی در آن قرار دارد، درباره اصول مختلف قانون اساسی به دلایل مختلف، سخن گفته می‌شود.

شورایی برای مهار جرم

عصر حاضر عصر رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی و جرم است. آمارها و گزارش‌های مطرح از سوی دستگاه‌های ذیصلاح، حاکی از نرخ بحرانی وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی است و این از منظر «امیل دورکیم»، همان وضعیت آنومیک است. در این وضعیت که وابستگی‌های افراد جامعه به ارزش‌ها و باورهای اجتماعی و اعتقادی کاهش پیدا می‌کند، می‌بایست متولیان حاکمیتی، در پی راهکارهای کنشی و واکنشی برای مهار و اصلاح این وضعیت باشند.

ماجرای مصونیت پارلمانی و خاطره ای از حجاریان

اگر قرار باشد عمل نماینده مجلس متضمن جرم نباشد، چرا قانونگذار در اصل ۸۶ از ممنوعیت تعقیب و توقیف سخن می‌گوید، نتیجه اینکه باید جرمی واقع شده باشد که برای مردم عادی تعقیب درپی دارد، ولی اگر در راستای ایفای وظایف نمایندگی انجام شده باشد، مصونیت نسبی نماینده او را از تعقیب و توقیف محفوظ می‌دارد.

حریم نمایندگی و حرمت قانون

هر چند که اصل مصونیت پارلمانی نمایندگان عمود خیمه پارلمان است و به حکم اصل ٨٦ قانون اساسی «نمایندگان در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند، تعقیب یا توقیف کرد»

عدالتخانه مدارا کند/نمایندگان نباید محدود شوند

نمایندگان مجلس به مفهوم حقیقی حافظان منفعت عموم مردم به شمار می روند. پاسداری از منفعت عمومی مردم نیازمند ابزارها و مقتضیات خاصی است ازجمله مهمترین ابزارهایی که یک نماینده مجلس برای دفاع از حقوق موکلین خود و مصلحت عموم دارد ابزار تحقیق، تفحص و نظارت سیاسی به صورت کلی است.

شهروند‌ان متضرر از آلود‌گي هوا شكايت كنند‌

بحث تاثير آلود‌گي هوا روي سلامت، جزو حقوق عمومي است و متولي اين امر هم د‌اد‌ستاني است. اين مساله هم ‌بحث مد‌ني د‌ارد‌ و هم كيفري. ما قوانين مختلفي د‌ر اين زمينه د‌اريم، من‌جمله قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست مصوب سال ٥٣ و قانون نحوه جلوگيري از آلود‌گي هوا مصوب سال ٧٤.

تاملي بر رد لايحه وكالت

خبر كوتاه بود و باورنكردني؛در اولين جلسه رسيدگي به لايحه جامع وكالت در كميسيون قضايي مجلس با شركت نمايندگان مجلس،نمايندگان قوه قضاييه،نمايندگان كانون وكلا و...به پيشنهاد اقاي دكتر فتحي كه نيازي به قانون جديد نيست و قوانين موجود را مي توان با اصلاحاتي همچنان مورد استفاده قرار داد اعضاي حاضر به اتفاق ارا!!به رد لزوم تصويب لايحه جامع وكالت راي دادند.

رد کلیات لایحه جامع وکالت و مصادره جریان خاص!

همانطور که در خبرها شنیدیم امروز دوشنبه ۲۴ آبان ماه کلیات لایحه جامع وکالت در کمیسیون قضایی مجلس رد و قرار شد قانون فعلی وکالت اصلاح شود؛ در این خصوص ذکر چند نکته حائز اهمیت است.

"بزرگان بیگانه با بازنشستگی"

داستان وکلای پیشکسوت با سابقه بیش از سی سال از منظر ادامه فعالیت حرفه ای شان نیز درست نقل همان حساب و کتاب عملیاتی کردن یک پروژه سنگین به لحاظ هزینه کرد است.

برخی حواشی وکالت از یاشار سلطانی مدیر مسؤول معماری نیوز

۱- قبل از قبول وکالت مدیر مسؤول سایت معماری نیوز، به همراه همکاران عزیزم، وکالت پرونده آقای «حسن عباسی» را به عهده گرفتیم. نکته مشترک و البته پرحاشیه هر دوی این پرونده‌ها صدور قرار وثیقه در ساعات آخر وقت اداری و لاجرم راهی بازداشتگاه شدن آنها بود؟! نکته مشترک دیگر دعوت این دو بزرگوار به صورت تلفنی و حسن ظن هر دوی آنها به این هاتف خوش بیان و مقید به اخلاق و آخرالامر بازداشت آنها است!!

عملکرد متفاوت شورای نگهبان

طبق اصل ٩٤ قانون اساسی، یکی از وظایف و اختیارات شورای نگهبان بررسی کلیه مصوبات مجلس شورای اسلامی از حیث انطباق و مغایرات با موازین اسلام و قانون اساسی است؛ به‌گونه‌ای که اگر مصوبه‌ای مغایر با موازین شرعی یا اصول قانون اساسی باشد، از سوی آن شورا رد و به مجلس اعاده می‌شود.

وکلای ایرانی چگونه جهانی شوند؟

اتحادیه بین‌المللی کانون‌های وکلای دادگستری که متشکل از کانون‌های وکلای 160 کشور جهان است از سال 1947 و برمبنای برخورداری آحاد جامعه بشری از حق دفاع استاندارد و به روز تشکیل شد. ازجمله

نقدی بر لایحه جامع وکالت

حدود شش سال است که بحث تدوین قانونی درباره حرفه وکالت مطرح است. لوایحی نیز در این خصوص از سوی قوه قضائیه و دولت به مجلس تقدیم شده و طرحی نیز دراین‌باره از طرف نمایندگان مجلس مطرح است.

لایحه جامع وکالت و ١١ نکته مهم

سرانجام لايحه جامع وكالت به طور جدي در دستور كار كميسيون قضايي و حقوقي مجلس قرار گرفت و شنيده شده است كه اين قانون به لحاظ اهميتش و نيز به جهت آنكه فوريتي در تصويب آن نيست در صحن مجلس مورد بررسي قرار خواهد گرفت و از روش اصل ٨٥ قانون اساسي براي تصويب آن استفاده نخواهد شد.

حقوق شهروندی

حقوق شهروندی را به چند دسته تقسیم‌بندی کرده‌اند. حق برخورداری از آزادی و امنیت اجتماعی از جمله آنهاست.

پربیننده ترین های با وکلا

جدید ترین اخبار

Top