روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

نیکنام اسماعیل زاده فارغ التحصیل حقوق

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

حمید نوروزی کاراموز وکالت

واكسيناسيون وكالت

علي اسدالله پور كريمي

وکلای کدام دوره قویترند

مصطفی صفایی فر کارآموز وکالت
ادامه...

عناوین خبرهای با وکلا

روزي براي وکيل‌مدافع

کانون وکلاي دادگستري، اين نهاد ديرپاي مدني که در روز هفتم اسفندماه ١٣٣١ خورشيدي بنا به اختيارات فوق‌العاده قانون‌گذاري اعطايي از سوي مجلس شوراي ملي به شادروان دکتر محمد مصدق نخست‌وزير وقت استقلال يافت، در ادوار مختلف، فرازونشيب‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته است.

نحوه وکیل شدن و وکالت در آمریکا

در امریکا تمام دانشکده های حقوق چه در طول سال تحصیلی و چه در تابستان واحدهایی برای کارآموزی علاقه مندان دارند که می توانند با معرفی و همکاری این دانشکده ها در دفاتر و موسسات حقوقی و دادگاه ها کار کنند.

ساختار حقوقي محاكم قضايي امريكا

با تعليق دستور اجرايي رييس‌جمهور امريكا به وسيله قضات اين كشور اين سوال بين جامعه حقوقي مطرح شده است كه ساختار قضايي امريكا چگونه است كه مي‌تواند حكم حكومتي رييس‌جمهور را معلق يا ابطال كند. رييس‌جمهور امريكا از قدرت اجرايي بالايي برخوردار است تا جايي كه مي‌تواند براي اداره اموركشور راسا فرمان اجرايي صادر كند و اين فرامين در حكم قانون هستند مگر اينكه در پي شكايت افراد يا نهادهايي كه به فرمان رييس‌جمهور اعتراض دارند به دادگاه شكايت ببرند يا اينكه با دو سوم آراي نمايندگان مجلس و سنا كه كنگره ناميده مي‌شود فرمان رييس‌جمهور بلااثر بشود. در نوشته حاضر ساختار قضايي امريكا به اختصار تعريف مي‌شود:

لزوم تجدیدنظر در شیوه انتخاب قضات در ایران

تصاویر جناب جیمز روبرت، قاضی باتجربه، جاافتاده و شریف آمریکایی در این چند روز بقول یکی از دوستان، یک مساله خیلی مهم را در ذهن متبادر کرده است و آن هم پختگی و باتجربه بودن این قبیل قضات است. اگر در تصاویر محاکمات مهم سیاسی و مطبوعاتی در ایران توجه کرده باشید، اکثر قضات جوان هستند.

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

١- در حادثه اسفناک پلاسکو، تضادی درس آموز وجود دارد: یک طرف وجدان های خفته افرادی که در ایجاد آن مؤثر بودند و از طرف دیگر وجدان های بیدار آتش‌نشانانی که با جانفشانی حماسه‌ای ماندگار خلق کردند یا هموطنانی که به حمایت آنان -مستقیم یا غیرمستقیم -شتافتند.

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران و متعاقب آن شروع جنگ تحميلي، تمركز دولت بر بسياري از صنايع و فعاليت¬هاي اقتصادي كشور امري اجتناب ناپذير شد، به گونه اي كه در اصل 44 قانون اساسي نيز بسياري از فعاليت هاي مهم و پايه اي شامل بانكداري، تامين نيرو ، صنايع مادر و پايه و ...، دولتي و تحت مالكيت دولت منظور شده بود و مالكيت فعاليت هاي مذكور خصوصاً در دوران جنگ تحميلي در اختيار كامل دولت قرار گرفت.

نظر یک دانشجوی دکتری اقتصاد در زمینه مناظره مرتبط با وکالت درسیما

روز جمعه مناظره وکلا را با یک اقتصاد دان در زمینه حذف ظرفیت از آزمون وکالت مشاهده کردم اینجانب در حین مذاکرات مشاهده کردم که متاسفانه اکثریت وکلا اطلاعات کمی از مسائل اقتصادی و آماری دارند که با نگاهی به واحدهای ارائه شده در کارشناسی رشته حقوق دیدم که این عزیزان جز دو واحد اقتصاد اصلا دروس ساده آماری و ریاضی ندارند

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

از روز اول که دانشجو شدیم آرزوی پوشیدن ردای وکالت را با خود داشتیم اما نه اینکه دنبال پول و ثروتی باشیم که می دانستیم آنچه در قاب تلویزیون و سینما و داستان ها دیده ایم و خوانده ایم و همه نشان دهنده ثروت فراوان وکلا بود آنچنان با واقع یکسان نبود بلکه هدف اول ما شاید آن شأن و منزلتی بود که از قدیم از وکلا تصور داشتیم( هرچند ظاهرا این منزلت و شأن را خیلی ها برنتابیدند و نفس های آخر خود را می کشد) وکلایی که بدور از تمام مسایل سیاسی و حزبی، شریف بودند و هستند.

واكسيناسيون وكالت

آنچه از واكسن بصورت عاميانه يادمان دادند اينست كه ويروس ضعيف شده اي را وارد بدن كرده تا بدن واكنش دفاعي نشان دهد و در نتيجه از خسران و بيماري بزرگتر و اصلي جلوگيري بعمل آيد.همانطور كه همگان واقفند در عالم سياست نيز اين اتفاق رخ مي دهد يا خود خواسته و يا ناخواسته ، كما اينكه برخي داستان كودتاي نظامي چند ماه گذشته در تركيه را واكسيناسيون اردوغان مي دانند.

بنویسیم:"کمپین نه به محدویت ظرفیت وکالت"،بخوانیم:"کمپین کلمةُ الحقِ یُرادُ بِِهَاالباطل"

۱-تبار شناسی کمپین "نه به محدودیت ظرفیت وکالت": روزی که لایحه جامع وکالت در کمیسیون قضایی مجلس رد شد،چندان دشوار نبود پیش بینی روزی که آنان که از در بیرون رفته اند از پنجره به داخل بازگردند،پروژه جدید از یک گزارش رادیویی شروع شد و با یک گزارش خبری تلویزونی ادامه پیدا کرد،هدف این فاز،شکم سیر جلوه دادن وکلا بود و معرفی آنها به عنوان قشری که پولشان از پارو بالا میرود،

حقوقداني كه از كانون وكلا خواستار عدم اجراي قانون است!

در مناظره اي كه روز جمعه، هشتم بهمن ماه سال جاري در رسانه ملي در خصوص ظرفيت پذيرش كارآموز وكالت در كانون هاي وكلا برگزار شد، بر روي ميز فردي به نام قربانزاده كه دكتر نيز خطابش مي كردند؛ تابلوي كوچكي كه عنوان "حقوقدان" را يدك مي كشيد تعبيه شده بود و ايشان تحت عنوان "حقوقدان" در اين مناظره شركت كرده بود.

مگر همه فارغ التحصیلان حقوق باید وکیل بشن؟

یکی از منتقدان افزایش ظرفیت وکالت در کامنتی به وکیل ملت نوشت:مگر همه فارغ التحصیلان حقوق باید وکیل بشن؟

‍ بازی با ارقام و اطلاعات ناموثق"در پرونده های حقوقی

هر پرونده کیفری حداقل دارای ۴ ردیف فرعی شامل دادسرا و دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر و اجرا ی احکام می باشد و پرونده های حقوقی نیز دارای ۴ ردیف فرعی شامل دادگاه بدوی / اجرای تامین خواسته / تجدید نظر و اجرای احکام می باشد.

مناظره حقوقدانان و اقتصاددانان درباره برداشتن محدودیت پذیرش وکیل

به گفته مجری برنامه بارها مسئولین طراز اول کانون به مناظره دعوت شده بودند که از پاسخگویی شانه خالی کردند در صورتیکه کسانی که قرار است امین و دادخواه مردم ایران باشند نباید همانگونه که کلیه مسئولان را به پاسخگویی در کلیه مسایل دعوت می کنند خودشان پاسخگوی بی کار نگه داشتن مصنوعی ده ها هزار نفر در شغل آزاد وکالت نباشند و مسئولیت را بر گردن قوه قضائیه بیندازند عزیزان چه اشکالی داشت در این مناظره شرکت می کردید و بدون لکنت زبان مدافع عملکرد کانونتان می شدید.

وکلای کدام دوره قویترند

توجیه اكثریت اعضاء كمپینی كه به تازگی تشكیل گردیده آن است كه "افرادی شایسته پشت آزمون وكالت در می مانند ،در حالی كه پذیرفته شدگان فقط با تكیه بر محفوظات خود وارد حرفه وكالت می گردند."

نامه ای خطاب به نماینده محترم مجلس سوال کننده از مسئولان تعیین ظرفیت وکالت/ظرفیت وکالت را افزایش دهید

یکی از فارغ التحصبلان رشته حقوق در نامه ای به نماینده ای که از مسئولان تعیین ظرفیت وکالت،جویای مشکلات فارغ التحصیلان بیکار رشته حقوق شده بود موارد دیگری از مشکلات خود و سایر داوطلبان وکالت را یادآور شد. متن این نامه که به پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت ارسال شده بدین شرح است:

لزوم تنوع نهادهای مسئول در جذب وکیل

در حال حاضر بحثی داغ فی مابین حقوقدانان وجود دارد که می توان به نحوه اخذپروانه وکالت از کانون وکلاء یا مشاورین قوه قضائیه ( ماده 187 ) اشاره نمود .

چرا لازم است اکثر فارغ التحصیلان رشته حقوق وکیل شوند ؟

متاسفانه در سال هاي اخير مشكلات قضايي آحاد افراد جامعه به علت نآگاهي به حق و حقوق خود افزايش يافته و به موازات آن حجم وسیع پرونده هاي قضايي يا شكوائيه هاي مختلف در آمار مسئولين محترم نشان دهنده وضعيتی است که احتیاح به افزایش ضربتی وکلای دادگستری و همچنین افزایش آگاهیهای حقوقی مردم در میان ملت بزرگ ایران را دارد

فارغ التحصیلان بیکار حقوق و مانع عظیم آزمون وکالت

در هفته‌ای که گذشت یکی از معمرین امر وکالت مدعی پیگیری الزامی شدن داشتن وکالت در همه مراحل و پرونده ها شده بودند و به عبارتی خود را متولی تحقق این امر در جامعه وکالت معرفی کرده است، بطوری که تنها استدلال بیان شده بر گرفته از اصل 35 قانون اساسی دانسته‌اند که آنهم برای عموم یک امری تخییری بوده نه تکلیفی!!

رئیس اسکودا:کسی با وکالت پولدار نمی شود

وزیر دادگستری برای پاسخ به سوال نماینده شاهین شهر درباره محدودیت اشتغال به وکالت به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس می‌رود.

چرا پافشاري فقط بر وكيل شدن تمامي فارغ التحصيلان حقوق است !؟

به راستي همه چيز در اين مرز و بوم حيرت آور و حسرت آور است !! نميدانيم از كدام سوي سياست تصميم گيري ها و اظهار نظرها به حرفه وكالت بايد بنگريم همه استدلالها و خواسته ها از ساختار وكالت و نهاد آن در تضاد و تعارض غير قابل اغماضي است

قتل در فراش ،مجوز فقهی و روایی ندارد

ماده 630 قانون مجازات ایران (کتاب تعزیرات) که به ماده «قتل در فراش(رختخواب)» معروف است، یکی از مواد قانونی در حقوق جزای ایران است.

دلنوشته ايي از يك فارغ التحصيل حقوق/مسئولان به داد ما برسند

دوران دبيرستان بودم كه كم كم به رشته حقوق علاقه مند شدم . ميرفتم دم دادگاهها تا ببينم وكلا و قضات چگونه حق رو از نا حق جدا كرده و و ان را مي ستانند ...برايم خيلي جالب بود وقتي ميديدم چكش عدالت كوبيده ميشود و حكم خوانده ميشود اقتدار حكم را دوست داشتم كه ان حكم به اجراي عدالت كمك ميكند ....

تحصیلکردگان بیکار رشته حقوق چشم انتظار تدبیر مسئولان هستند

مدتی است که بی کاری حجم وسیع فارغ التحصیلان رشته حقوق در سایتهای مختلف اینترنتی و جراید نقد می شود و دیده ایم که حتی این دوستان بی کار حاضر شده اند که با هزینه شخصی کاراموز وکالت شوند و حق الوکاله بسیار کمتری از وکلای کانون دریافت دارند .

سونامی بی کاری در جامعه وکالت در راه است؟!

در حالی که ۹۵ درصد مردم ایران بدون وکیل به محاکم مراجعه می کنند و در هزارتوی پیچیده دستگاه قضایی پیچ و تاب می خورند و کلافه از نابلدی و نا آشنایی علی الدوام صدای ناله و نفرین شان بالاست ، مقامات کشور کمافی السابق و به جای معمول داشتن سیاست هایی همچون اجباری کردن وکالت و یا تخصیص بودجه سالانه به افراد فاقد امکان استخدام وکیل ، همیشه ساده ترین راه را برای حل مشکل انتخاب می کنند....

پربیننده ترین های با وکلا

جدید ترین اخبار

Top