وکالت ذوق است و هنر؛ حرفه است و پیکار

مهدی براکه پور ؛وکیل دادگستری

روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه
ادامه...

عناوین خبرهای با وکلا

از کمپین حذف تعیین ظرفیت وکالت تا حذف دوران کارآموزی و اختبار

بارها توضیح داده شده است ( به کرّات) که قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ منصرف از حِرفه وکالت دادگستری و کانون های وکلای دادگستری است!

آيا كانون هاي وكلا صنف هستند يا خير؟

کانون وکلا سالیانی است که بهانه ایتکه صنف نیست و نباید مشمول قانون صنوف آزاد باشد از افزایش وکیل در کشور و رقابتی نمودن کار وکالت خودداری می کند ولی اینگونه نیست

برملا شدن فساد سیستماتیک در سال ۹۵

مسائل حقوقی دو جنبه دارند. بخشی قانونگذاری است که به قوانین موجود و لوایح در دست تهیه اشاره دارد و بخش دیگر آن محاکم است. ما در بخش محاکم سال بسیار پرتلاطمی را پشت سر گذاشتیم، به این معنا که در تاریخ عدلیه به این اندازه موضوعات بحث‌برانگیز در حوزه فساد اقتصادی نداشتیم.

به بهانه انتشار خبر لغو ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت

در خبرگزاری ایسنا مطلبی راخواندم که یکی از نمایندگان مجلس ازمعاونت قوانین مجلس ونیز از دفتر حقوقی مرکز پژوهش های مجلس استعلام می کند که با وجود تصویب قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44مصوب 1393(تبصره دو ماده هفت) از قانون مرقوم آیا تبصره یک ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت (تعیین ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت)نسخ شده است یاخیر؟ و مراجع دوگانه مذکور پاسخ داده اند که با کیفیت مذکورتبصره ماده مورد استعلام نسخ شده است!!

کانون وکلا و اشتغال

مدتی است که تمام مسولین مملکت در سخنرانیها و مصاحبه های خود یکی از معضلات کشور را پدیده بی کاری جوانان می دانند اخیرا هم مقام معظم رهبری با دلسوزی و بزرگواری طی فرمایشات خود بارها به مسئولین دولت تذکر داده است که در خصوص امر اشتغال جوانان کشور اهتمام ویژه داشته باشند علی الخصوص معظم له با ابلاغ سیاستهای کلی نظام توصیه به تسریع در اشتغال جوانان در کسب و کارهای آزاد داشته است تا دولت سعی نماید موانع و مشکلات موجود در سر راه اشتغال جوانان را بویژه در مشاغل آزاد به حداقل برساند .

وکالت ذوق است و هنر؛ حرفه است و پیکار

یک وکیل دادگستری به‌مناسبت شصت و چهارمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری متنی را در قالب یادداشت به رشته تحریر درآورده تا ارزش جایگاه امر وکالت در جهان دیروز و امروز را یادآور شود

پیشگیری از وقوع جرم با رویکرد مددکاری اجتماعی

مساله و هدف: بر خلاف گذشته که نقش مددکاران اجتماعی دستگیری از افراد نیازمند جامعه بوده امروزه هدف مددکاری اجتماعی افزایش کیفیت زندگی همه افراد جامعه است. خدمات مددکاری اجتماعی شامل خدمات رفاهی و خدمات توان بخشی برای همه گروه های سنی (کودکان، نوجوانان و جوانان، بزرگسالان و سالمندان) هم افراد توانا و هم افراد توان یاب (جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی) ارایه می شود.

راهکارهای پیشگیری و مقابله با زمینه های بروز ارتکاب جرم از طریق خانواده

ذیلاً نکاتی به عنوان راهکارهای پیشگیری و مقابله با زمینه های بروز ارتکاب جرم و بزه از طریق ایجاد محیطی آرام و سالم در خانواده مورد اشاره قرار می گیرند:

جایگاه جامعه شناسی جنایی در علوم انسانی و مکاتب آن

جامعه‌شناسی جنایی یکی از گرایش‌های جامعه‌شناسی است که به مطالعه‌ی تأثیرات عوامل محیطی و بوم‌شناختی در شکل‌گیری رفتار می‌پردازد.علم مطالعه‌ی علل محيطي در تكوين جرم را جامعه‌شناسی جنايي گویند .

پیشگیری از تکرار جرم و باز ادغام اجتماعی مجرمان

هیچ راهبرد پیشگیری از جرمی بدون اقدامات موثر در جهت حل نمودن مساله تکرار جرم ، کامل نمی باشد . یک راهبرد جامع در این موضوه باید این واقعیت را در نظر داشته باشد که ایمنی عمومی تحت تاثیر تعداد زیاد جرایمی است که توسط افراد حادث می شود که پیش از این با تنبیه های کیفری مواجه بوده و همچنان از جرم دست نکشیده اند . در واقع بدون مداخلات موثر جنبه اصلاحی مجازات ها با هدف انطباق پذیر کردن بزهکار با جامعه عقیم می ماند .

یک رای تحسین برانگیز در یک شعبه از دادگاه تجدیدنظر

بازهم این شعبه از دادگاه تجدیدنظر استان مازندران طی یک دادنامه ای و با استناد به اسناد بین المللی حقوق بشری، نام نیک از خود به جای گذارد. گفتنی است که قاضی این پرونده از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق بشر دانشگاه تهران است که برخی از آرای خود را با توجه به موازین حقوق بشری صادر می‌کند.

استقلال كانون وكلا ضامن عدالت

هفت اسفند سالروز تصويب لايحه استقلال كانون وكلاي دادگستري توسط سياستمدار قجري ملي گرا زنده ياد دكتر محمد مصدق است.

روزي براي وکيل‌مدافع

کانون وکلاي دادگستري، اين نهاد ديرپاي مدني که در روز هفتم اسفندماه ١٣٣١ خورشيدي بنا به اختيارات فوق‌العاده قانون‌گذاري اعطايي از سوي مجلس شوراي ملي به شادروان دکتر محمد مصدق نخست‌وزير وقت استقلال يافت، در ادوار مختلف، فرازونشيب‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته است.

نحوه وکیل شدن و وکالت در آمریکا

در امریکا تمام دانشکده های حقوق چه در طول سال تحصیلی و چه در تابستان واحدهایی برای کارآموزی علاقه مندان دارند که می توانند با معرفی و همکاری این دانشکده ها در دفاتر و موسسات حقوقی و دادگاه ها کار کنند.

ساختار حقوقي محاكم قضايي امريكا

با تعليق دستور اجرايي رييس‌جمهور امريكا به وسيله قضات اين كشور اين سوال بين جامعه حقوقي مطرح شده است كه ساختار قضايي امريكا چگونه است كه مي‌تواند حكم حكومتي رييس‌جمهور را معلق يا ابطال كند. رييس‌جمهور امريكا از قدرت اجرايي بالايي برخوردار است تا جايي كه مي‌تواند براي اداره اموركشور راسا فرمان اجرايي صادر كند و اين فرامين در حكم قانون هستند مگر اينكه در پي شكايت افراد يا نهادهايي كه به فرمان رييس‌جمهور اعتراض دارند به دادگاه شكايت ببرند يا اينكه با دو سوم آراي نمايندگان مجلس و سنا كه كنگره ناميده مي‌شود فرمان رييس‌جمهور بلااثر بشود. در نوشته حاضر ساختار قضايي امريكا به اختصار تعريف مي‌شود:

لزوم تجدیدنظر در شیوه انتخاب قضات در ایران

تصاویر جناب جیمز روبرت، قاضی باتجربه، جاافتاده و شریف آمریکایی در این چند روز بقول یکی از دوستان، یک مساله خیلی مهم را در ذهن متبادر کرده است و آن هم پختگی و باتجربه بودن این قبیل قضات است. اگر در تصاویر محاکمات مهم سیاسی و مطبوعاتی در ایران توجه کرده باشید، اکثر قضات جوان هستند.

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

١- در حادثه اسفناک پلاسکو، تضادی درس آموز وجود دارد: یک طرف وجدان های خفته افرادی که در ایجاد آن مؤثر بودند و از طرف دیگر وجدان های بیدار آتش‌نشانانی که با جانفشانی حماسه‌ای ماندگار خلق کردند یا هموطنانی که به حمایت آنان -مستقیم یا غیرمستقیم -شتافتند.

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران و متعاقب آن شروع جنگ تحميلي، تمركز دولت بر بسياري از صنايع و فعاليت¬هاي اقتصادي كشور امري اجتناب ناپذير شد، به گونه اي كه در اصل 44 قانون اساسي نيز بسياري از فعاليت هاي مهم و پايه اي شامل بانكداري، تامين نيرو ، صنايع مادر و پايه و ...، دولتي و تحت مالكيت دولت منظور شده بود و مالكيت فعاليت هاي مذكور خصوصاً در دوران جنگ تحميلي در اختيار كامل دولت قرار گرفت.

نظر یک دانشجوی دکتری اقتصاد در زمینه مناظره مرتبط با وکالت درسیما

روز جمعه مناظره وکلا را با یک اقتصاد دان در زمینه حذف ظرفیت از آزمون وکالت مشاهده کردم اینجانب در حین مذاکرات مشاهده کردم که متاسفانه اکثریت وکلا اطلاعات کمی از مسائل اقتصادی و آماری دارند که با نگاهی به واحدهای ارائه شده در کارشناسی رشته حقوق دیدم که این عزیزان جز دو واحد اقتصاد اصلا دروس ساده آماری و ریاضی ندارند

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

از روز اول که دانشجو شدیم آرزوی پوشیدن ردای وکالت را با خود داشتیم اما نه اینکه دنبال پول و ثروتی باشیم که می دانستیم آنچه در قاب تلویزیون و سینما و داستان ها دیده ایم و خوانده ایم و همه نشان دهنده ثروت فراوان وکلا بود آنچنان با واقع یکسان نبود بلکه هدف اول ما شاید آن شأن و منزلتی بود که از قدیم از وکلا تصور داشتیم( هرچند ظاهرا این منزلت و شأن را خیلی ها برنتابیدند و نفس های آخر خود را می کشد) وکلایی که بدور از تمام مسایل سیاسی و حزبی، شریف بودند و هستند.

واكسيناسيون وكالت

آنچه از واكسن بصورت عاميانه يادمان دادند اينست كه ويروس ضعيف شده اي را وارد بدن كرده تا بدن واكنش دفاعي نشان دهد و در نتيجه از خسران و بيماري بزرگتر و اصلي جلوگيري بعمل آيد.همانطور كه همگان واقفند در عالم سياست نيز اين اتفاق رخ مي دهد يا خود خواسته و يا ناخواسته ، كما اينكه برخي داستان كودتاي نظامي چند ماه گذشته در تركيه را واكسيناسيون اردوغان مي دانند.

بنویسیم:"کمپین نه به محدویت ظرفیت وکالت"،بخوانیم:"کمپین کلمةُ الحقِ یُرادُ بِِهَاالباطل"

۱-تبار شناسی کمپین "نه به محدودیت ظرفیت وکالت": روزی که لایحه جامع وکالت در کمیسیون قضایی مجلس رد شد،چندان دشوار نبود پیش بینی روزی که آنان که از در بیرون رفته اند از پنجره به داخل بازگردند،پروژه جدید از یک گزارش رادیویی شروع شد و با یک گزارش خبری تلویزونی ادامه پیدا کرد،هدف این فاز،شکم سیر جلوه دادن وکلا بود و معرفی آنها به عنوان قشری که پولشان از پارو بالا میرود،

حقوقداني كه از كانون وكلا خواستار عدم اجراي قانون است!

در مناظره اي كه روز جمعه، هشتم بهمن ماه سال جاري در رسانه ملي در خصوص ظرفيت پذيرش كارآموز وكالت در كانون هاي وكلا برگزار شد، بر روي ميز فردي به نام قربانزاده كه دكتر نيز خطابش مي كردند؛ تابلوي كوچكي كه عنوان "حقوقدان" را يدك مي كشيد تعبيه شده بود و ايشان تحت عنوان "حقوقدان" در اين مناظره شركت كرده بود.

مگر همه فارغ التحصیلان حقوق باید وکیل بشن؟

یکی از منتقدان افزایش ظرفیت وکالت در کامنتی به وکیل ملت نوشت:مگر همه فارغ التحصیلان حقوق باید وکیل بشن؟

‍ بازی با ارقام و اطلاعات ناموثق"در پرونده های حقوقی

هر پرونده کیفری حداقل دارای ۴ ردیف فرعی شامل دادسرا و دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر و اجرا ی احکام می باشد و پرونده های حقوقی نیز دارای ۴ ردیف فرعی شامل دادگاه بدوی / اجرای تامین خواسته / تجدید نظر و اجرای احکام می باشد.

پربیننده ترین های با وکلا

جدید ترین اخبار

Top