عناوین خبرهای پرسش و پاسخ

آیا شکایتی که به رضایت ختم شود، سوءِ‌پیشینه می‌شود؟

اگر از کسی شکایت شود و سپس در جریان رسیدگی، شاکی رضایت بدهد، آیا این شکایت باعث ایجاد سوءِ‌پیشینه برای متشاکی می‌شود؟

نحوه برخورد قانونی با کسانی که شارژ ساختمان را نمی‌پردازند

اگر برخی ساکنان ساختمان، حق شارژ آپارتمان را نپردازند، مدیر ساختمان، قانونا چه اقداماتی را می‌تواند انجام دهد؟

حضانت فرزندان پیش از ثبت طلاق بعهده کیست؟

خانواده‌ای که در شُرفِ طلاق است، درباره حضانت فرزندان چگونه باید عمل کند؟ آیا نگهداری از فرزندان، در ایام پیش از طلاق، حق یکی از والدین است؟

آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند؟

بر طبق ماده 684 قانون مدنی«عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بعهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می‌گویند.»

انجام رفتار مجرمانه تحت چه شرایطی مجازات ندارد؟

هرگاه فردی در مقام دفاع از جان، آبرو، مال یا آزادی خودش یا دیگری در برابر تجاوز یا خطری که وجود دارد و یا (خطری که) قریب الوقوع هست با رعایت شرایطی اگر رفتار مجرمانه انجام دهد، مجازات نمی‌شود.

نظریه مشورتی شماره ۵۱۷۶/۷ مورخ ۷/۸/۱۳۸۶ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

خسارت تأخیر تأدیه در مورد چک مطابق مقررات اصلاحی قانونی چک توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، از تاریخ مندرج در چک و در مورد سفته و سایر مطالبات، از تاریخ مطالبه، محاسبه و مورد حکم قرار می‏گیرد.

وقتی والدین از انجام وظایف حضانت کوتاهی کنند

مطابق ماده 1172 قانون مدنی هیچ یک از ابوین حق ندارد در مدتی که حضانت طفل به عهده اوست از نگاهداری او امتناع کند.

آیا صِرف داشتن سفته برای مطالبه وجه آن کافی است؟

آیا دارنده سفته، در روند واخواست آن، باید علت دریافت سفته را از فرد بدهکار، به دادگاه اعلام کند یا اینکه صِرف داشتن سفته، برای مطالبه وجه آن کافی است؟

دعوای تجدیدنظر چیست ؟

تجدیدنظر یا پژوهش یکی از طرق عادی شکایت از آراء است، که اصطلاحاً به دوباره قضاوت کردن امری اطلاق می‌گردد که بدواً مورد قضاوت قرار گرفته است.

سوال حقوق بیمه

در قسمت پرسش و پاسخ ،اینبار سوالی در خصوص حقوق بیمه و پاسخ آن از نظرتان می گذرد:

عدم تمکین زن و بردن اثاثیه

زوجه به دليل عدم تمکين و بدون اجازه زوج در منزل پدر خود به سر می برد و در غياب زوج قسمتی از اثاثيه منزل را با همدستی برادرش برده، مراحل قانونی آن چگونه است؟

رجوع زن از هبه مهریه به همسر

سوال: آيا زني كه مهر خود را به همسرش هبه كرده است می‌تواند از هبه خود رجوع و مهر خود را به صورت مجدد مطالبه كند يا خير؟

آیا چک کردن تلفن همراه همسر جرم است؟

در مواقعی که تلفن همراه شخص مدام از طریق همسر مورد کنترل و بازرسی قرار میگیرد آیا می شود از نظر قانونی برای این موضوع راه حلی پیدا کرد؟

قانون با بدهکاران مالی چه می کند

مروزه بدهکاران زیادی هستند که به هر دلیلی از پرداخت بدهی خود به دیگران خودداری می‌کنند. یکی از دلایل این امر این است که برخی از بدهکاران واقعا پولی برای پرداخت بدهی خود ندارند. قانون با چنین افرادی چه می‌کند

آیا با صدور حکم اعسار و تقسیط پرداخت مهریه، از ممنوع‌الخروجی زوج رفع اثر می شود یا خیر

تا قبل از تصویب قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی بعضاً قضات، صدور حکم به تقسیط پرداخت مهریه را موجب رفع ممنوع الخروجی زوج نمی‌دانستند؛ حتی این امر در نظریه مشورتی شماره 7 / 93/ 1937 مورخ 17 آبان ماه 1393 اداره کل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضاییه نیز به نوعی مورد تاکید قرار گرفته بود

نفقه فرزند چگونه محاسبه می‌شود

◀️اگر پدری با داشتن امکانات مالی از پرداخت نفقه فرزندانش خودداری کند، این مساله بار کیفری دارد و فرزندان یا فردی که مسوولیت سرپرستی و نگهداری فرزندان را به عهده دارد، می‌تواند علیه او در این رابطه به دادگاه شکایت کند.

انتقال حق انتفاع

حق انتفاع از حقوق مالی است و در صورتی که در عقد عدم حق انتقال بغیر عقد نشده باشد، منتفع میتواند آن را بدیگري انتقال دهد، زیرا هر مالکی میتواند هر گونه تصرفی در ملک خود بنماید و حق انتفاع، ملک منتفع میباشد. اما در صورتی که قید مباشرت در حق انتفاع شده باشد، منتفع میتواند آن را بغیر انتقال دهد با شرط آنکه خود از آن استفاده نماید.

پرسش و پاسخ حقوقی

برخورد قانونی با آتلیه‌های متخلف فیلمبرداری از مراسم عروسی چگونه است؟

با آتلیه‌های متخلف فیلمبرداری از مراسم عروسی چگونه باید برخورد کرد؟نظر قانون در این خصوص چیست؟ متن پرسش و پاسخ در این مورد از نظرتان می گذرد:

نظریه مشورتی درباره چک مفقودی

سؤال چنانچه چکی در ید دارنده چک مفقود گردد، درخواست دستور عدم پرداخت چک به بانک توسط صاحب حساب باید داده شود یا دارنده چک؟ و چنانچه دارنده دستور عدم پرداخت دهد آیا وصف کیفری برای وی متصور می‌باشد؟ و در فرض دستور عدم پرداخت از سوی صادرکننده و عدم اطلاع وی از صحت ادعای دارنده مبنی بر مفقود شدن چک، مسئولیت صادرکننده چگونه است ؟ و تاثیر اثبات خیانت در امانت نسبت به شخص ثالث دارنده با حسن نیت چیست ؟

Top