دنیا بد نیست

حجت الاسلام محمد ادریسی

گروه 1+21 چیست؟

فریور خراباتی

زنِ زباله گرد

عرفان حسنی

چرا از محکوم کردن رفتارهای نادرست در شبکه های اجتماعی لذت می بریم؟

پروفسور اریك شویتزگبل (استاد فلسفه دانشگاه ریورساید کالیفرنیا) مترجم: زهیر باقری نوع پرست

راشاتودی، اسب تروای مسکو

حمید حامدی، روزنامه‌نگار و مشاور رسانه‌ای‌

انسانهای متفاوت

سیامک داودی
ادامه...

روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

نیکنام اسماعیل زاده فارغ التحصیل حقوق

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

حمید نوروزی کاراموز وکالت

واكسيناسيون وكالت

علي اسدالله پور كريمي
ادامه...

عناوین خبرهای حقوقی

یک رای تحسین برانگیز در یک شعبه از دادگاه تجدیدنظر

بازهم این شعبه از دادگاه تجدیدنظر استان مازندران طی یک دادنامه ای و با استناد به اسناد بین المللی حقوق بشری، نام نیک از خود به جای گذارد. گفتنی است که قاضی این پرونده از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق بشر دانشگاه تهران است که برخی از آرای خود را با توجه به موازین حقوق بشری صادر می‌کند.

استقلال كانون وكلا ضامن عدالت

هفت اسفند سالروز تصويب لايحه استقلال كانون وكلاي دادگستري توسط سياستمدار قجري ملي گرا زنده ياد دكتر محمد مصدق است.

جدول دسته بندی فعالیتهای آموزش و پرورش در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی

آموزش و پرورش، در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی، اعتیاد و رفتارهای پرخطر، چه کرده است؟

زندان‌های خالی در هلند

در نیمه سال میلادی گذشته بیش از یک سوم از 13 هزار و 500 سلول زندان در هلند خالی بودند.

لطفا کار وکالت در کشور را تجاری نکنید

نوعی تفکر موثر است که بهترین کاربرد را در میان عوام جامعه دارد صاحبان این طرز تفکر به مردم وعده و وعیدهای کاذب و عوام پسند می دهد و آنها را می فریبند در صورتیکه این وعده ها هیچگونه مبنای علمی و اقتصادی ندارد و راحت ذهن مردم عامی را به سوی خود جذب می کند و آراء آنان را بدست می آورد ولی درعمل نه خانی می آید و نه خانی می رود

روزي براي وکيل‌مدافع

کانون وکلاي دادگستري، اين نهاد ديرپاي مدني که در روز هفتم اسفندماه ١٣٣١ خورشيدي بنا به اختيارات فوق‌العاده قانون‌گذاري اعطايي از سوي مجلس شوراي ملي به شادروان دکتر محمد مصدق نخست‌وزير وقت استقلال يافت، در ادوار مختلف، فرازونشيب‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته است.

محسنی اژه‌ای: درحالی که حق الوکاله برخی وکلا ۱۰میلیارد است، عده‌ای از وکلا بیکار هستند

وکیل خانواده به عنوان امکانی که علاوه بر منصفانه‌تر کردن دادرسی‌ها باعث کاهش حجم ورود به دادگاه‌ها می‌شود، روز گذشته بار دیگر از سوی مسئولان قوه مجریه و قضائیه مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی اعلام کرد

محاکمه ۴۴ نفر در پرونده شورای شهر تبریز

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: در پرونده شورای شهر تبریز برای ۴۴نفر کیفرخواست صادر شد. در حال حاضر این پرونده در شرف صدور حکم است.

محکومیت احمد منتظری از امروز اجرا می‌شود/ شش سال حبس قطعی شد

دادسرای ویژه روحانیت اعلام کرد: محکومیت احمد منتظری در تاریخ ۱۳۹۵.۱۲.۴ اجرا شد.

رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه خبر داد

برگزاری ۱۱ دوره آزمون درباره وکلا/ ارائه 8 میلیون و 100 هزار مشاوره رایگان

مومنی گفت: ۱۱ دوره آزمون درباره وکلا برگزار و بین ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ وکیل انتخاب شده است.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: طرح و لايحه‌ای با موضوع وكالت در دست بررسی نداريم

ملکشاهی با بيان اينكه درحال حاضر طرح و لايحه ای در كميسيون حقوقی قضايی با موضوع وكالت در دست بررسی نداريم، گفت: چند ماده اصلاحی بايد اصلاح و چند ماده الحاقی بايد اضافه شود كه يكی از مواد الحاقی ادغام مركز امور وكلای قوه قضائيه با كانون وكلا است.

معاون حقوقی قوه قضائیه:

نیاز به قانون جامع در حوزه وکالت داریم/ اینکه می‌گویند قوه قضائیه می‌خواهد استقلال وکلا را بگیرد، کاملا اشتباه است

خداییان گفت: یکی از آثار ارزشمند حضور وکیل در رسیدگی‌ها، جلوگیری از ایجاد پرونده در دادگاه‌ها است؛ یعنی حضور وکیل مانع طرح دعوی می‌شود و بسیاری از دعاوی در همان دفتر وکیل خاتمه می‌یابد.

قاضی محرمعلی خان زینعلی و سانسور در مطبوعات ایران

سانسور در مطبوعات ایران عمری به درازای تاریخ آن دارد، چه مطبوعاتی که در دوران قاجار خود را ملتی و آزاد یا دولتی می‌دانستند و چه مطبوعاتی که در دوران شانزده ساله حکومت رضا شاه یا بیست و چند سال پس از مرداد 1332 گرفتار سانسورچی‌هایی نظیر محرمعلی زینعلی و... بودند.محرمعلی زینعلی که در میان مطبوعاتی‌های آن زمان به «سانسورچی» ملقب شده بود،

صبح امروز صورت گرفت؛

تجمع فرهنگیان بازنشسته مقابل مجلس

صبح امروز چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

قانون، مرهم زخم های تنبیه در مدارس آموزش و پرورش

تنبیه بدنی دانش آموزان ، آزار جسمی و روحی آنهاست یک وکیل دادگستری: باید با متخلفان و معلمان خاطی برخورد قانونی صورت گیرد. به این شرح که چنانچه عمل آنها منطبق بر قوانین جزایی باشد با شکایت اولیای دانش‌آموز موضوع به دادسرای مربوطه اعلام شود و چنانچه در حد پیگیری جزایی نباشد، برای وی تنبیهات مرتبط اداری در نظر گرفته شود

سكوت مسئول كانون وكلا نشانه چيست ؟

در زماني كه رهبر معظم انقلاب اسلامي لفظ هم دلي را فرمودند دلمان چنان قرص شد كه امسال ساليست پر از همدلي كانون وكلا با فارغ التحصيلان رشته حقوق كه پشت سد بزرگي به نام آزمون وكالت انتظار نه كسب درآمد بلكه در رسيدن به اهداف و داشتن يك شغل و امرار معاش و در آخر ساختن يك زندگي و آينده خوب شرافتمندانه با اخذ حداقل حق الوکاله از مردم و رضایت خلق الله.

دیده شدن معلمان حق التدریس‌ در بودجه، منتظر تصمیم مجلس

«از ابتدای امسال چند جلسه با رئیس سازمان برنامه و بودجه برای اضافه شدن حقوق حق‌التدریسی‌ها و سرباز معلمان به بودجه سال آینده داشتیم. اکنون تبصره پیشنهادی ما در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شده و امیدواریم در صحن علنی مجلس هم رأی بیاورد.»

آزمون وکالت از نگاهی دیگر

مسابقه دو سرعت هزار متری را در نظر بگیرید که در آن حدود هفتاد هزار نفر که یکبار برای آن حداقل چهار سال مرتب تمرین کرده و مدرکی دال بر صلاحیت در شرکت در دو سرعت را گرفته اند در نظر بگیرید

نحوه وکیل شدن و وکالت در آمریکا

در امریکا تمام دانشکده های حقوق چه در طول سال تحصیلی و چه در تابستان واحدهایی برای کارآموزی علاقه مندان دارند که می توانند با معرفی و همکاری این دانشکده ها در دفاتر و موسسات حقوقی و دادگاه ها کار کنند.

ساختار حقوقي محاكم قضايي امريكا

با تعليق دستور اجرايي رييس‌جمهور امريكا به وسيله قضات اين كشور اين سوال بين جامعه حقوقي مطرح شده است كه ساختار قضايي امريكا چگونه است كه مي‌تواند حكم حكومتي رييس‌جمهور را معلق يا ابطال كند. رييس‌جمهور امريكا از قدرت اجرايي بالايي برخوردار است تا جايي كه مي‌تواند براي اداره اموركشور راسا فرمان اجرايي صادر كند و اين فرامين در حكم قانون هستند مگر اينكه در پي شكايت افراد يا نهادهايي كه به فرمان رييس‌جمهور اعتراض دارند به دادگاه شكايت ببرند يا اينكه با دو سوم آراي نمايندگان مجلس و سنا كه كنگره ناميده مي‌شود فرمان رييس‌جمهور بلااثر بشود. در نوشته حاضر ساختار قضايي امريكا به اختصار تعريف مي‌شود:

بندهای قانونی ممنوعیت تنبیه بدنی دانش‌آموزان/قابل توجه فرهنگیان

براساس ماده ۷۷ آیين‌نامه انضباطي مدارس، «اعمال هرگونه تنبیه از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است.» علاوه‌براین و براساس ماده ۷۴ اين آیين‌نامه، «قصور و سهل‌انگاری دانش‌آموزان نسبت به انجام وظایف خود تخلف محسوب می‌شود

آغاز بررسی طرح تعدیل مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی می‌گوید، طرح تعدیل مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر،امروز (یکشنبه) ۲۴ بهمن بررسی می‌شود.

نقدی بر سخنان استاد کشاورز/ايا هيئت نظارت بي طرف برای نظارت بر كانون وجود دارد ؟

استاد عزيز در سايت وكيل ملت در مورخه دوم بهمن 95 فرموديد: (توجه شود اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران متشکل از کانون‌های وکلاست که به اختیار خود برای هماهنگی آن را تشکیل داده‌اند و خود کانون‌ها به اتکای قانون لایحه استقلال تشکیل شده‌اند و می‌شوند. به عبارت دیگر، هر جا 60 وکیل در استانی حضور داشته باشند باید کانون وکلا تشکیل شود و اینک 25 کانون داریم و فقط استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان باقی مانده‌اند که وابسته به کانون‌های دیگر هستند اما شرط تشکیل کانون در همه آنها وجود دارد.)

آنچه‌ در اطراف دادگاه‌ها می‌گذرد/ نرخ‌های میلیونی برای شهادت دروغ

تنها یک بغض کمرنگ با یک داستان بی‌عیب و نقص را که پیش از رسیدن به دادسرا چندین بار با خودت تکرار کرده باشی، کافی است تا بتوانی برای داستانت شاهد پیدا کنی. آن هم شاهد عینی!

پیشنهاد قوه قضائیه برای اصلاح مجازات موادمخدر/گرمی ها اعدام نشوند

معاون حقوقی قوه قضائیه از ارسال نظرات دستگاه قضا پیرامون اصلاح قانون مجازات جرائم مواد مخدر به مجلس خبر داد و گفت: پیشنهاد داده ایم میزان مواد مخدر مشمول اعدام از ۳۰ گرم افزایش یابد.

پربیننده ترین های حقوقی

جدید ترین اخبار

Top