وکالت ذوق است و هنر؛ حرفه است و پیکار

مهدی براکه پور ؛وکیل دادگستری

روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان
ادامه...

عناوین خبرهای حقوقی

اختصاصی

فوری/نرگس کلباسی بانوی نیکوکار ایرانی در هند از همه اتهامات وارده تبرئه شد

دقایقی پیش حکم دادگاه تجدید نظر در شهر رایاگادا در مورد پرونده نرگس کلباسی اعلام شد و این بانوی ایرانی از همه اتهامات وارده تبرئه و بی گناه شناخته شد.

چرا برنامه ششم توسعه در راستای حذف ظرفیت ثابت قبل از امتحان در آزمون وکالت است؟

همانگونه که می دانیم در تمامی برنامه های توسعه در کشور ایجاد اشتغال حداکثری برای جوانان بی کار هدف اصلی و دغدغه مسئولان دلسوز نظام است و هدف اصلی از تصویب این برنامه ها ایجاد بهینه اشتغال در جهت رفاه عمومی و جلوگیری از انحصار و تبعیض در مشاغل ازاد یا حاکمیتی برای جوانان این مرز و بوم است

آيا كانون هاي وكلا صنف هستند يا خير؟

کانون وکلا سالیانی است که بهانه ایتکه صنف نیست و نباید مشمول قانون صنوف آزاد باشد از افزایش وکیل در کشور و رقابتی نمودن کار وکالت خودداری می کند ولی اینگونه نیست

مهر تایید قانون برنامه ششم توسعه بر وجود ظرفیت در جذب وکیل

متن قانون برنامه ششم توسعه توسط رییس مجلس برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ شد. در مواد مختلفی از این برنامه به حوزه قضایی و حقوقی کشور پرداخته شده است. در یکی از این مواد که مربوط به بند چ ماده 88 این قانون که به عنوان عنوان ماده (59) مکرر به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران الحاق می‌شود به وجود ظرفیت در جذب وکالت تاکید دارد.

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی:

درباره "ظرفیت آزمون وکالت" در صورت نیاز ورود می‌کنیم

جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و نماینده مردم تربت‌جام یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس و اداره قوانین درباره محدودیت ظرفیت آزمون وکالت گفت: از نظر ما آنچه معاونت قوانین و مرکز پژوهش‌ها در این باره اعلام کرده‌اند قابل احترام است اما اگر نیاز باشد از طرف مجلس یا کمیسیون قضایی هم نظر مشورتی در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

برملا شدن فساد سیستماتیک در سال ۹۵

مسائل حقوقی دو جنبه دارند. بخشی قانونگذاری است که به قوانین موجود و لوایح در دست تهیه اشاره دارد و بخش دیگر آن محاکم است. ما در بخش محاکم سال بسیار پرتلاطمی را پشت سر گذاشتیم، به این معنا که در تاریخ عدلیه به این اندازه موضوعات بحث‌برانگیز در حوزه فساد اقتصادی نداشتیم.

آيا كانون هاي وكلا صنف هستند يا خير؟

کانون وکلا سالیانی است که بهانه ایتکه صنف نیست و نباید مشمول قانون صنوف آزاد باشد از افزایش وکیل در کشور و رقابتی نمودن کار وکالت خودداری می کند ولی اینگونه نیست مثلا وقتی که می گوییم که چرا بعضی از وکلا می توانند در یک پرونده به اندازه سی سال یک قاضی درامد داشته باشند انها می گویند بر اساس ماده ده قانون مدنی مجازند

كتاب كرامت انساني و نقش آن در جرم انگاری

كتاب حاضر مشتمل بر دو بخش و چهار فصل است :

كتاب جرايم يقه سفيدي

كتاب حاضر مشتمل بر ١٠ فصل است كه راجع به مفهوم جرم يقه سفيدي، مجرمانش، ماهيت اين جرم، رابطه فرصت با جرم يقه سفيدي، فرصت و جرايم خشونت اميز شركت ها و مسايل مهم ديگر در اين حوزه، بررسي كرده است.

در سالروز تولد بنیاد " سه یک "

"پیشگیری از جرم” صاحب تریبون رسانه ای در کشور شد

تفاهم نامه همکاری بنیاد پیشگیری از جرم "سه یک" با پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت با محوریت در اولویت قراردادن مباحث پیشگیری از جرم همزمان با نخستین سالروز تولد این بنیاد به امضا رسید.

به بهانه انتشار خبر لغو ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت

در خبرگزاری ایسنا مطلبی راخواندم که یکی از نمایندگان مجلس ازمعاونت قوانین مجلس ونیز از دفتر حقوقی مرکز پژوهش های مجلس استعلام می کند که با وجود تصویب قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44مصوب 1393(تبصره دو ماده هفت) از قانون مرقوم آیا تبصره یک ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت (تعیین ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت)نسخ شده است یاخیر؟ و مراجع دوگانه مذکور پاسخ داده اند که با کیفیت مذکورتبصره ماده مورد استعلام نسخ شده است!!

کانون وکلا و اشتغال

مدتی است که تمام مسولین مملکت در سخنرانیها و مصاحبه های خود یکی از معضلات کشور را پدیده بی کاری جوانان می دانند اخیرا هم مقام معظم رهبری با دلسوزی و بزرگواری طی فرمایشات خود بارها به مسئولین دولت تذکر داده است که در خصوص امر اشتغال جوانان کشور اهتمام ویژه داشته باشند علی الخصوص معظم له با ابلاغ سیاستهای کلی نظام توصیه به تسریع در اشتغال جوانان در کسب و کارهای آزاد داشته است تا دولت سعی نماید موانع و مشکلات موجود در سر راه اشتغال جوانان را بویژه در مشاغل آزاد به حداقل برساند .

حذف اعدام برای مواد مخدر با مصوبه کمیسیون قضایی مجلس

بر اساس این مصوبه حکم اعدام از مجازات‌های در نظر گرفته‌شده برای حمل مواد مخدر از هرنوع و با هرحجمی حذف می‌شود.

وکالت ذوق است و هنر؛ حرفه است و پیکار

یک وکیل دادگستری به‌مناسبت شصت و چهارمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری متنی را در قالب یادداشت به رشته تحریر درآورده تا ارزش جایگاه امر وکالت در جهان دیروز و امروز را یادآور شود

مهر تاييد مجلس شوراي اسلامي بر حذف معيار ظرفيت از وكالت

معاونت قوانين مجلس و دفتر حقوقي مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي در دو اظهارنظر جداگانه تعيين محدوديت ظرفيت در حرفه وكالت را خلاف قانون دانستند.

حقوق زنان زندانی در قوانین

نحوه رفتار با زنان زندانی به‌عنوان یکی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه در سراسر جهان موردتوجه نظامهای حقوقی کشورهای مختلف بوده و در این راستا در مجموعه قوانین داخلی خود موادی را به این قشر از زندانیان اختصاص داده‌اند.

موسسات حقوقی، به نام وکلا به کام صاحبان شرکت‌ها/ بهمن کشاورز: موسسات حقوقی باعث بد نامی وکلا می‌شود

کافی است در خیابان کمی حواستان را به در و دیوار و تبلیغاتی که روی آنها نصب شده است،بدهید، به طور حتم در میان آنها تبلیغات زیادی از موسسات حقوقی و وعده‌‌ و وعیدهایشان به چشمتان می‌خورد. گسترش موسسات حقوقی طی سال‌‌های اخیر گریبان وکلای کشور را گرفته است، موسساتی که به اصطلاح حقوقی نام گرفته‌اند اما در برخی از آنها کارهای غیر قانونی هم به نوعی انجام می‌شود.

تصویری از برگزاری تجمع سراسری فرهنگیان در همدان

برگزاری تجمع سراسری فرهنگیان در همدان

مبلغ دیه سال آینده 210 میلیون تومان شد

مدیرکل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه با اشاره به بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه، مبلغ دیه در سال 96 را دو میلیارد و 100 میلیون ریال و معادل 210 میلیون تومان اعلام کرد.

رییس کانون وکلای مرکز: هجمه‌ها به کانون وکلا هر روز بیشتر می‌شود

رییس کانون وکلای مرکز گفت: نهاد وکالت و دفاع در طول این سالیان صدمات و لطمات زیادی دیده است که من از گفتن آنها صرف نظر می‌کنم. هجمه‌ها به کانون وکلا هر روز بیشتر می‌شود .

چرا موافق برگزاری آزمون وکالت هستم

بنده در عجبم چرا بعضی از مردم بدون فکر حرف میزنن ، چرا حرفه وکالت با پزشکی مقایسه می کنید شمایی که میگید وکالت هم مثل پزشکی باید برای عموم آزاد باشه پس چرا همه ساله عده معدودی در کنکور سراسری برای پزشکی قبول میشن

نامه يك وكيل به رئيس جمهور/وكلا در اين جامعه تريبون ندارند/عليه آنها كمپين راه مى اندازند

به مناسبت دعوت از رئيس محترم جمهور و ظاهرا اجابت ايشان جهت حضور در مراسم شصت و چهارمين سالروز استقلال كانون وكلاى دادگسترى نامه وكيل مرتضى كمره احد از وكلاى دادگسترى و عضو كانون وكلاى البرز به استحضار شما عزيزان مى رسد

حدس بزنید و دستبند طلای سه یک هدیه بگیرید

بنیاد سه یک در نظر دارد در پایان هر ماه به عزیزانی که در نظر سنجی "سه یک چیست؟" شرکت کرده اند به قید قرعه دستبند طلا هدیه دهد .

استقلال نهاد وکالت الگویی متعارف برای مشاغل حقوقی

شاید کمتر کسی را بتوان یافت که با هر اعتقاد و از هر جناحی از رأی اخیر «جیمز روبرت» قاضی دادگاه فدرال سیاتل، علیه تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور علیه اتباع ایرانی و ٦ کشور دیگر ناخشنود باشد و اجرای عدالت را علیه یک تصمیم ناعادلانه، عادلانه تلقی نکند. فایده استقلال قوا در این مثال بهتر قابل لمس و درک است و درون یک قوه نیز لزوم استقلال درونی و بیرونی بیشتر احساس می‌شود.

راهکارهای پیشگیری و مقابله با زمینه های بروز ارتکاب جرم از طریق خانواده

ذیلاً نکاتی به عنوان راهکارهای پیشگیری و مقابله با زمینه های بروز ارتکاب جرم و بزه از طریق ایجاد محیطی آرام و سالم در خانواده مورد اشاره قرار می گیرند:

پربیننده ترین های حقوقی

جدید ترین اخبار

Top