روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

نیکنام اسماعیل زاده فارغ التحصیل حقوق

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

حمید نوروزی کاراموز وکالت

واكسيناسيون وكالت

علي اسدالله پور كريمي

وکلای کدام دوره قویترند

مصطفی صفایی فر کارآموز وکالت
ادامه...

عناوین خبرهای حقوق جزا

زندان‌های خالی در هلند

در نیمه سال میلادی گذشته بیش از یک سوم از 13 هزار و 500 سلول زندان در هلند خالی بودند.

محکومیت احمد منتظری از امروز اجرا می‌شود/ شش سال حبس قطعی شد

دادسرای ویژه روحانیت اعلام کرد: محکومیت احمد منتظری در تاریخ ۱۳۹۵.۱۲.۴ اجرا شد.

معاون رئیس‌جمهور: از قاضی شدن زنان استقبال می‌کنیم

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با استقبال از انتخاب یک زن به عنوان سرپرست دادسرای اطفال و نوجوانان ابراز امیدواری کرد بهره‌گیری از تخصص و تجارت زنان در امور قضائی محدود به همین یک مورد نشود.

قاضی محرمعلی خان زینعلی و سانسور در مطبوعات ایران

سانسور در مطبوعات ایران عمری به درازای تاریخ آن دارد، چه مطبوعاتی که در دوران قاجار خود را ملتی و آزاد یا دولتی می‌دانستند و چه مطبوعاتی که در دوران شانزده ساله حکومت رضا شاه یا بیست و چند سال پس از مرداد 1332 گرفتار سانسورچی‌هایی نظیر محرمعلی زینعلی و... بودند.محرمعلی زینعلی که در میان مطبوعاتی‌های آن زمان به «سانسورچی» ملقب شده بود،

احضار مدیرکل فرودگاه‎های خراسان‌ رضوی به دادسرا

معاون دادستان مشهد از احضار مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌رضوی به دادسرا خبر داد.

قانون، مرهم زخم های تنبیه در مدارس آموزش و پرورش

تنبیه بدنی دانش آموزان ، آزار جسمی و روحی آنهاست یک وکیل دادگستری: باید با متخلفان و معلمان خاطی برخورد قانونی صورت گیرد. به این شرح که چنانچه عمل آنها منطبق بر قوانین جزایی باشد با شکایت اولیای دانش‌آموز موضوع به دادسرای مربوطه اعلام شود و چنانچه در حد پیگیری جزایی نباشد، برای وی تنبیهات مرتبط اداری در نظر گرفته شود

روایتی از فروریختن پلاسکو در گفت‌وگو با آتش‌نشانی که از مرگ نجات یافت: جز دو منطقه در تهران، به ساختمان‌های این شهر اعتمادی ندارم

23 روز از حادثه پلاسکو گذشته بود که آتش‌نشان نجات‌یافته به دفتر خبرگزاری می‌آید تا از سخت‌ترین روز کاری‌اش در این سال‌ها بگوید. مرد 40 ساله‌ای که در رشته مهندسی فناوری آلاینده‌های محیط‌زیست تحصیل کرده‌ و قبل از اینکه آ‌تش‌نشان شود در امنیت پرواز فرودگاه مهرآباد فعالیت می‌کرد؛ همیشه دلش می‌خواسته آتش‌نشان شود و به همین خاطر سال 82 وارد سازمان آتش‌نشانی می‌شود.

در نامه اعضای هیأت ممتحنه علوم تشریح به رئیس سازمان پزشکی قانونی افشا شد

خرید جسد از مافیا

با وجود کشف صد جسد مجهول‌الهویه در هفته دانشگاه‌ها با پرداخت دیه کامل جسد می‌خرند «شهروند» قوانین و مجازات قاچاق اعضای بدن را بررسی می‌کند

آغاز بررسی طرح تعدیل مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی می‌گوید، طرح تعدیل مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر،امروز (یکشنبه) ۲۴ بهمن بررسی می‌شود.

پیشنهاد قوه قضائیه برای اصلاح مجازات موادمخدر/گرمی ها اعدام نشوند

معاون حقوقی قوه قضائیه از ارسال نظرات دستگاه قضا پیرامون اصلاح قانون مجازات جرائم مواد مخدر به مجلس خبر داد و گفت: پیشنهاد داده ایم میزان مواد مخدر مشمول اعدام از ۳۰ گرم افزایش یابد.

قوه قضاییه آمریکا در مورد دستور ترامپ چه کرد؟

رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده با صدور فرمان اجرایی خود مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان‌نشین به خاک امریکا به یکی از جنجال‌برانگیزترین وعده‌های انتخاباتی خودد جامعه عمل پوشاند تا به ظن خود از امریکا و مردمانش در برابر خطر تروریسم محافظت کند. با صدور این فرمان، مواضع متفاوتی در داخل و خارج ایالات‌متحده اتخاذ شد که واکنش‌های متفاوت و گاه متضادی در پی داشت.

واکنش دادستان کل کشور به سخنان وزیر ارشاد: مگر می‌شود یک کشور مسلمان، شیعه و انقلابی خط قرمز نداشته باشد

دادستان کل کشور به سخنان اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با این مضمون که دیگر خطوط قرمز در کشور نداریم، اشاره کرد و گفت: معنی این سخن چیست؟ مگر می‌شود یک کشور مسلمان، شیعه و انقلابی خط قرمز نداشته باشد. خطوط قرمز و حدود ما بر پایه اعتقادات و ارزش‌های قرآنی و دینی ماست و افرادی که چنین سخنانی می‌زنند یا خدای نکرده توجهی به آیات قران ندارند یا غفلت کرده‌اند.

کودکان زیر 15 سال مجازات کیفری ندارند

روز گذشته معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جمع سفرای بیش از ۳۰ کشور در مرکز اصلاح و تربیت گفت: بحث چگونگی برخورد با کودکانی که در تعارض قانون قرار می‌گیرند، یک بحث کلیدی و مهم در بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران است.

همه اخبار و رویدادهای قضایی هفته اخیر از زبان دادستان تهران

دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای یک متهم دو تابعیتی توسط این دادسرا خبر داد.

دلایل حقوقی ناکامی ترامپ در اجرای دستور جنجالی

استدلال موجود در تمام شکایت‌های صورت‌گرفته از دستورالعمل اخیر دولت آمریکا، حاکی از نقض شدن قانون اساسی این کشور بوده است. همواره نهادهای مدنی در آمریکا از قدرت بالایی برخوردارند و حتی گاه افشاکننده فساد سیاسی و اداری مراجع دولتی، همین نهادها هستند.

احتمال اجرای حکم زنجانی تا پایان سال

مسئول کمیته پیگیری مطالبات وزارت نفت گفت: هنوز تغییری در پرداخت بدهی های بابک زنجانی به شرکت نفت حاصل نشده است.

مجازات و نتیجه آن

شناخت مجازاتها و نحوه اجرای آنها به‌گونه‌ای که نتیجه‌بخش باشد و موجبات حفظ جامعه را در مقابل خطرات مجرمین فراهم کند از جمله مسایلی است که امروزه نظر اکثریت جرم شناسان، روانشناسان، جامعه شناسان و مسؤولان اجتماع را به خود جلب کرده است.

آخرین وضعیت پرونده تحصیلی سعید مرتضوی

وکیل مدافع سازمان تامین اجتماعی،آخرین وضعیت پرونده سعید مرتضوی را تشریح کرد.

ورود دادسرا به پرونده پلاسکو

در حالی که وزیر کشور و شهردار تهران برای ارائه گزارش از حادثه پلاسکو در صحن علنی مجلس حضور یافتند، اظهارنظرها در مورد این حادثه ادامه دارد.

گزارشی حقوقی- فقهی پیرامون اعدام های تعزیری/ مجازات جایگزین اعدام همچنان بلاتکلیف

چند وقتی است که بحث بر سر حذف مجازات اعدام در جریان مربوط به موادمخدر بالا گرفته است. این طرح با بحث‌های متعدد تا به این‌جای کار در دست بررسی مجلس شورای اسلامی برای تصویب آن است. در پی چنین بررسی‌هایی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی چند روز پیش خبر از درخواست مهلت توسط قوه‌قضائیه داد تا نظر خود را درخصوص طرح مجازات جایگزین اعدام در جرایم موادمخدر ارایه کند.

پایان پرونده تجاوز چند افغان به توریست فرانسوی در فرحزاد

متهمان پرونده توریست فرانسوی که پیش از این به اعدام محکوم شده بودند، با رضایت شاکی، از سوی هیئت قضات به حبس، شلاق و اخراج از کشور محکوم شدند.

پای صحبت زنان آتش‌نشان/ما زبان آتش را می‌فهمیم

از آتش‌نشانان داوطلب زن، هنوز در بخش عملیات سازمان‌ آتش‌نشانی استفاده نمی‌شود. یعنی هنوز این سازمان مجوزهای لازم در این باره را صادر نکرده. هرچند مسئولان می‌گویند شاید به زودی این امکان به آتش‌نشان‌های زن هم داده ‌شود و آیین‌نامه‌های سازمانی‌اش هم تنظیم شده. اما با این همه داوطلبان زن از سال 79-80 با این سازمان همکاری می‌کنند.

اخراج وزیر دادگستری آمریکا به دلیل سرپیچی از فرمان ترامپ

رئیس‌جمهور جدید آمریکا، دادستان کل و وزیر دادگستری این کشور را به سبب آنچه سر باز زدن از اجرای قانون حفاظت از شهروندان این کشور نامیده شد، برکنار کرد.

پربیننده ترین های حقوق جزا

جدید ترین اخبار

Top