ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

عناوین خبرهای فضای مجازی

زلزله در توئیتر

جک دورسی،مؤسس توئیتر که اخیراً با سمت مدیر اجرایی(به‌صورت دائم) به این کمپانی بازگشته، زلزله‌ای بزرگ به راه انداخت.

نباید مشکلات غیرقضایی را جرم‌انگاری کرد

تورم عناوین مجرمانه در ایران

در نظام قضایی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ما ویژگی چشمگیری وجود دارد، بطوریکه قانونگذاران از دیرباز سعی کردند؛ مشکلاتی را که طبع قضایی و کیفری ندارد با تعیین مجازات و جرم‌انگاری حل کنند.

ایران از لیست تحریم گوگل،مایکروسافت و یاهو خارج شد

شرکت های نرم افزاری که پیش از این ایران را از لیست کشورهای سرویس‌‌دهنده خود حذف کرده بودند؛

واکنش فضای مجازی به رفع تحریم های غرب+ تصاویر

پس از انتشار خبر رفع تحریم های ظالمانه غرب و شروع اجرای برجام فضای مجازی پر شده از تصاویر و متن های جالب درباره این موضوع که تعدادی از تصاویر آن در این خبر گردآوری شده است.

توسعه از دیدگاه برنده جايزه نوبل اقتصاد

اگر مي خواهيد بدانيد كشوري توسعه می يابد به هیچ وجه سراغ فناوری كارخانه و ابزاری كه استفاده مي كند نروید،

قسمت جالبی از متن کتاب تسخیر شدگان داستايوسكى

فیودور میخاییلوویچ داستایفسکی نویسندهٔ مشهور و تأثیرگذار اهل روسیه بود. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است. سوررئالیست‌ها مانیفست خود را بر اساس نوشته‌های داستایوسکی ارائه کرده‌اند.حالا بخشی از کتاب تسخیر شدگان او را مرور می کنیم.

طنزی زیبا درباره حمله به سفارتخانه

در حاشیه حمله به سفارت عربستان تهران و کنسولگری این کشور در مشهد شاعر نیز بیکار ننشسته و شعری سروده است که بسیار جالب است

مقام و منزلت دختر و زن در قوانین تورکان

قیز (دختر)، خانیم (در اصل تئنیث خان بمعنای زن بزرگ)، خاتین ،خاتون ( بانوی بزرگ و زنان اکابر و زن شوهر دار و خطابه محترمانه به زن)، بگیم (خانم بزرگ) آرواد (زن شوهردار)، قادین و … واژه‌هایی هستند که ترکان برای نامیدن جنس مؤنث به کار می‌برند و هر یک در سن یا موقعیت اجتماعی مشخص کاربرد دارد.

۱۴ چیزی که قبل از خیانت کردن باید بدانید

خیانت روابط را نابود کرده و آرزوها را نقش بر آب می‌کند. اگر به فکر خیانت کردن به همسرتان هستید، قبل از اینکه وارد عمل شوید، این ۱۴ نکته را بخوانید.

نگاه اجمالی به مقررات توبه در قانون مجازات اسلامی

توبه در قانون جدید مجازات اسلامی جزو تاسیس های نو محسوب می شود.برخی نکات آن بدین شرح است:

واحد پول تومان از کجا آمده است؟»

واحد پول کشور "ایران" بر مبنای «دینار» بنا شده. دینار، واحد قدیمی پول روم و بعد امپراتوری روم شرقی بود و «دیناریوس» خوانده می شد. یک دیناریوس روم شرقی برابر با یک سکه نقره بود که وزنش در مواقع مختلف فرق می کرد. این واحد پول بعد از فتح اراضی روم شرقی به دست مسلمانان، از طرف اونها به عنوان نام واحد پول انتخاب شد و تبدیل شد به دیناری که امروزه هم در کشورهای عربی از آن استفاده می شود. به همین ترتیب، سلطنتها و حکومتهای ایرانی هم از دینار استفاده می کردند. اما به تدریج، در نتیجه تورم و بی ارزش شدن پول، احتیاج به واحدهای پولی بزرگتر پیش اومد. این واحدها همه بر مبنای دینار بنا شده بودند.

صاحب خانه شدن با فکر بکر

"علی خسرو شاهی" سرمایه دار قبل از انقلاب و صاحب کارخانجات پارس مینو در کتاب خاطراتش آورد ه: یک کارخانه شکلات سازی سوئیسی گاهی دستگاهش ایراد میداده و بسته بندی خالی رد میکرده، بدون اینکه توش شکلات بگذاره..

نظریه پنجره شکسته

ساختمان خالی از سکنه‌ای را در کنار یک خیابان پر رفت و آمد، در حالی که شیشه‌ یکی از پنجره‌هایش شکسته است تصور کنید. مشاهده‌های علمی نشان می‌دهد که اگر پنجره شکسته ظرف مدت کوتاهی، تعمیر نشود، عابران این پیام را از ساختمان می‌گیرند که کسی نگران ساختمان نیست و نظارتی وجود ندارد.

باران انرژی مثبت

روزی مهندس ساختمانی، از طبقه ششم می خواهد که با یکی از کارگرانش حرف بزند.

برای تحرک در زندگی به یک کوسه نیاز داریم

ژاپنی ها همواره عاشق ماهی تازه هستند. ولی آب نزدیک ژاپن برای چند دهه ماهی زیادی نداشت. بنابراین برای فراهم کردن غذای ژاپنی ها ، قایق های ماهی گیری بزرگتر شدند و مسافتی بیشتر از قبل را طی می کردند 🚣 هرچه ماهیگیران دورتر می رفتند، بیشتر طول می کشید تا ماهی بیاورند. اگر برگشتشان بیشتر طول می کشید ماهی ها دیگر تازه نبود.

قانون جذب در 68ثانیه

ایسترهیکس از سخنرانان موفق در حوزه قانون جذب نظریه جالبی دارد.او می گوید :

بیل گیتس،زندگی و عقاید

بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ زاده شد و در کنار دو خواهرش در سیاتل رشد کرد. گیتس در خانواده‌ای به دنیا آمد که از تاریخی غنی در تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود.

بُز را بکش تا تغییر کنی !

روزگاری مرید و مرشدی خردمند در سفر بودند. شبی را در خانه ی زنی با چادر محقر و چند فرزند گذراندند واز شیر تنها بزی که داشت خوردند.

ویژگی های یک وکیل از نظر مرحوم دکتر کاتوزیان

تشکر میکنم از احترامی که شما به یک معلم پیر میگذارید. نکته ای که مایلم امروز عرض کنم درواقع دنباله عرایضی است که در کنگره ملی وکلا گفتم. شعری از ابو حنیفه خواندم که بیانگر اهمیت و مخاطرات کار وکالت است. از چهار واو، پرهیز کن، وکالت، ودیعه، وصایت و وقوف. نه اینکه اینها زشت است که باید پرهیز کرد بلکه آنقدر مهم است که باید با احتیاط نزدیک شد چون ممکن است بسوزاند.

پرنده ها هم گرسنشون میشه!

این عکس با احساس رو صبح دیروز - شانزدهم آذر 94 - همسرم از پشت پنجره خونه مون گرفته ؛ همون موقع که پرده را از مقابل پنجره کنار زدید و با دیدن نخستین برف پاییزی 94 شگفتزده شدید.

گوبلز را بیشتر بشناسید

یوزف گوبلز، در ۱۸۹۷ به دنیا آمد. او به علت ناتوانی جسمی از شرکت در جنگ جهانی اول معاف بود.

رفاه سوخته

سيدمهدي بركچيان استاد اقتصاد دانشگاه شريف در گفت و گويي با هفته نامه تجارت فردا از اصطلاح جالبي تحت عنوان "رفاه سوخته" استفاده كرده است. بر اين اساس، اگر در يك برش تاريخي از اقتصاد يك كشور، شاهد درجا زدن "توليد ناخالص داخلي سرانه" يا همان درآمد سرانه باشيم مي توان از "رفاه سوخته" سخن گفت.

سه بوسه ی تاریخی دنیا

سه بوسه است که جهان هرگز ان را فراموش نمی کند بوسه ای که نماد پیروزی ، عشق و امنیت است.

میانگین تاخیر قطار در ژاپن 7 ثانیه است

ژاپن یک کشور شرقی است در پس از جنگ جهانی دوم با خاک یکسان شد اما حالا دومین اقتصاد بزگ جهان را دارد چرا؟! برای یافتن پاسخ این متن را بخوانید.

مار و تیغه اره نجاری

روزی مار بزرگی وارد دکان نجاری می شود برای پیدا کردن غذا همینطور که مار گشتی می زد بدنش به اره گیر می کند و کمی زخمی می شود.

Top