درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان

حرفه وکالت، حرفه ای حاکمیتی، دولتی یا خصوصی؟

نیکنام اسماعیل زاده فارغ التحصیل حقوق

آقایان،وکلای جوان را تمسخر نکنید

حمید نوروزی کاراموز وکالت

واكسيناسيون وكالت

علي اسدالله پور كريمي

وکلای کدام دوره قویترند

مصطفی صفایی فر کارآموز وکالت
ادامه...

عناوین خبرهای بایسته‌های آزمون وکالت

سكوت مسئول كانون وكلا نشانه چيست ؟

در زماني كه رهبر معظم انقلاب اسلامي لفظ هم دلي را فرمودند دلمان چنان قرص شد كه امسال ساليست پر از همدلي كانون وكلا با فارغ التحصيلان رشته حقوق كه پشت سد بزرگي به نام آزمون وكالت انتظار نه كسب درآمد بلكه در رسيدن به اهداف و داشتن يك شغل و امرار معاش و در آخر ساختن يك زندگي و آينده خوب شرافتمندانه با اخذ حداقل حق الوکاله از مردم و رضایت خلق الله.

آزمون وکالت از نگاهی دیگر

مسابقه دو سرعت هزار متری را در نظر بگیرید که در آن حدود هفتاد هزار نفر که یکبار برای آن حداقل چهار سال مرتب تمرین کرده و مدرکی دال بر صلاحیت در شرکت در دو سرعت را گرفته اند در نظر بگیرید

نقدی بر سخنان استاد کشاورز/ايا هيئت نظارت بي طرف برای نظارت بر كانون وجود دارد ؟

استاد عزيز در سايت وكيل ملت در مورخه دوم بهمن 95 فرموديد: (توجه شود اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران متشکل از کانون‌های وکلاست که به اختیار خود برای هماهنگی آن را تشکیل داده‌اند و خود کانون‌ها به اتکای قانون لایحه استقلال تشکیل شده‌اند و می‌شوند. به عبارت دیگر، هر جا 60 وکیل در استانی حضور داشته باشند باید کانون وکلا تشکیل شود و اینک 25 کانون داریم و فقط استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان باقی مانده‌اند که وابسته به کانون‌های دیگر هستند اما شرط تشکیل کانون در همه آنها وجود دارد.)

پاسخی به رئیس اسکودا/اگر مخالف خروجي فارغ التحصيل هستید چرا خود كانون اقدام به افتتاح دانشكده حقوق کرد؟

یک فارغ التحصيل رشته حقوق دانشگاه شيراز به سخنان اخیر بهمن کشاورز رئیس اسکودا نقدهایی وارد کرده است که از نظرتان می گذرد:

در همايش تعامل وكلا و قواي سه‌گانه در جهت اصلاح قوانين وكالت مطرح شد

قوه قضائيه به‌دنبال اصلاح تبصره ماده ٤٨

همايش تعامل وكلا و قواي سه‌گانه در جهت اصلاح قوانين وكالت با حضور حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي، وزير دادگستري؛ ذبیح‌الله خداییان، معاون حقوقی و قضائی قوه قضائیه؛ نمايندگان قوه مقننه، هيأت‌مديره كانون وكلاي مركز، رئيس اتحاديه كانون‌هاي وكلاي دادگستري، جمعي از وكلا، حقوقدانان و اساتيد حقوق برگزار شد.

تاکید وزیر دادگستری بر توسعه فرهنگ وکالت/نبود وکیل، ریشه برخی فسادهای اداری است

وزیر دادگستری با بیان اینکه توسعه فرهنگ وکالت یکی از پیام‌های اصلی لایحه جامع وکالت است، گفت: دولت از لایحه خود عقب نشینی نمی کند و مجدا با یک یا دو فوریت لایحه را به مجلس ارسال می‌کند.

درباره دو کمپین متضاد در خصوص امر وکالت در کشور

تفرقه در میان جامعه حقوقی کشور که بعد از مناظره روز جمعه به داوری افکار عمومی کشور کشیده شد نشاندهنده چالشی بزرگ پیش روی پیکره جامعه حقوقی کشور است در اکثر کشورهای جهان سیاست مدیرانی که حامی و دادخواه مردم آن کشورند معمولا به گونه ای است که افکار عمومی در حدود هفتاد درصد و یا بیشتر مدافع حقوقدانان آن هستند که علت اساسی آن به دلیل تبحر حقوقدانان در مناظره های مختلف و تسلط بر علم حقوق و همچنین آگاهی کافی نسبت به علوم اقتصادی ، جامعه شناسی، روانشناسی و ........ وکلای دادگستری می باشد.

نظر یک دانشجوی دکتری اقتصاد در زمینه مناظره مرتبط با وکالت درسیما

روز جمعه مناظره وکلا را با یک اقتصاد دان در زمینه حذف ظرفیت از آزمون وکالت مشاهده کردم اینجانب در حین مذاکرات مشاهده کردم که متاسفانه اکثریت وکلا اطلاعات کمی از مسائل اقتصادی و آماری دارند که با نگاهی به واحدهای ارائه شده در کارشناسی رشته حقوق دیدم که این عزیزان جز دو واحد اقتصاد اصلا دروس ساده آماری و ریاضی ندارند

حذف ظرفیت پذیرش وکلا در بوته نقد

قبولی در‌ آزمون وکالت یکی از سخت‌ترین چالش‌های دانش‌آموختگان حقوق است. البته قبولی در ‌آزمون قضاوت نیز به همین میزان سخت و پیچیده است. ظرفیت بسیار پایین پذیرش در آزمون سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری نیز از دگرسو دانش‌آموختگان حقوق را با معضل بیکاری مواجه کرده است.

چند نکته در مورد مناظره تعیین ظرفیت وکالت در کشور در سیما

روزجمعه ساعت ده صبح شاهد مناظره ای جالب در شبکه یک سیما بودیم و در آن بحثهای جالبی مطرح شد آنچه برایم جالب بود حضور یک اقتصاد دان برجسته جناب آقای دکتر پژوهیان که خود اینجانب زمانی افتخار شاگردی ایشان در سال 1369 در دانشکده اقتصاد علامه را داشتم به عنوان کارشناس برنامه بود در ادامه برنامه اینجانب متوجه نکاتی شدم که با توجه به اینکه به دلیل علاقه در هر دو رشته حقوق و اقتصاد دارای مدرک کارشناسی و در رشته حقوق دارای مدرک کارشناسی ارشد هستم جهت درک بهتر مناظره توسط خوانندگان این متن به عنوان یک شاگرد کوچک اساتید اقتصادی و حقوقی نظرات و پیشنهادات لازم را بیان می دارم امید است نظرات و پیشنهادات این حقیر مرضی باری تعالی قرار گیرد.

درباره مناظره حذف ظرفیت پذیرش وکیل و سهمیه بندی و رفع انحصار کانون وکلا در تلویزیون

خواست مناظره ، حذف ظرفیت پذیرش وکیل و سهمیه بندی و رفع انحصار کانون های وکلای دادگستری در پذیرش وکیل به موجب مقررات پراکنده مربوط به کسب و کار و اشتغال و از منظر اقتصاد موضوع مناظره اي كه روز جمعه، هشتم بهمن ماه سال جاري در رسانه ملي بود.

مناظره حقوقدانان و اقتصاددانان درباره برداشتن محدودیت پذیرش وکیل

به گفته مجری برنامه بارها مسئولین طراز اول کانون به مناظره دعوت شده بودند که از پاسخگویی شانه خالی کردند در صورتیکه کسانی که قرار است امین و دادخواه مردم ایران باشند نباید همانگونه که کلیه مسئولان را به پاسخگویی در کلیه مسایل دعوت می کنند خودشان پاسخگوی بی کار نگه داشتن مصنوعی ده ها هزار نفر در شغل آزاد وکالت نباشند و مسئولیت را بر گردن قوه قضائیه بیندازند عزیزان چه اشکالی داشت در این مناظره شرکت می کردید و بدون لکنت زبان مدافع عملکرد کانونتان می شدید.

نامه ای خطاب به نماینده محترم مجلس سوال کننده از مسئولان تعیین ظرفیت وکالت/ظرفیت وکالت را افزایش دهید

یکی از فارغ التحصبلان رشته حقوق در نامه ای به نماینده ای که از مسئولان تعیین ظرفیت وکالت،جویای مشکلات فارغ التحصیلان بیکار رشته حقوق شده بود موارد دیگری از مشکلات خود و سایر داوطلبان وکالت را یادآور شد. متن این نامه که به پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت ارسال شده بدین شرح است:

واکنش رئیس اسکودا به سؤال نماینده مجلس دربارۀ ظرفیت کانون‌های وکلا/ الزامی شدن حضور وکیل چاره کار است

بهمن کشاورز ضمن گلایه از ورودی ۲۵ هزار نفری سالانۀ دانشکده های حقوق کشور؛ الزامی شدن حضور وکیل در همۀ دعاوی و همۀ مراحل را چارۀ معضل کم‌کاری و بیکاری وکلا دانست

زمینه افزایش ظرفیت پذیرش وکلا با طرح مجلس برای الزام به داشتن وکیل

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس از طرح مجلس برای الزام همه افراد به گرفتن وکیل خبر داد و گفت: اگر این اتفاق رخ دهد زمینه افزایش ظرفیت پذیرش وکلا فراهم خواهد شد.

توصیه های رتبه ۱۰ کانون قزوین آزمون وکالت 95به داوطلبان+رتبه و نمره

توصیه های زهره شامی رتبه ۱۰ کانون قزوین آزمون وکالت 95به داوطلبان آزمون 96 و همچنین رتبه و نمره ایشان از نظرتان می گذرد:

تصویر/ رتبه و نمره ایمان شاکری رتبه ۹ آزمون وکالت کانون یزد

رتبه و نمره ایمان شاکری رتبه ۹ آزمون وکالت کانون یزد

تصویر/رتبه و نمره مونا محمدی دارنده رتبه ۴۳ کانون البرز

مونا محمدی دارنده رتبه ۴۳ کانون البرز

پیام محسن قرنی

دلایل موفقیت رتبه ۶ کانون اصفهان/ خوندن دقیق قانون و نکته برداری +رتبه و نمره

بنده رتبه ۳۰۰ کنکور کارشناسی سال ۸۷ هستم. از شهر آران و بیدگل دوره کارشناسی رو در دانشگاه کاشان به اتمام رساندم. درهمان ترم ۷ کارشناسی سال ۹۱ امتحان ارشد دادم و با رتبه ۱۳۹ رشته حقوق جزا و جرم شناسی مقطع روزانه دانشگاه مازندران قبول شدم و در شهریور سال ۹۳ از پایان نامه ام با موضوع مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ دفاع کردم. در سال ۱۳۹۳ ازدواج کردم و همزمان به سربازی هم رفتم. تا پارسال سربازی بودم.

سه اصل مهم موفقیت در آزمون وکالت از نگاه رتبه ۹۱ کانون مرکز+رتبه و نمره

رضا کیان راد دارنده رتبه ۹۱ کانون مرکز سه اصل مهم موفقیت در آزمون وکالت امسال اینگونه عنوان کرد:

تصویر/رتبه و نمره امین مرادی دارنده رتبه ۵۶ کانون فارس در آزمون وکالت 95

رتبه و نمره امین مرادی دارنده رتبه ۵۶ کانون فارس در آزمون وکالت 95

تصویر/رتبه و نمره عباس جعفری دارای رتبه ۱۶ کانون وکالت فارس

تصویر/رتبه و نمره عباس جعفری دارای رتبه ۱۶ کانون فارس

تصویر/رتبه و نمره محمد احمدزاده رتبه ۱۳ آزمون وکالت کانون مرکز

رتبه و نمره محمد احمدزاده رتبه ۱۳ آزمون وکالت کانون مرکز

هانیه ذبیحی رتبه ۲۷ کانون خراسان اینگونه در آزمون وکالت 95 قبول شد+رتبه و نمره

هانیه ذبیحی رتبه ۲۷ کانون خراسان دلایل قبولی خود در آزمون وکالت را اینگونه عنوان کرد.

پبام رتبه ۱۳ کانون مرکز آزمون وکالت/چگونه قبول شدم+رتبه و نمره

محمد احمدزاده رتبه ۱۳ کانون مرکز آزمون وکالت 95 دلایل قبولی خود در آزمون وکالت امسال را اینگونه عنوان کرد.

پربیننده ترین های بایسته‌های آزمون وکالت

جدید ترین اخبار

Top