وکالت ذوق است و هنر؛ حرفه است و پیکار

مهدی براکه پور ؛وکیل دادگستری

روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان
ادامه...

عناوین خبرهای بایسته‌های آزمون وکالت

چرا برنامه ششم توسعه در راستای حذف ظرفیت ثابت قبل از امتحان در آزمون وکالت است؟

همانگونه که می دانیم در تمامی برنامه های توسعه در کشور ایجاد اشتغال حداکثری برای جوانان بی کار هدف اصلی و دغدغه مسئولان دلسوز نظام است و هدف اصلی از تصویب این برنامه ها ایجاد بهینه اشتغال در جهت رفاه عمومی و جلوگیری از انحصار و تبعیض در مشاغل ازاد یا حاکمیتی برای جوانان این مرز و بوم است

مهر تایید قانون برنامه ششم توسعه بر وجود ظرفیت در جذب وکیل

متن قانون برنامه ششم توسعه توسط رییس مجلس برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ شد. در مواد مختلفی از این برنامه به حوزه قضایی و حقوقی کشور پرداخته شده است. در یکی از این مواد که مربوط به بند چ ماده 88 این قانون که به عنوان عنوان ماده (59) مکرر به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران الحاق می‌شود به وجود ظرفیت در جذب وکالت تاکید دارد.

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی:

درباره "ظرفیت آزمون وکالت" در صورت نیاز ورود می‌کنیم

جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و نماینده مردم تربت‌جام یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس و اداره قوانین درباره محدودیت ظرفیت آزمون وکالت گفت: از نظر ما آنچه معاونت قوانین و مرکز پژوهش‌ها در این باره اعلام کرده‌اند قابل احترام است اما اگر نیاز باشد از طرف مجلس یا کمیسیون قضایی هم نظر مشورتی در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

آيا كانون هاي وكلا صنف هستند يا خير؟

کانون وکلا سالیانی است که بهانه ایتکه صنف نیست و نباید مشمول قانون صنوف آزاد باشد از افزایش وکیل در کشور و رقابتی نمودن کار وکالت خودداری می کند ولی اینگونه نیست مثلا وقتی که می گوییم که چرا بعضی از وکلا می توانند در یک پرونده به اندازه سی سال یک قاضی درامد داشته باشند انها می گویند بر اساس ماده ده قانون مدنی مجازند

مهر تاييد مجلس شوراي اسلامي بر حذف معيار ظرفيت از وكالت

معاونت قوانين مجلس و دفتر حقوقي مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي در دو اظهارنظر جداگانه تعيين محدوديت ظرفيت در حرفه وكالت را خلاف قانون دانستند.

موسسات حقوقی، به نام وکلا به کام صاحبان شرکت‌ها/ بهمن کشاورز: موسسات حقوقی باعث بد نامی وکلا می‌شود

کافی است در خیابان کمی حواستان را به در و دیوار و تبلیغاتی که روی آنها نصب شده است،بدهید، به طور حتم در میان آنها تبلیغات زیادی از موسسات حقوقی و وعده‌‌ و وعیدهایشان به چشمتان می‌خورد. گسترش موسسات حقوقی طی سال‌‌های اخیر گریبان وکلای کشور را گرفته است، موسساتی که به اصطلاح حقوقی نام گرفته‌اند اما در برخی از آنها کارهای غیر قانونی هم به نوعی انجام می‌شود.

اولین جشن استقلال کانون وکلای دادگستری ایلام برگزار شد/ استاندار ایلام: داشتن وکیل در جامعه یک ضرورت به شمار می رود

جشن گرامیداشت روز وکیل و سالروز کانون وکلای دادگستری با حضور دکتر بهمن کشاورز، رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ، دکتر مرتضی شهبازی نیا، رییس دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس، استاندار استان و قضات عصر امروز پنج شنبه (۱۹اسفند )در سالن همایش هتل زاگرس برگزار شد.

رییس کانون وکلای مرکز: هجمه‌ها به کانون وکلا هر روز بیشتر می‌شود

رییس کانون وکلای مرکز گفت: نهاد وکالت و دفاع در طول این سالیان صدمات و لطمات زیادی دیده است که من از گفتن آنها صرف نظر می‌کنم. هجمه‌ها به کانون وکلا هر روز بیشتر می‌شود .

آئین شصت و چهارمین سالگرد تشکیل کانون وکلای دادگستری

دکتر روحانی:از من خواسته شد در مساله استقلال کانون وکلا جدی باشم/وکیل باید هم وزن قاضی،استقلال داشته باشد

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که در نظام جمهوری اسلامی ایران یک پایه مهم مشروعیت، رای و آرای مردم است گفت: بدون رضایت عامه مردم، حکومت حقه معنا و مفهومی نخواهد داشت.

نامه يك وكيل به رئيس جمهور/وكلا در اين جامعه تريبون ندارند/عليه آنها كمپين راه مى اندازند

به مناسبت دعوت از رئيس محترم جمهور و ظاهرا اجابت ايشان جهت حضور در مراسم شصت و چهارمين سالروز استقلال كانون وكلاى دادگسترى نامه وكيل مرتضى كمره احد از وكلاى دادگسترى و عضو كانون وكلاى البرز به استحضار شما عزيزان مى رسد

کمپین حذف ظرفیت وکالت، توهم یا واقعیت؟

زمانی که پیامبر اسلام(ص) به همراه یارانش با پیروزی وارد مکه شد ابوسفیان و همسرش که شاهد ورود پیروزمندانه لشکر اسلام به مکه بودند در سکانسی از فیلم جاودانه محمد رسول الله دیالوگی بدینگونه داشتندکه همسر ابوسفیان خطاب به ابوسفیان با ناباوری می پرسد چرا اینگونه شد؟

فارغ‌التحصیلان حقوق در تنگنای یافتن شغل

شهروند حقوقی| وکیل‌بودن از آن شغل‌هایی است که اگر ابتدای اسم هر فردی بیاید مانند دکتر یا مهندس‌بودن باعث بالا رفتن جایگاه و موقعیت اجتماعی یک نفر در جامعه یا حتی در برخوردهای عادی و روزانه افراد می‌شود

مخالفان وموافقین کمپین حذف تعیین ظرفیت وکالت چه کسانی هستند؟

چندی است در مملکت میان حدود ششصد هزار نفر فارغ التحصیل رشته حقوق با حدود شصت هزار نفر از وکلای دادگستری تضاد عقیدتی و بعضا منافع در راستای خدمت حقوقی بهینه به مردم ایران پیش آمده و گروهی از فارغ التحصیلان رشته حقوق کمپینی تحت عنوان حذف ظرفیت از آزمون وکالت و جایگزینی آن با احراز صلاحیت علمی تشکیل داده اند

رابطه "سیر " با تعیین ظرفیت آزمون وکالت

روزی در جراید خواص شگفت انگیز سیر را خواندم که در آن قید شده بود دوای صدها درد و بیماری در بدن است ناخوداگاه مقداری سیر تازه را سر راه خریدم و به منزل بردم و شب چند بوته از سیرهای تازه را همراه شام میل کردم

آیا هر استقلال کانون وکلایی بهینه است

وکلای کشور ب را در نظر بگیرید که مستعمره وکلای کشورالف است و وکلای الف وکلای کشور ب را ناچار می کنند که سالیانه باج و خراج زیادی به آنها بدهد و از حاصل کارشان استفاده می کنند

محسنی اژه‌ای: درحالی که حق الوکاله برخی وکلا ۱۰میلیارد است، عده‌ای از وکلا بیکار هستند

وکیل خانواده به عنوان امکانی که علاوه بر منصفانه‌تر کردن دادرسی‌ها باعث کاهش حجم ورود به دادگاه‌ها می‌شود، روز گذشته بار دیگر از سوی مسئولان قوه مجریه و قضائیه مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه خبر داد

برگزاری ۱۱ دوره آزمون درباره وکلا/ ارائه 8 میلیون و 100 هزار مشاوره رایگان

مومنی گفت: ۱۱ دوره آزمون درباره وکلا برگزار و بین ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ وکیل انتخاب شده است.

معاون حقوقی قوه قضائیه:

نیاز به قانون جامع در حوزه وکالت داریم/ اینکه می‌گویند قوه قضائیه می‌خواهد استقلال وکلا را بگیرد، کاملا اشتباه است

خداییان گفت: یکی از آثار ارزشمند حضور وکیل در رسیدگی‌ها، جلوگیری از ایجاد پرونده در دادگاه‌ها است؛ یعنی حضور وکیل مانع طرح دعوی می‌شود و بسیاری از دعاوی در همان دفتر وکیل خاتمه می‌یابد.

سكوت مسئول كانون وكلا نشانه چيست ؟

در زماني كه رهبر معظم انقلاب اسلامي لفظ هم دلي را فرمودند دلمان چنان قرص شد كه امسال ساليست پر از همدلي كانون وكلا با فارغ التحصيلان رشته حقوق كه پشت سد بزرگي به نام آزمون وكالت انتظار نه كسب درآمد بلكه در رسيدن به اهداف و داشتن يك شغل و امرار معاش و در آخر ساختن يك زندگي و آينده خوب شرافتمندانه با اخذ حداقل حق الوکاله از مردم و رضایت خلق الله.

آزمون وکالت از نگاهی دیگر

مسابقه دو سرعت هزار متری را در نظر بگیرید که در آن حدود هفتاد هزار نفر که یکبار برای آن حداقل چهار سال مرتب تمرین کرده و مدرکی دال بر صلاحیت در شرکت در دو سرعت را گرفته اند در نظر بگیرید

نقدی بر سخنان استاد کشاورز/ايا هيئت نظارت بي طرف برای نظارت بر كانون وجود دارد ؟

استاد عزيز در سايت وكيل ملت در مورخه دوم بهمن 95 فرموديد: (توجه شود اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران متشکل از کانون‌های وکلاست که به اختیار خود برای هماهنگی آن را تشکیل داده‌اند و خود کانون‌ها به اتکای قانون لایحه استقلال تشکیل شده‌اند و می‌شوند. به عبارت دیگر، هر جا 60 وکیل در استانی حضور داشته باشند باید کانون وکلا تشکیل شود و اینک 25 کانون داریم و فقط استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان باقی مانده‌اند که وابسته به کانون‌های دیگر هستند اما شرط تشکیل کانون در همه آنها وجود دارد.)

پاسخی به رئیس اسکودا/اگر مخالف خروجي فارغ التحصيل هستید چرا خود كانون اقدام به افتتاح دانشكده حقوق کرد؟

یک فارغ التحصيل رشته حقوق دانشگاه شيراز به سخنان اخیر بهمن کشاورز رئیس اسکودا نقدهایی وارد کرده است که از نظرتان می گذرد:

در همايش تعامل وكلا و قواي سه‌گانه در جهت اصلاح قوانين وكالت مطرح شد

قوه قضائيه به‌دنبال اصلاح تبصره ماده ٤٨

همايش تعامل وكلا و قواي سه‌گانه در جهت اصلاح قوانين وكالت با حضور حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي، وزير دادگستري؛ ذبیح‌الله خداییان، معاون حقوقی و قضائی قوه قضائیه؛ نمايندگان قوه مقننه، هيأت‌مديره كانون وكلاي مركز، رئيس اتحاديه كانون‌هاي وكلاي دادگستري، جمعي از وكلا، حقوقدانان و اساتيد حقوق برگزار شد.

تاکید وزیر دادگستری بر توسعه فرهنگ وکالت/نبود وکیل، ریشه برخی فسادهای اداری است

وزیر دادگستری با بیان اینکه توسعه فرهنگ وکالت یکی از پیام‌های اصلی لایحه جامع وکالت است، گفت: دولت از لایحه خود عقب نشینی نمی کند و مجدا با یک یا دو فوریت لایحه را به مجلس ارسال می‌کند.

درباره دو کمپین متضاد در خصوص امر وکالت در کشور

تفرقه در میان جامعه حقوقی کشور که بعد از مناظره روز جمعه به داوری افکار عمومی کشور کشیده شد نشاندهنده چالشی بزرگ پیش روی پیکره جامعه حقوقی کشور است در اکثر کشورهای جهان سیاست مدیرانی که حامی و دادخواه مردم آن کشورند معمولا به گونه ای است که افکار عمومی در حدود هفتاد درصد و یا بیشتر مدافع حقوقدانان آن هستند که علت اساسی آن به دلیل تبحر حقوقدانان در مناظره های مختلف و تسلط بر علم حقوق و همچنین آگاهی کافی نسبت به علوم اقتصادی ، جامعه شناسی، روانشناسی و ........ وکلای دادگستری می باشد.

پربیننده ترین های بایسته‌های آزمون وکالت

جدید ترین اخبار

Top