وکالت ذوق است و هنر؛ حرفه است و پیکار

مهدی براکه پور ؛وکیل دادگستری

روزي براي وکيل‌مدافع

ميرحامد اکبري.حقوق‌دان و مدرس دانشگاه

درس‌های حقوقی از حادثه پلاسکو

دکتر عباس کریمی حقوقدان
ادامه...

عناوین خبرهای بایسته‌های آزمون وکالت

درج رقم حق الوکاله در وکالت نامه اجباری شد

با رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری درج رقم حق الوکاله در وکالت نامه اجباری شد.

بررسی دلایل رد لایحه جامع وکالت در مجلس شورای اسلامی: حساس‌ترین نهاد مدنی کشور نیازمند قوانین کارآمد است

استقلال وكيل و كانون‌هاي وكلا همواره يكي از دغدغه‌هاي مهم جامعه وكلا بوده است، زيرا اين اعتقاد وجود دارد كه وكيل مستقل، در كنار قاضي مي‌تواند نقش مهمي در برقراري عدالت قضائي داشته باشد.

هیچ گاه با یک تحصیلکرده از لوتر یا مونتسکیو حرف نزنید

حقوق چه ربطی دارد به روح القوانین؟

دوستی دارم وکیل پایه یک دادگستری است؛ حقوقدانی تمام عیار. فلسفه و تاریخ خوانده و هنرشناس. هر بار که می‌بینمش، دنیایی حرف تازه دارد برای گفتن. وقت را غنیمت می‌شمارم و کمتر می‌گویم و بیشتر می‌شنوم و می‌آموزم. در تمام این سال‌های دوستی، آنچه من در محضر او برای گفتن داشته‌ام، چند جمله بیشتر نیست.

لایحه جامع وکالت چرا تدوین و رد شد؟/ وکالت اجباری کلید حل مشکل نیست

کلید حل مشکلات قضایی اجباری شدن وکالت است. باید قوانین به‌گونه‌ای باشد که طرح هر دعوای حقوقی در محاکم قضایی از طریق اشخاصی زبده و متخصص علم حقوق که ما آنها را به‌عنوان «وکیل» می‌شناسیم انجام شود. این مهم‌ترین توجیه برخی از کارشناسان حقوقی برای دفاع از لایحه جامع وکالت بود. لایحه‌ای که با وجود مدت‌ها کار و جلسات کارشناسی برای تدوین آن در نهایت در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد و از دستور کار خارج شد.

جزییات دریافت کارت و برگزاری آزمون وکالت ۹۵

تاریخ پرینت کارت، محل رفع نقص کارت و زمان‌ برگزاری آزمون وکالت ۱۳۹۵ اعلام شد کارت شرکت در آزمون روز دوم آذرماه منتشر می شود.

مهدي همتي، رئيس شوراي مديران موسسات حقوقي:

ظهور موسسات حقوقی، ختم انحصارطلبی در نهاد وکالت

مطلبی با عنوان «سلام به کارچاق‌کن‌ها» در صفحه ٨ شماره ٩٧٥ روزنامه شهروند چاپ شده است که مهدي همتي، رئيس شوراي مديران موسسات حقوقي جوابیه‌ای در پاسخ به مباحث مطرح‌شده در مطلب مذکور به دفتر روزنامه شهروند ارسال کرده‌اند. متن جوابیه مطابق قانون مطبوعات و در راستای اجرای ماده ٢٣قانون مطبوعات عینا منتشر می‌شود.

در گفتگو با دکتر جلیل مالکی

وضعیت فعلی و آینده نهاد وکالت پس از رد لایحه جامع در مجلس

دوشنبه 24 آبان ماه 95؛یکی از روزهایی که دستکم در دهه ی اخیر برای جامعه وکالت،تعیین کننده بوده است،در این روز بود که کمیسیون قضایی مجلس دهم،ورود به بررسی "لایحه جامع وکالت" را ضروری تشخیص نداد،پس از انتشار این خبرو مشخص شدن جزییات نشست کمیسیون قضایی،تحلیل ها،گمانه زنی ها و پیش بینی های مختلفی در خصوص وضعیت فعلی و آینده نهاد وکالت مطرح شده است،بر همین مبنا و پس از انتشار نظرات دکتر علیرضا آذربایجانی،امروز دیدگاه های دکتر جلیل مالکی،عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز و عضو هیات مذاکره کننده جامعه وکالت در قوه مقننه را در گفتگویی اختصاصی با کانال "ویکی وکیل" جویا شده و با همکاران ارجمند و سایر علاقه مندان به این مقوله،در بین می گذاریم.

دلنوشته جمعی از فارغ التحصیلان حقوق/سفره پربرکت وکالت را عادلانه بین همه تقسیم کنید؟

جمعی از فارغ التحصیلان رشته حقوق سراسر کشور در درخواستی که نسخه ای از آن را به پایگاه خبری وکیل ملت ارسال کرده اند از اساتید محترم این رشته درخواست کردند ترتیبی اتخاذ نمایند تا سفره پربرکت وکالت عادلانه بین همه علاقمندان به این رشته تقسیم شود.

رد کلیات لایحه جامع وکالت در کمیسیون قضایی

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از رد کلیات لایحه جامع وکالت در جلسه عصر امروز (دوشنبه ) کمیسیون خبر داد.

عضو پیشین هیات مدیره کانون وکلای مرکز مطرح کرد

روش فعلی آزمون وکالت منسوخ شده است

عیسی امینی در رابطه با لایحه جامع وکالت و بحث ادغام کانون وکلا با مرکز مشاوران گفت: «ادغام» یک بحث است و حفظ «استقلال وکلا و کانون» بحثی دیگر، که هر دو موضوع عملا ملازمه با هم دارند که نباید به هیچکدام بی توجه باشیم.

مقنن، حقوق مکتسب کارآموزان وکالت را به رسمیت بشناسد/ سردرگمی ٥‌هزار کار آموز

قرار است لایحه وکالت هفته جاری در کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی موردبررسی قرار گیرد.

در همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران مطرح شد

تاکید دولت بر استقلال نهاد وکالت

همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد با تمرکز بر نقد لایحه جامع وکالت و تلاش وکلا برای اصلاح ایرادات آن برگزار شد.

ادغام کانون وکلا و مرکز مشاوران خیانت در امانت است

نعمت احمدی وکیل دادگستری گفت: ادغام کانون وکلا و مرکز مشاوران خیانت در امانت است؛ در حالیکه ۴۰ سال است هزینه‌های صندوق تعاون وکیل را پرداخت می‌کند دیگران در این ذخیره شریک شوند.

گفت‌وگو با بهمن کشاورز

لایحه جامع وکالت و لزوم حفظ استقلال کانون وکلا

آنچه از دیرباز مورد توجه و علاقه کانون‌هاي وکلاي دادگستري ايران بوده است، مسئله استقلال کانون‌های وکلاست که در اصل، قاعده‌ای بین‌المللی محسوب می‌شود و در بیانیه مصوب سازمان ملل متحد در هاوانای کوبا، سال ۱۹۹۰ نيز تصریح شده است.

نتایج آزمون وکالت تا 5 دی ماه اعلام می شود/امسال 1700کارآموز جذب وکالت می شوند

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) پیرامون لایحه جامع وکالت و همایش آتی اسکودا در البرز توضیحاتی را ارایه داد.

زنگ خطر – تضییع حقوق ۵هزار کارآموز وکالت در لایحه جامع وکالت

لایحه ای که تحت عنوان “لایحه جامع وکالت”در تاریخ ۹۳/۶/۳۰به دستور رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارسال شد بعد از گذشت بیش از دو سال هنوز به تصویب این قوه نرسیده است.

استفتائیه جمعی از داوطلبان وکالت از مراجع تقلید:چرا دانش آموختگان حقوق نمی توانند همانند سایر صنوف به راحتی در حرفه مرتبط با رشته تحصیلیشان مشغول به کار شوند

جمعی از فارغ التحصیلان بالای چهل و پنجاه سال سن رشته حقوق در استفتاییه از مراجع تقلید درخواست کردند:چرا دانش آموختگان حقوق نمی توانند همانند سایر صنوف به راحتی در حرفه مرتبط با رشته تحصیلیشان مشغول به کار شوند.

آیا برگزاری و فیلتر آزمون وکالت مبنای قانونی دارد؟

دونفر از دانش آموختگان حقوق با طرح ادعایی معتقد هستند که برگزاری و فیلتر آزمون وکالت از سوی کانون وکلا منع قانونی دارد.

تعداد شرکت‌کنندگان آزمون وکالت 95 به تفکیک کانون‌ها

تعداد شرکت‌کنندگان آزمون ورودی وکالت سال 95 اعلام شد.

منابع دکتری حقوق جزا و جرمشناسی آزمون دکتری نیمه متمرکز 96

منابع دکتری جزا و جرمشناسی هم مانند شاخه های دیگر به سبک جدید برگزار خواهد شد. بنابراین دانشگاه های آزاد و پیام نور و خودگردان هم بایستی با دانشگاه دولتی، آزمون واحدی جهت جذب دانشجو برگزار کنند.

مانع تراشی در محاکم و دادسراها را اطلاع دهید تا پیگیری شود

کمیسیون حمایت کانون وکلای دادگستری مرکز ، به منظور حمایت از وکلا و کارآموزان در جهت رفع موانع و مشکلات احتمالی در زمینه انجام وظایف وکالتی، از کلیه همکاران و کارآموزان تقاضا کرد در صورت برخورد با هرگونه کارشکنی یا مانع تراشی در محاکم و دادسراها سریعاً موضوع را به صورت مکتوب به این کمیسیون اطلاع دهند.، تا در اولین فرصت مشکلات موجود با مسئولان قضائی مطرح و راه حل مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.

منابع آزمون دکتری حقوق خصوصی 96

با توجه به قانون جدید در مورد متمرکز شدن دکتری و ارشد از سال 96 سوالی که مطرح می شود این است: با توجه به تغییرات صورت گرفته چه منابعی را برای آزمون دکتری حقوق خصوصی دانشگاه آزاد، دولتی، پیام نور و پردیس خودگردان بخوانیم؟

اطلاعیه تکمیل ظرفیت آزمون وکالت کانون وکلای مرکز

اسامی نفرات قبول شده در تکمیل ظرفیت آزمون وکالت ۱۳۹۴ کانون وکلای مرکزاعلام شد.

ثبت نام آزمون وکالت ۱۳۹۵ آغاز شد

ثبت نام آزمون وکالت امسال از روز گذشته آغاز و تا ۲۲ مهر ماه ادامه دارد.

نقد و مقایسه جامع ٣ پیش‌نویس وکالت

موارد عمده نقض استقلال کانون‌ها همچنان باقی است

چند سالی است که وکلا با لوایح مختلفی برای تصویب مقررات مربوط به وکالت مواجه‌اند. در آخرین اقدام، یک طرح و ٢ لایحه در مجلس مطرح شده که به ترتیب توسط مجلس شورای اسلامی، قوه‌قضائیه و دولت تهیه شده است.

پربیننده ترین های بایسته‌های آزمون وکالت

جدید ترین اخبار

Top