عناوین خبرهای پیشگیری از جرم

آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان

روز گذشته معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور از بررسی لایحه جامع تامین امنیت زنان در برابر خشونت، در قوه قضائیه خبر داد و گفت: قوه قضائیه مشغول انجام کارهای نهایی مربوط به این لایحه است و منتظریم هرچه سریع‌تر این لایحه به نتیجه برسد و اجرا شود.

آخرین بخشنامه بانک مرکزی برای چک برگشتی

هنوز هم اعتماد به صورت کامل به چک برنگشته، حتی حال که بانک مرکزی، طرح جدیدی را برای چک‌ها درانداخته است. با این حال، هنوز هم دارندگان چک‌های بلامحل، با مشکلات زیادی برای رفع سوءاثر مواجهند.

چرا بچه ها نباید مجازات اعدام را تماشا کنند؟

وقتی جرثقیل، قاتل آتنا را بالا برد، تماشاگران با کف و سوت یکصدا صحنه اعدام را تشویق می‌کردند. خیلی هایشان برای نخستین بار بود که پای صحنه اعدام می‌آمدند و از دیدن این صحنه هیجان زده شده بودند، اما باید پرسید که دلیل این همه اشتیاق عمومی برای دیدن صحنه اعدام در جامعه چیست؟

الکترونیکی‌شدن، راهکار کاهش چک برگشتی

تاکنون برای معضل چک‌های بی‌محل و برگشتی نسخه‌های متفاوتی نوشته شده است. از اصلاح قانون چک تا سختگیری بانک‌ها برای ارائه دسته‌چک و مقررات رفع سوء‌اثر چک، اما هیچ‌یک از این اقدام‌ها نتوانسته به‌طور کامل این معضل را حل کند و در بسیاری از مقاطع آمارها حاکی از افزایش تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی است.

با بسته شدن مرز ایران و اقلیم کردستان، کولبران به سمت عراق تغییر مسیر می‌دهند

کولبری وارونه می‌شود

چيزي تا ٢٥ سپتامبر (سوم مهرماه)، زمان اعلام‌شده براي همه‌پرسي استقلال در اقليم كردستان عراق باقي نمانده و ايران نيز موضع خود را در قبال احتمال اين همه‌پرسي اعلام كرده است؛ بستن تمام مرزها روي اقليم كردستان.

قانونی‌شدن کار کودکان؟!

کلاف سردرگم اشتغال کودکان معضلی است که تاکنون به دست هیچ‌دولتی باز نشده و تنها از این دوره به دوره بعد انتقال یافته است؛ کودکانی که در سنین پایین کار می‌کنند و اکنون قرار است با همکاری وزارت کار و شهرداری مشاغل کاذبشان رسمی شود.

۱۱میلیون حاشیه‌نشین در وضعیت نامناسب

حاشیه‌نشینی به‌عنوان معضلی اساسی که می‌تواند زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی در جامعه باشد، محور گفته‌های معاون اول رئیس‌جمهور در آیین افتتاح ۱۵۰مرکز اورژانس اجتماعی در سراسر کشور بود.

دستگيري يا ساماندهي؟ راه‌حل معضل كودكان كار چيست؟

«كودك دستگير نشود» اين جمله در دو روز گذشته تبديل شده به موضوع بحث كاربران فضاي مجازي؛ بحثي كه پاي مسوولان را هم به ميدان واكنش باز كرد و باعث شد آنها هم در مورد طرحي صحبت كنند كه اين روزها در خيابان‌هاي تهران در حال اجراست.

چک و سفته چه تفاوتی دارند؟

چک وسیله پرداخت است. صادرکننده چک ممکن است قرض دهنده باشد ولی در سفته صادرکننده قرض گیرنده است.

حکم جالب یک قاضی در کرمانشاه

قاضی بیستونی برای یکی از متهمانش در راستای جایگزینی حکم به پاکسازی آثار تاریخی بیستون از زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی داد.

روحانی اصلاحیه قانون خدمت سربازی را ابلاغ کرد

رئیس‌جمهور قانون مصوب مجلس را برای اجرا به وزارت کشور و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ابلاغ کرد.

تجاوز به دختران معلول در پرورشگاه/ بهزیستی تکذیب کرد

این استدلال که ۱۰ هزار بچه را نگه می‌داریم و دو تا بچه ما این طور شده پذیرفتنی نیست. یکی هم زیاد است. یک مرکز نمی تواند بگوید مواظب ۶۰ نفر بودم و یکی از دستم رفت چون نسبت به همه مسئولیت دارد.

تلاش برای حبس‌زدایی زنان

مشاور حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با بیان اینکه بخش مجازات‌های لایحه منع خشونت علیه زنان با کمک اساتید حقوق جزا نوشته شده است، هدف از تدوین این لایحه را کاهش مسائل و مشکلات اجتماعی به‌ویژه حذف خشونت علیه زنان عنوان کرد.

نظر بهمن کشاورز در مورد چگونگی پرداخت پول مال‌باختگان

روزهای کندی که از پی هم می‌گذرند و زندگی‌هایی که به یک لحظه تمام می‌شوند.

حکم پرونده قاتل آتنا اصلانی اعلام شد/اعدام در ملاء عام

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل از صدور حکم پرونده قاتل «آتنا اصلانی» خبر داد.

ناپدیدسازی اجباری از نگاه حقوق بین‌الملل

یکی از حقوق بنیادین افراد بشر مصونیت از هرگونه تعرض به تماميت جسمی و روحی است.

بهمن کشاورز خبر داد: ٣ آذر ماه؛زمان برگزاری آزمون وکالت

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) اعلام کرد که آزمون وکالت، سوم آذر ماه برگزار می‌شود.

برای پیگیری «خیانت در امانت» باید چه اقدامات قانونی انجام داد؟

بعضاً مشاهده می‌شود که شکات پرونده‌های خیانت‌درامانت این توقع را دارند که به‌واسطه طرح شکایت در دادسرا اموال آن‌ها مسترد شود. درحالی‌که قانون‌گذار چنین اجازه‌ای به بازپرس و قاضی دادگاه کیفری نداده است.

شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد»

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان آنکه دختران مجرد بالای 30 سال می‌توانند متقاضی دریافت فرزندخواندگی از مراکز سازمان بهزیستی باشند.

پایان نامه نویسان تقلبی منتظر این قانون باشند!

یکی از پیامدهای سوء افزایش بی‌رویه کمّی دانشگاه ها که بدون عنایت به زیرساخت‌ها در جذب و به‌کارگیری دانش‌آموختگان مراکز علمی صورت می‌گیرد، انباشت فارغ‌التحصیلان رشته‌های گوناگون دانشگاهی در مقطع كارشناسي و سوق دادن آنها به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی است.

با دستور آیت‌الله آملي لاريجاني

پرونده موسسه كاسپين قضائي شد

با اينكه پرونده غيرمجازها بسته شده؛ اما پيگيري براي احقاق حقوق مردم ادامه دارد.

معجزه عزت نفس در پیشگیری از بزهکاری نوجوانان

نتایج یک پژوهش حاکیست از بین متغیرهای مختلف تاثیرگذار در پیشگیری از بزهکاری نوجوانان، «عزت نفس» ، نقشی بسیار فراتر از سایر عوامل در این زمینه دارد.

باورهای غلط حقوقی درباره خیانت ‌در امانت

واژه خیانت معانی مختلفی دارد و یکی از معانی شمرده شده برای آن پیمان‌شکنی، نقض‌عهد و بی‌وفایی است و برخی از محققان از آن به رعایت‌نکردن امانت تعبیر کرده‌اند.

Top