عناوین خبرهای پیشگیری از جرم

در چرایی شماتت قربانی

ناگفته پیداست که تا زمانی که قربانیان نتوانند بی پرده از جنایتی که در حق‌شان اتفاق افتاده سخن بگویند و توجه جامعه به ابعاد موضوع جلب نشود مجرمان با خیالی آسوده از سکوت قربانیان به اعمال خود ادامه خواهند داد.

جای خالی فعالان آسیب های اجتماعی در لیست کاندیدهای شوراهای شهر

شهرهای گسترش یافته امروزی با شهرهای گذشته تفاوت بسیاری دارند؛ در شهرهای امروزی به طور عمده تولید بی هدف، گسترش بدون حد و مرز، به شهرشخصیتی به مثابه یک کارخانه، یک راه آهن و یک زاغه داده است.

مددکاری اجتماعی از الزامات مدیریت شهری در جامعه کنونی ایران

بررسی رشد سریع شهری در کشورهای رو به توسعه و از جمله بررسی جمعیت کشور ایران نشان می دهد که از ابتدای دهه ۴۰، رشد قابل توجهی به نفع جمعیت شهری به وقوع پیوسته است، به طوری که در حال حاضر رقمی بیش از ۶۸ درصد از جمعیت کشور ما را جمعیت شهرنشین تشکیل می دهد.

كتاب جرايم يقه سفيدي

كتاب حاضر مشتمل بر ١٠ فصل است كه راجع به مفهوم جرم يقه سفيدي، مجرمانش، ماهيت اين جرم، رابطه فرصت با جرم يقه سفيدي، فرصت و جرايم خشونت اميز شركت ها و مسايل مهم ديگر در اين حوزه، بررسي كرده است.

در سالروز تولد بنیاد " سه یک "

"پیشگیری از جرم” صاحب تریبون رسانه ای در کشور شد

تفاهم نامه همکاری بنیاد پیشگیری از جرم "سه یک" با پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت با محوریت در اولویت قراردادن مباحث پیشگیری از جرم همزمان با نخستین سالروز تولد این بنیاد به امضا رسید.

شورایی برای مهار جرم

عصر حاضر عصر رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی و جرم است. آمارها و گزارش‌های مطرح از سوی دستگاه‌های ذیصلاح، حاکی از نرخ بحرانی وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی است و این از منظر «امیل دورکیم»، همان وضعیت آنومیک است. در این وضعیت که وابستگی‌های افراد جامعه به ارزش‌ها و باورهای اجتماعی و اعتقادی کاهش پیدا می‌کند، می‌بایست متولیان حاکمیتی، در پی راهکارهای کنشی و واکنشی برای مهار و اصلاح این وضعیت باشند.

نگاهی به تأخیر یکساله در تشکیل شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم

جولان جرم پشت درهای بسته شورای پیشگیری

حدود یک سال قبل بود که قانون پیشگیری از وقوع جرم در 6 ماده تصویب شد. بر اساس ماده 2 همین قانون باید شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم با 23 عضو و به ریاست رئیس قوه قضائیه و نیابت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شود و حداقل در هر فصل یک بار جلسه‌ای برگزار کند.

پیشگیری از جرم از دیدگاه قرآن

قرآن کریم برای پیش گیری از جرم و خشکاندن علل و ریشه های آن، مقرّرات بدیعی را ارائه داده است که شامل پیش گیری اصلاحی، وضعی و کیفری می شود.

نقش باورهای دینی در پیشگیری از جرم

با نگاهی به آموزه های دینی می بینیم که آنچه امروزه از آن به عنوان پیشگیری از جرم یاد می شود در تار و پود پیام های آسمانی و رهنمودهای انبیا و اولیا الهی بوده است.

شیوه‌های پیش گیری از جرم

تردیدی وجود ندارد که پیش گیری مقدم و بهتر از درمان است، اما سؤال اساسی این است که انتخاب کدام شیوه به صورت کارآمد و عملی موجب کاهش نرخ تکرار جرم و جمعیت کیفری می‌گردد.

بررسی عوامل وقوع جرم و راهکارهای عملی پيشگيری از وقوع آن

چکیده: پیش بینی، بررسی و ارزیابی خطر وقوع جرم و انجام اقداماتی برای رفع یا تقلیل آنرا پیشگیری از وقوع جرم می نامیم. به نظر میرسد برای ارتکاب جرم سه پیش شرط لازم باشد: 1- میل و انگیزه مجرم برای ارتکاب جرم. 2- مهارت و ابزار لازم برای ارتکاب جرم. 3- وجود موقعیت مناسب. جهت پیش گیری از وقوع جرم، ابتدا بایستی عوامل وقوع آن را شناسایی نمود.از نظر حقیراین علل عبارتند از: 1-خلأهای قانونی. 2-عدم هماهنگی دستگاه های مرتبط . 3-عدم آگاهی و اطلاع افراد و بعضاً دستگاههای دولتی و غیر دولتی از قوانین . 4- غیر منصفانه بودن توزیع منابع و امکانات و فرصت ها در سطح جامعه . 5- غرور و خودخواهی و کنجکاوی افراد. بطور کلی پیشگیری از وقوع جرم با افزایش امنیت در جامعه ارتباط مستقیم دارد به نظر می رسد برای این منظور نیز بایستی بر روی موارد زیر تأکید و اصرار نمود: 1- تولید امنیت 2-حفظ امنیت 3- مبارزه با عناصر ضد امنیت

چگونه باید از جرم پیشگیری کرد؟

استاد مطهری در رابطه با اقدامات لازم برای پیشگیری از جرم و از بین بردن علل وقوع آن می نویسد: «این اشتباه است که ما بخواهیم برای جلوگیری از یک جرم یا جنایت، فقط روی مجازات ها فشار بیاوریم. باید دید علت وقوع آن جرم و جنایت چیست؟. باید خود آن علت را از بین برد؛ آنگاه در مورد افراد غیر عادی که به طور عادی علل و موجبات وقوع جرم وجود ندارد و فقط روی نوعی حال طغیان، جرمی را مرتکب می شوند،

پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی

جرم به معنای هنجارشکنی است به عبارتی جرم فعل یا ترک فعل است که ناقض‎ ‎هنجارهای حقوقی جامعه است بزه نوعی آسیب اجتماعی تلقی می‌شود، بزهکار با آسیب‌های‎ ‎مختلف روحی، تربیتی، مادی و معنوی مواجه است و در این فرآیند نه تنها زندگی خود‎ ‎را تباه می‌کند بلکه جامعه را نیز دچار خسارت‌ها و آسیب‌های گوناگون می‌سازد. مقابله با‎ ‎جرم و آسیب‌های اجتماعی امری ضروری است چرا که هیچ جامعه‌ای با وجود جرم و آسیب‌های‎ ‎عمومی نمی‌تواند زندگی امن و متعادلی داشته باشد. جامعه امن آنست که در آن آسیب‌های‎ ‎اجتماعی کاهش یابد‎.

Top