کد خبر: 127608
تاریخ: 19فروردين1395
کد خبرنگار: 225

بهانه‌های عجیب نو عروسی‌هایی که بچه نمی‌خواهند

نسل زنان امروز به بهانه‌های مختلف از بچه دار شدن سرباز می‌زنند.

این روزها بسیاری از مسائل دستخوش تغیرات چشمگیری شده است  و جنبه های زیادی از زندگی مردم تحت تاثیر این تغیرات قرارگرفته است مانند دمده و بی کلاس شده مثل زود بچه دار شدن و بیش از دو فرزند داشتن که البته تحت تاثیر مسائل مختلفی این نوع نگرش بوجود می آید عواملی مثل فعلا زوده ازدواج کنم ،بچه دست و پایم را میگیرد ،زایمان هیکلم را خراب میکند ،هزینه های بچه بالاست و...
 

*وقتی جامعه سالمند می شود
  ازدواج از مهم ترین بخش زندگی هر شخصی است که بی توجهی نسبت به آن پیامد های منفی بسیاری برای هر فرد و نظام خانواده دارد که طبیعتا ازدواج در سنین بالا نتیجه آن خواهد بود .
  علی اکبر محزون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ثبت احوال می گوید :سهم فرزند آوری بالای 30سال از سال 88از مرز 30درصد بالاتر نرفته بود ،اما در 9ماه اخیر به 40 درصد رسیده و فرزند آوری گروه های سنی 35تا39سال از 10.7به 11.6درصد در امسال افزایش داشته است .
*باروری در سن بالا تبدیل به یک دغدغه شده است
  یکی از دغدغه های بعضی از جوانان امروزی در چند سال اول زندگی مشترک برنامه ریزی برای تفریح و گردش و میهمانی رفتن است که به عقیده آن ها بچه جلوی تفریح و دست و پایشان را می گیرد و اگردیرتر باردار شوند فرصت بیشتری برای لذت بردن از زندگی را دارند که البته این نگرش جای تامل بسیار دارد ،این نوع احساس در آنان رخنه کرده و از صحبت کردن درمورد بچه دار شدن امتناع کنند .نداشتن امنیت و ثبات اقتصادی و شغلی هم گاهی دغدغه ای ذهنی در افراد ایجاد می کند و زندگی شان را دچار فراز ونشیب هایی می کند که به آن ها القا می کند ابتدا باید از این فراز و نشیب ها رها شوند تا در آینده فرزندشان دچار مشکل نشود .
  نازنین زهرا دختری 32ساله و دانشجوی دکترای رشته آی تی معتقداست :فرصت برای بچه دار شدن همیشه هست اما برای درس خواندن و پیشرفت اینگونه نیست ونباید بخاطر ازدواج و بچه دارشدن اینگونه فرصت ها را از دست داد .
  *تحصیلات بالا دلیلی دیگر برای به تعویق افتادن ازدواج
  رابطه تحصیلات و فرزند آوری امری حقیقی است که نمی توان آن را انکار کرد و افرادی که از تحصیلات بالایی برخوردارهستند گاهی دچار اشتباه شده و آنقدر غرق درس خواندن می شوند که از مسائل مهم غافل می شوند و فرصت های زندگی را از دست می دهند . آرمان پسری 29ساله از دغدغه زندگی اش میگوید و ازدواج را اولویت چندم زندگی خود بر می شماردو این طور نظرش را بیان می کند :به نظر من تحصیلات بالا از رکن های اصلی شروع زندگی است زیرا کسی که تحصیلات داشته باشد روشن فکر است و کمتر دچار مشکلات می شود .
  *هیکلم مهمتر است تا بچه !
  زن :چند بار بگم من بچه نمی خواهم ...

مرد :آخه دلیلت قانع کننده نیست !    
        زن :دلیل از این مهم تر و واضح تر که هیکلم خراب می شود ...
  این بخشی از صحبت های زن و شوهری است که در مورد بچه دار شدن یا نشدن دچار اختلاف نظر هستند و زن ازترس بد هیکل شدن حاضر به مادر شدن نیست .
  زهرا،31ساله ،دندان پزشک که 4سال است ازدواج کرده از نگرانی هایش  می گوید و برایش مهم است چاق نشودو تصورش از فرزند آوری چاق شدن است و از شوهرش می خواهد کمی صبر کند و تحت نظر مربی بدن سازی باشد.
  امان الله قرائی مقدم جامعه شناس دراین باره معتقد است :مادر شدن اتفاقی بزرگ و مقدس است که زنان جامعه مان باید به حقیقت این امر پی ببرند و سپس مادر شوند .
  *عاقلانه و آگاهانه بچه دارشوید
  هر فردی که بخواهد ازدواج کند و صاحب فرزندی شود در ابتدای امر باید مهارت های لازم و کافی را قبل از ازدواج آموخته باشد تا در زمان مناسب عاقلانه و آگاهانه در مورد بچه دار شدن تصمیم بگیرند واگر چناچه از اختلالات جسمی و روحی رنج می برد ضروری است به متخصصان مربوط به آن مراجعه کنند تا کمتر دچار مشکل شوند .   گزارش از مریم برومند