کد خبر: 170655
تاریخ: 23خرداد1395
کد خبرنگار: 225

آبی‌ها به جز بختیار رحمانی ستاره دیگری را به خدمت نگرفته‌اند

نگاهی به خریدهای تا به امروز استقلال نشان می‌دهد که آبی‌ها به جز بختیار رحمانی ستاره دیگری را به خدمت نگرفته‌اند. وریا غفوری نیز بازی‌های آنچنانی در ترکیب سپاهان فصل پیش نداشته و با تیمش در جایگاه نازلی قرار گرفته وگرنه شاید او هم در دسته خریدهای بنام آبی‌ها قرار می‌گرفت.

فرشید باقری، علی قربانی و میلاد زکی‌پور همگی بازیکنان سطح بالایی محسوب نمی‌شوند و در دسته خریدهای معمولی استقلال قرار می‌گیرند. سیدحسین حسینی را هم باید به این لیست افزود. دروازه‌بانی که پس از طی دوران خدمت سربازی‌اش در ملوان دوباره به لیست آبی‌ها اضافه شده است.


استقلال برای اینکه در فصل نقل و انتقالات هم پا به پای رقیب سنتی‌اش پیش برود تنها دو جای خالی دارد و اگر در فرصت‌های باقیمانده اقدامی در راستای جذب بازیکنان شاخص نکند در قیاس با پرسپولیسی که تا به امروز علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، ساسان انصاری و وحید امیری را به خدمت گرفته بازنده خواهد شد.

البته شاید علی منصور هرگز چنین تحلیل‌هایی را باور نداشته باشد. منصوریان در نفت هم که بود می‌کوشید بیشتر بازیکنانش را از میان چهره‌های گمنام برگزیند که در آن تیم موفق هم بود. اگر تفکر منصوریان همین باشد او باید به این سوال هم پاسخ بدهد که آیا استقلال با چنین بازیکنانی پاسخگوی نیازها خواهد بود و آیا آبی‌ها می‌توانند با این ترکیب به سوی قهرمانی لیگ پیش بتازند؟


از طرفی سرمربی استقلال در مصاحبه‌های اخیر خود صراحتا اعلام کرده که برای هواداران سورپرایز دارد که این اظهارات نشان می‌دهد چندان بی‌میل هم نیست که ستاره‌های بیشتری را به خدمت بگیرد. سرمربی آبی‌ها اما باید به این مهم واقف باشد که برای استقلالی که 3 فصل پی در پی را بدون جام سپری کرده سورپرایز فقط قهرمانی است. گرچه خرید ستاره به این مهم کمک می‌کند اما با داشته‌های متوسط هم می‌توان قهرمان شد و اینگونه نیست که چون پرسپولیس یکی پس از دیگری ستاره می‌خرد استقلال خود باخته باشد و امیدش را برای قهرمانی از کف بدهد.


منصوریان در شرایطی به استقلال آمده که تیمش 3 فصل پی در پی از رسیدن به جام محروم بوده است. شاید او در سال اول بیشتر به دنبال بقای 3 ساله در استقلال باشد اما رسیدن به یکی از جام‌ها در فصل آتی ضروری است وگرنه فضا برای ادامه کار او و بخصوص مدیران باشگاه استقلال بسیار دشوار خواهد شد و آنها در تنگنای بسیاری قرار می‌گیرند.

به همین دلیل لازم است که او فضای کاری‌اش را به خوبی درک کند. شاید هم همین اجبارها باشد که از گوشه و کنار شنیده می‌شود بازیکنانی همچون حدادی‌فر، محمد ابراهیمی و حتی احسان حاجی‌صفی ممکن است به استقلال بیایند.

این بازیکنان همگی به کار آبی‌ها می‌آیند. البته باید به پاشنه آشیل که قلب دفاع است نیز توجه داشت اما همه تدابیری که باید برای رسیدن به قهرمانی اندیشیده شود، تنها جذب ستاره‌ها و نامی‌ها نیست و رسیدن به قهرمانی برنامه‌های دیگری را هم می‌طلبد. همانطور که استقلال خوزستان با قهرمانی‌اش در لیگ پانزدهم الگوهای تازه‌ای را پیش‌روی‌مان قرار داد تا برای همیشه در یاد داشته باشیم که تیم پرستاره لزوما پیش قهرمان لیگ نخواهد بود و انسجام، همدلی، تداوم، تعامل و مناسباتی در چارچوب می‌تواند یک تیم را به قله فوتبال برساند.