کد خبر: 179814
تاریخ: 27تير1395
کد خبرنگار: 230

مشق های کودتای نافرجام ترکیه

غرب و شرق جمهوری اسلامی ایران کشورهای هستند که به اصطلاح ناف شان را با کودتا بریده اند.

در شرق ایران کشور پاکستان واقع است کشوری که دهه های طولانی بوسیله نظامیان اداره شد و در آن ارتش همچنان از قدرت فزاینده ای برخوردار است بطوری که یک ضرب المثل سیاسی میان مردم و سیاستمداران پاکستانی جاری است و آن اینکه هر کشوری ارتشی دارد اما ارتش پاکستان برای خود کشوری دارد. در غرب ایران و در ترکیه در بر همان پاشنه ای می چرخد که در پاکستان می چرخد.ترکیه به کشور کودتا معروف است.در این کشور هر ده سال یک بار کودتایی رخ داده است کودتای از نوع خشن یا سفید.

فراموش نکنیم که خشت اول ترکیه نوین با کودتای افسران جوان به رهبری آتاتورک گذاشته شد. بعدها و در دهه های 60 ، 70 ، 80 ، ( 90  کودتای سفید که به برکناری نجم الدین اربکان از قدرت انجامید ) و آخرین آن همین چند روز پیش بود که با شکست روبرو شد.

در کودتای اخیر ترکیه نکته ای ظریف نهفته است صرف نظر از اینکه چه کسی چه کسی را محکوم می کند و فلسفه کودتا چه بود و چه شد؟ باید از خود پرسید چرا کودتا شکست خورد.ساده است کودتاگران فکر همه چی را کرده بودند جز افکار عمومی.تصور کودتاگران این بود که مردم از بیم جان خود در خانه هایشان می مانند اما اینگونه نشد.به موازات ورود تانک ها به خیابان ها مردم هم وارد گود شدند.تصاویر تلویزیونی از خیابان های  استانبول ترکیه حکایت از آن داشت که مردم شجاعانه جلوی حرکت تانک ها ایستادند با این کار برنامه کودتاگران به هم ریخت.واضع است که نیمی از جمعیت ترکیه از رفتارهای رهبران حزب عدالت و توسعه بویژه شخص رجب طیب اردوغان راضی نیست اما نیمه دیگر حاضر است حتی با یک اشاره اردوغان وارد خیابان شده و خودشان را سپر بلا کنند.

ذره ای تردید نیست که عملکرد اردوغان به عنوان حاکم مطلق نزدیک به دو دهه اخیر ترکیه و یکی از رهبران مهم خاورمیانه قابل نقد است اما هم اینکه او پس از دو دهه توانسته دست کم نیمی از مردم کشورش را از خود راضی نگه دارد می تواند سر مشق رهبران منطقه باشد.

اکنون اما یک پرسش ذهن ما را مشغول می کند اگر اتفاق مشابه آنچه در ترکیه رخ داد در یکی از کشورهای که نظامیان در عرصه سیاست آن کشور جولان می دهند ، رخ بدهد آیا مردم حاضر می شوند وفادارانه وارد خیابان ها شده و سینه خود را سپر تانک ها کنند؟!