کد خبر: 182341
تاریخ: 8مرداد1395
کد خبرنگار: 225

چرا از اتحاد استقلالی ها می ترسند ؟ گذری به تاریخ طرفداران استقلال تهران

تاریخ پرافتخارترین باشگاه سرزمین کهن ایران سرشار از فراز و نشیب ها و صعود و حضیض هاست که در تمام اوج گیری ها و موفقیت ها اتحاد حرف اول را زده است و در شکست ها و ناکامی ها نفاق یکی از بزرگترین عوامل بوده است شاید این متن فرصتی مناسب را فراهم آورد تا باهم گوشه ای از تاریخ شصت و نه ساله استقلال (تاج سابق) را ورق بزنیم.

همیشه در کری های مرسوم و متداول بین هواداران دو تیم بزرگ ایران و پایتخت اعداد نقش پررنگ و اساسی را ایفا کرده سوال اینجاست نماد حریف از کجا شکل گرفت؟ از زبان خیلی ها شنیده ایم که یک یا دو بازیکن در بازی معروف سال پنجاه و دو کم کاری کرده اند ولی ضربه اصلی را تاج از روز قبل بازی خورد. شاید این بحث کم تر کنکاش شده باشد. روزی که در اثر بدگویی ها و نفاق اندازی های عده ای مدیر وقت باشگاه با دروازه بان اصلی تیم مرحوم حجازی که بهترین دروازه بان آسیا بود به مشکل خورد و دستور داد تا سرمربی وقت قلم روی اسم حجازی بکشد و نتیجه اش آن شد که نباید می شد. در آن بازی منصور رشیدی به بازی گرفته شد از ابتدای مسابقه شاید او هم مقصر اصلی نبود اما قطعأ بحث روانی قبل از یک بازی بزرگ به سایر امور ارجح است.

اماچند سال بعد استقلال با سرمربی گری حجازی دستیاری قلعه نوعی و بازیکنانی چون مجیدی و زرینچه و موسوی و… با اقتدار و بدون شکست قهرمان لیگ آزادگان شد. روی دیگر سکه چندماه بعد زمانی اتفاق افتاد که اختلافات داخلی از بیرون به درون تیم القا شد اختلاف بین سرمربی دستیار و کاپیتان اول و نتیجه اش شکست در آخرین فینال آسیایی استقلال و از کف رفتن ستاره سوم و شکست در فینال جام حذفی مقابل رقیب سنتی.

اما روی دیگر سکه روزی که فرهاد مجیدی حاضر به کنار گذاشتن اختلافات شد و به استقلال تحت هدایت قلعه نوعی برگشت. نتیجه اش آخرین قهرمانی استقلال در لیگ برتر بود و صعود به نیمه نهایی قهرمانان آسیا پس از یک دهه دوری درست در همان زمان بود که بسیاری از رسانه ها می کوشیدند که جلوی اتحاد آبی ها را بگیرند وخیلی زود هم موفق به متلاشی کردن تیم رویایی استقلال شدند. فرهاد فوتبال را کنار گذاشت جواد و آندو راهی تیم های دیگر شدند و یک سال بعدهم پرافتخارترین مربی لیگ برتر راهی تبریز شد.

تاریخ پر از اتفاقات تلخ و شیرین در این زمینه است.

اکنون که کاپیتان محبوب دیروز ما سکان هدایت تیم را برعهده گرفته است و اکثریت قریب به اتفاق هواداران او را از نظر فنی و اخلاقی قبول دارند نوبت این است که ما هواداران آبی از اتفاقات تلخ گذشته درس بگیریم و خاطرات شیرین را تکرار کنیم. امروزه شاهد هجمه بی سابقه رسانه های زرد علیه کاپیتان و بزرگ تر تیم هستیم هوشیار باشیم که برای چندمین بار از یک سوراخ گزیده نشویم که با یک اشتباه یا یک شکست در دام تفرقه افکن ها بیفتیم.

امسال سال آبی است اگر ما بخواهیم و اسیر تنش های رسانه ای نشویم.