کد خبر: 187590
تاریخ: 28مرداد1395
کد خبرنگار: 225

گزارش محرمانه آلمان/حمایت ترکیه از گروه‌های "تروریستی" خاورمیانه

انتشار یک گزارش محرمانه افشا کرده است که دولت آلمان، دولت ترکیه را به حمایت از "گروه‌های تروریستی" در خاورمیانه متهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه دیلی میل این گزارش که از سوی وزارت کشور آلمان تهیه شده است، می‌گوید: رجب طیب ادوغان، رئیس جمهور ترکیه و دولتش از اخوان المسلمین در مصر و گروه‌های متعددی در سوریه حمایت می‌کند.

در این گزارش آمده است: حمایت و ابراز همبستگی متعدد حزب حاکم عدالت و توسعه و اردوغان از اخوان المسلمین مصر، حماس و گروه‌های افراط گرای مسلح در سوریه نشان دهنده وابستگی عقیدتی این دولت به اخوان‌المسلمین است.

در ادامه این گزارش آمده است، سیاست‌های داخلی و خارجی ترکیه این کشور را برای گروه‌های فعال در خاورمیانه به یک "کانون فعالیت" تبدیل کرده است.

این اولین بار است که دولت آلمان به ارتباط مستقیم مقامات ترکیه با گروه‌هایی چون حماس و اخوان‌المسلمین اشاره می‌کند.

در همین حال، در پی انتشار بخشی از این گزارش محرمانه برخی از نمایندگان مجلس آلمان به دولت این کشور هشدار داده‌اند، برلین نمی‌تواند اردوغان را هم "پدرخوانده تروریسم" و هم شریک خود بداند.

این در حالی است تنش‌ها میان آنکارا و اروپا در پی کودتای نافرجام اخیر 25 تیر ترکیه تشدید شده است.

در همین حال مایکل روت، وزیر امور اروپایی آلمان خاطرنشان کرده است که برلین به ابراز نگرانی نسبت به تداوم وضعیت بازداشت‌های پس از کودتا ادامه می‌دهد.

هم چنین، در اقدامی دیگر که بیانگر تنش‌های عمیق میان آنکارا و غرب است وزیر امور خارجه اتریش اعلام کرده اتحادیه اروپا به هیچ توافقی با آنکارا نیاز ندارد و خود می‌تواند بحران مهاجرت را کنترل کند. پس از آن بود که وزیر خارجه ترکیه، اتریش را پایتخت نژاد پرستی افراطی خواند.

پیش از این بولنت توران، معاون رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه به شدت از موضع برلین در مقابل تظاهرات گسترده مردم این کشور انتقاد و عنوان کرده بود، برلین با چنین اقداماتی ثابت کرده که از شورشیان حمایت می‌کند.

در همین حال وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای در واکنش به این گزارش اعلام کرد: این اتهام زنی ها جلوه جدیدی از یک ذهنیت منحرف هستند که از چندی پیش با هدف قرار دادن رئیس جمهور و دولت کشور ما و با هدف تضعیف کردن کشور ما مطرح می‌شوند.