کد خبر: 188988
تاریخ: 4شهريور1395
کد خبرنگار: 235

واکنش‌ها به حضور احتمالی احمدی نژاد در انتخابات بهار 96 (جدول)

فعلان و ناظران سیاسی واکنش‌های متفاوتی به حضور احتمالی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 دارند.

بسیاری از ناظران سیاسی بر این باور هستند که فعالیت‌های احمدی نژاد به ویژه سفرهای استانی او، مقدمه‌ای است برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 96.

به گزارش وکیل ملت ، احتمال حضور احمدی نژاد باعث شده است که تحلیل‌گران و کنش گران سیاسی در مورد آینده او اظهارنظرهای گوناگونی انجام دهند. عده‌ای از او حمایت می‌کنند و معتقد هستند در صورت حضور او با رای بالایی رییس جمهور آینده ایران خواهد شد. برخی دیگر بر این باور هستند که او نمی‌آید یا اگر بیاید رد صلاحیت می‌‍شود.

در جدول زیر نظرها و تحلیل‌ها در مورد احتمال حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را بخوانید:

اسامی

 

سمت

اظهار نظر

عبدالرضا رحمانی فضلی

 

وزیر کشور

لازم است تجمعات صورت گرفته از سوی ایشان دارای مجوز قانونی باشد ضمن اینکه محتوای سخنرانی‌ها دلالت بر شائبه انتخاباتی بودن آنها دارد.

تجمعات صورت گرفته باید با مجوز قانونی باشد.
 

محمدرضا باهنر

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری

احمدی نژاد احتمالا می‌خواهد دوباره رییس جمهور شود. به صلاح احمدی نژاد نمی‌بینم کاندیدا شود

غلامحسین الهام

سخنگوی دولت و وزیر دادگستری احمدی نژاد و عضو سابق فقهای شورای نگهبان

همه گروه ها راجع به صلاحیت احمدی نژاد سخنگوی شورای نگهبان شده اند. تقاضاهای مردمی برای حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات بالاست.

اين مردم هستند كه بر احمدى‌نژاد براى آمدن فشار می‌آورند و مطالبه جدى دارند

 

علی اکبر جوانفکر

 

مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد

اگر احمدی‌نژاد قصدی برای کاندیداتوری داشته باشد به صراحت با مردم در میان خواهد گذاشت

الیاس حضرتی

نماینده مجلس شورای اسلامی

اصول‌گرایان راهی جز این(احمدی نژاد) را ندارند چرا که نمی‌توانند زیر پرچم رئیس دولت اصلاحات بیایند و مجبورند همانند جریان اصلاح‌طلب در اردوگاه اصول‌گرایی به دنبال فردی با محبوبیت بالا باشند. احمدی نژاد این توانایی را دارد و از دید من فرد توانمندی است و مانند همه انسان‌های دیگر نقاط مثبت و منفی دارد، اما اصول‌گرایان کسی مانند احمدی‌نژاد را ندارند و اگر به آن نقطه مشترک رسیدند و کسی را مانند ضرغامی، فتاح و باهنر، پیدا کردندکه مورد نظر احمدی‌نژاد باشد، آن وقت می‌توانند از آمدن احمدی‌نژاد استفاده کنند، تا 48 ساعت مانده به انتخابات احمدی‌نژاد کل مجموعه را به سمت آن فرد جهت دهد

روح الله حسینیان

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

احمدی نژاد حضور جدی در انتخابات سال 96 خواهد داشت. احمدی‌نژاد رکورد رای تاریخ ایران را در انتخابات 96 می‌شکند.

محسن کوهکن

نماینده مجلس شورای اسلامی

اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری از احمدی نژاد حمایت نخواهند کرد.

 

من معتقد هستم که دستهای آقای احمدی نژاد باز است، سفر می تواند برود، می تواند صحبت کند و تلاش کند اما اینکه این سفرها معنایش این است که سال دیگر به صحنه می آید بحث دیگری است.

 

رسول منتجب نیا

قائم مقام حزب اعتماد ملی

اگر محمود احمدی نژاد برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کند، شورای نگهبان قطعا" او را رد صلاحیت خواهد کرد. من تردیدی ندارم فردی باسابقه مدیریتی احمدی نژاد و تمام پرونده‌های مفتوحی که خودش و نزدیکانش در دستگاه قضایی کشور دارند با قطعیت کامل از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت خواهد شد.

غلامرضا مصباحی مقدم

عضو جامعه روحانیت

.به طور یقین می‌توانم بگویم که شورای نگهبان او را تایید صلاحیت نمی‌کند.

اسماعیل کوثری

 

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

چیزی که ما هم از دور و نزدیک مطلع هستیم ایشان مصمم است که در صحنه بیاید.

 

موردی که بخواهد موجب رد صلاحیت احمدی نژاد وجود ندارد و آنچنان منعی وجود ندارد

سید محمد حسینی

وزیر ارشاد دولت احمدی نژاد

اصول‌گرایان هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند، البته احزاب و شخصیت‌های شناخته شده‌ اصولگرا چندان تمایلی به حمایت از احمدی‌نژاد ندارند، اما بدنه مردمی نیروهای انقلاب و ارزشی بر این باورند که تنها احمدی نژاد می‌تواند شرایط را تغییر دهد چون از پشتوانه قوی مردمی برخوردار است

محسن غرویان

استاد حوزه علمیه

شورای نگهبان باید محمود احمدی نژاد را رد صلاحیت کند. وی فعالیت انتخاباتی دارد و ممکن است که از فرد دیگری حمایت کند و به نوعی پشت صحنه را هدایت کند. وی هیچگاه قابل پیش بینی نبوده است و نمی‌توان به طور قطعی در مورد تحرکاتش سخن گفت.

مجتبی ذوالنور

نماینده مجلس شورای اسلامی

اصولگرایان هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و هنوز معلوم نیست که اصولگرایان آیا از احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند یا نه. زیرا اصولگرایان باید مسیر را تا ته بروند و همه گزینه‌ها را مورد بررسی و مقایسه قرار دهند و به گزینه‌ای برسند. ممکن است آن گزینه کسی باشد همانند احمدی نژاد و یا گزینه‌ای غیر از احمدی‌نژاد باشد.

حمیدرضا ترقی

عضو حزب موتلفه

معتقدم احمدی نژاد در انتخابات شرکت نمی‌کند و اگر بخواهم نظر شخصی خودم را بگویم معتقدم جریان اصولگرایی هر ضربه ای تا به امروز خورده از آقای احمدی نژاد و تک‌روی برخی افراد بوده است و طبیعتا نباید این اشتباه را تکرار کند.

صادق زیباکلام

استاد دانشگاه و فعال سیاسی

فکر میکنم که آقای احمدی نژاد به صورت خیلی جدی مانند یک بازیکن ذخیره ی فوتبال که روی نیمکت ذخیره ها در حال گرم کردن است خیلی جدی سودای این را دارند که بعد از چهار سال آقای روحانی بار دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری پا به عرصه انتخاباتی بگذارند از طرفی قبل از آن امتحان دیگری در سال ۹۴ پیش روی ماست که همان انتخابات مجلس شورای اسلامی است که بنده فکر نمیکنم که ایشان بخواهند برای انتخابات مجلس فعالیتی داشته باشند و سودای ریاست جمهوری را در سر دارند و البته با تداوم شرایط کنونی شانس بسیار بالایی هم برای پیروزی دارند.

احمد بخشایش‌اردستانی

 

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

بنده می‌گویم آقای احمدی‌نژاد حتماً برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ نامزد می‌شود.

 

 

اگر موانع حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مرتفع شود، حتماً پیروز انتخابات خواهد بود.

 

حسین نجابت

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

در حال حاضر یک گردونه ٣٠ نفره برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٦ مطرح هستند و آقای احمدی‌نژاد هم یکی از آنهاست، اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست و این افراد باید ارزیابی شوند.

ابراهیم اصغرزاده

فعال سیاسی اصلاح طلب

تاکتیک مناسب در انتخابات پیش‌رو برای اصلاح‌طلبان رخنه و شکاف انداختن در اردوگاه اصولگراهاست. اصولگراها در بازگشت به پوپولیسم احمدی‌نژادی دچار تفرقه می‌شوند. اصولگراها ناتوان از معرفی محافظه‌کاری بروکرات یا حتی یک تکنوکرات سنتی هستند، گروهی از آنها به ناچار خواهند رفت سراغ یک چهره نظامی. از این رو باید کمک کرد تا احمدی‌نژاد به میدان سیاست برگردد. در میان اصولگرایان حتی نزدیک‌ترین حامیان احمدی‌نژاد هم بازگشت به آن دوران را یک کابوس برای خود می‌دانند. حذف احمدی‌نژاد از عرصه رقابت می‌تواند اصولگرایان را به سوی چهره‌ای نظامی سوق دهد که منجر به تقدیس و تقویت گفتمان نظامی و نظامی‌گری و تشدید تنش‌های منطقه‌ای شود

محسن پیرهادی

عضو شورای شهر تهران

احمدی نژاد 24 میلیون رأی داشته و می‌تواند از ظرفیت بالایی در کشور برخوردار باشد. او باید به عنوان یک گزینه جدی مورد توجه قرار گیرد.

فیض‌الله عرب‌سرخی

فعال سیاسی اصلاح طلب

اصولگرایان هر کسی را که فکر می‌کردند توان رقابت دارد مطرح کرده‌اند. احمدی‌نژاد هم خود را اصولگرا نمی‌داند. اگر احمدی‌نژاد را کنار ‌گذاریم، چهره قابل طرحی را در مقابل آقای روحانی نمی‌بینم