کد خبر: 188995
تاریخ: 4شهريور1395
کد خبرنگار: 225

تجمع سهامداران پدیده شاندیز و سپرده‌گذاران میزان مقابل مجلس

روز گذشته برخی از سهامداران پدیده شاندیز و سپرده‌گذاران موسسه میزان با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی، خواهان تعیین تکلیف وضعیت خود شدند.

به دنبال تجمع تعدادی از سهامداران پدیده مقابل ساختمان مجلس، سیدقاسم جاسمی، نماینده مردم کرمانشاه، در تذکری به رئیس‌جمهور، خواستار تعیین تکلیف سرمایه‌گذاران شرکت پدیده شاندیز شد.
همچنین معاون سابق نظارت بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت تصفیه و تعیین تکلیف سپرده‌های موسسه منحله میزان اعلام کرد و گفت که بدهی پدیده شاندیز به این موسسه تا هزار میلیارد تومان افزایش یافته‌است، ولی توان پرداخت آن را ندارد. از این رو، کاملا غیرنقدی تصفیه خواهدشد.
به گفته حمید تهرانفر، در پایان پرداخت‌های تا سقف ۵۰میلیونی، تا ۹۶درصد سپرده‌گذاران میزان تعیین تکلیف خواهندشد. این در حالی است که در ادامه، به تعداد باقی‌مانده نیز رسیدگی می‌شود. مشکلی در این رابطه وجود ندارد و موضوع با هماهنگی با هیئت تصفیه و مقامات استانی در حال انجام است.
قائم‌مقام بانک صادرات درباره روال تصفیه تسهیلات دریافتی از موسسه میزان نیز عنوان کرد که در ابتدا، با منحل‌شدن این موسسه، وصول مطالبات تا حدی با مشکل مواجه بود، اما در ادامه که به بانک صادرات واگذار شد، با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته، اکنون جریان وصول اقساط در روال مناسبی قرار گرفته‌است و پرداخت می‌شود.
تهرانفر در این زمینه به بدهی ۸۰۰میلیاردتومانی پدیده شاندیز که از بزرگ‌ترین بدهکاران به میزان بوده و موجبات کمبود نقدینگی برای تصفیه اموال سپرده‌گذاران را فراهم آورده‌بود اشاره کرد و توضیحاتی داد. وی گفت که پدیده شاندیز اکنون با مشکلات زیادی مواجه است و با توجه به اینکه بخش زیادی از منابع را به ملک تبدیل کرده و در شرایط فعلی امکان فروش تمام املاک در بازار مسکن و املاک وجود ندارد، توان فروش بسیار پایین بوده و پدیده نمی‌تواند بدهی خود را به‌صورت نقدی پرداخت کند.
قائم‌مقام بانک صادرات همچنین گفت: در حال حاضر، میزان بدهی پدیده شاندیز به بانک صادرات با نهایی‌شدن بررسی‌ها به هزار میلیارد تومان افزایش یافته‌است، اما پدیده نمی‌تواند آن را نقدی پرداخت کند. از این‌ رو، در ازای ملک، تصفیه خواهدشد.
نحوه تامین مالی تصفیه بدهی میزان
تهرانفر همچنین درباره‌ تامین مالی برای تعیین تکلیف سپرده‌های میزان، با اشاره به حجم حدود ۳هزار و ۳۰۰میلیاردی سپرده‌های مردم نزد موسسه میزان در زمان فروپاشی، اعلام کرد که با تصفیه بخشی از این سپرده‌ها، هنگامی که موسسه به بانک صادرات واگذار شد، دارای نقدی آن حدود ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده‌است.
وی ادامه داد: به هر حال، این موسسه دارایی‌هایی هم داشته که به فروش رفته‌، اما آن‌قدر نبوده‌است که بتواند کفاف بدهی‌های خود را بدهد. از سویی دیگر، با توجه به شرایطی که در بازار املاک وجود دارد، تمام دارایی‌های غیرنقدی اعم از ملک و ساختمان‌های این موسسه توان فروش ندارند.
قائم‌مقام بانک صادرات ادامه داد: بر این اساس، در حال حاضر بخشی از بدهی‌ها و سپرده‌های میزان با استفاده از منابع بانک صادرات پرداخت می‌شود که چندان هم به نفع نقدینگی آن نیست، اما در ادامه، با فروش املاک و سایر دارایی‌های این موسسه جایگزین خواهدشد. معاون سابق نظارت بانک مرکزی در رابطه با وضعیت مدیران و مسئولان موسسه میزان در جریان مسائل پیش‌آمده نیز عنوان کرد که این موضوع در حیطه دادستانی و قضایی بوده که درمورد آن تصمیم‌گیری می‌کنند و در حال رسیدگی است. تهرانفر درمورد اینکه آیا تاکنون موضوع اختلاس از سوی مدیران موسسه میزان مطرح شده‌است، گفت که در این‌باره هنوز موضوعی اعلام نشده، اما بعید به نظر می‌رسد مشکلات میزان از اختلاس شروع شده‌باشد، بلکه بیشتر به نبود تجربه مدیریتی در این موسسه برمی‌گردد.
پیشنهاد دادن وام به پدیده
رئیس هیئت‌مدیره شرکت پدیده در این رابطه، با واگذاری زمین در ازای مطالبات موسسه میزان از پدیده، به شهرآرا گفت: در این‌خصوص، مذاکراتی با مسئولان بانک صادرات داشته‌ایم و پیشنهاد دادن ملک در ازای طلب‌ها مطرح شده‌، اما هنوز این مسئله نهایی نشده‌است. احمد نوروزی افزود: همچنین پیشنهاد شده‌است بانک صادرات در ازای طلبی که دارد، به پدیده وام دهد تا از این طریق، بدهی ما پرداخت شود.
بازگشایی مجدد سامانه اطلاعات سهامداران
همچنین مدیرکل روابط‌عمومی و بین‌الملل گروه شرکت‌های پدیده اعلام کرد: با توجه به اینکه بخشی از سهامداران پدیده در مهلت مقرر قبلی موفق به مراجعه به سامانه اطلاعات سهامداران نشدند، این سامانه از روز چهارشنبه ٣شهریورماه٩۵ به مدت یک هفته، مجددا برای کسانی که مراجعه نکرده‌اند فعال می‌شود.   علی حامدمقدم اظهار کرد: کسانی که تاکنون موفق نشده‌اند به سامانه مراجعه کنند می‌توانند در مدت این یک هفته، از چهارشنبه ٣شهریورماه٩۵ به سامانه مراجعه و برای گرفتن کد رهگیری، اقدام کنند. وی تاکید کرد: کلیه سهامداران برای ورود به مرحله بعد جهت دیدن سهام تعدیل‌شده خود در سامانه الزاما باید کد رهگیری داشته‌باشند و در صورتِ نداشتن کدرهگیری، دچار مشکل خواهندشد. بدیهی است شرکت پدیده برای سهامدارانی که برای اخذ کد رهگیری از سایت مربوط اقدام ننمایند، سیاست‌هایی محدودکننده در آینده در نظر خواهدگرفت.   وی همچنین گفت: کسانی که در خارج از کشور هستند و می‌خواهند به سامانه مراجعه کنند، در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده این امکان برایشان فراهم می‌شود که از سایر کشورها بتوانند وارد سامانه بشوند و اطلاعات خود را ملاحظه کنند و اگر نکاتی دارند، درج کنند. وی گفت: خواهش جدی من از سهامدارانی که تاکنون مراجعه نکرده‌اند این است که در این مهلت موردنظر مراجعه کنند، چون این آخرین اعلام خواهدبود و بعد از این، تمدیدی صورت نخواهدگرفت.   همچنین رئیس‌کل سابق بانک مرکزی با اشاره به مشکلات سهامداران پدیده، گفت: دولت و قوه‌قضائیه باید در حرکتی مشترک، دست به دست هم دهند و پول سهامداران پدیده را از محل دارایی‌های این شرکت بازگردانند. طهماسب مظاهری افزود: دارایی‌های پدیده شامل مجموعه پدیده، املاک آن، سود حاصل از سهام و دارایی‌های کسب‌شده صاحبان پدیده در این مدت می‌شود که باید با استفاده از این دارایی‌ها، با سهامداران تصفیه‌حساب کنند.