کد خبر: 192681
تاریخ: 24شهريور1395
کد خبرنگار: 225

آرامگاه مشترک پروین و اشیای گمشده

ستاره پرفروغ شعر ایران زمین، این روزها حال و روز چندان خوبی ندارد؛ پروین آسمان شعر معاصر است و پرچمدار زنان ادیب ایرانی؛ اما آرامگاه ابدی‌اش در حرم مطهر حضرت معصومه(س) بیش از یک سال و اندی است که میزبان افرادی شده که سراغ از گمشده خود می‌گیرند؛

البته این گمشده‌ها هیچ ارتباطی با شعر و ادب ندارند و تنها خانواده زائران و مسافرانند. پروین اعتصامی نزدیک به 75 سال است که در این مقبره خانوادگی که پیش از او پدرش، یوسف اعتصامی آشتیانی، از ادبا و استادان بنام کشورمان در آن آرام گرفته بود، دفن شده؛ مقبره‌ای که علاوه بر این دو، مادر پروین را هم در خود جای داده و میزبان یکی از مجتهدان دینی هم شده.

حالا آن‌گونه که ایرج نوبهار، شاعر و روزنامه نگار و مجموعه دار برخی  آثار پروین و شهریار به ما گفته کاشی‌هایی که تا پیش از آن مردم را از محل مقبره این شاعر پارسی گو باخبر می‌ساختند کنده شده و به جای آن تابلوی دفتر اشخاص گمشده جای گرفته. حالا اگر هم بخواهید یادی از پروین و پدر دانشمند او کنید و به سر مزارشان بروید باید پرس و جوی بسیاری انجام دهید تا سرانجام به این مقبره خانوادگی، آن هم در شرایطی که تغییر کاربری داده و دیگر نام و نشانی از پروین بر سردر آن نیست برسید.

به دنبال گلایه نوبهار از وضعیت آرامگاه این شاعر کشورمان با مرکز روابط عمومی حرم حضرت معصومه(س) تماس گرفتیم که یکی از کارمندان آن در کمال ناباوری این ماجرا را تأیید کرد. به گفته یکی از کارمندان روابط عمومی حرم نه تنها از مقبره پروین و خانواده‌اش، بلکه از مقبره دیگر درگذشتگان همچون شهید مفتح و شهید قرنی هم‌چنین  استفاده ای می‌شود و توجیه این کار نیز فضای اندک حرم حضرت معصومه(س) است.

اما درخواست نوبهار، فردی که با خانواده پروین آشنایی داشته و چندی قبل جهیزیه او را به موزه اهدا کرده، از اهالی رسانه و ادبای کشورمان این است که حتی فراتر از مباحث قانونی دست به کار شوند و‌ شأن پروین را بواسطه پیگیری هایشان به او باز گردانند. او حتی از زنان اهل فرهنگ هم گلایه دارد،

چرا که معتقد است پروین در شرایطی در عرصه ادبیات شهرت یافت که حکومت و اجتماع آن روزگار برای او و هم‌جنسانش جایگاه اجتماعی چندانی قائل نبودند و او تلاش کرد تا زنان را به جایگاه واقعی‌شان برساند. البته او تأکید بسیاری دارد که می‌تواند با سند و مدرک اثبات کند که این مقبره به خانواده اعتصامی تعلق دارد و بایددر این تصمیم تجدیدنظر شود. حالا باید منتظر ماند و دید که سرانجام این مقبره که نه! این دفتر اشخاص گمشده به کجا می‌رسد!