کد خبر: 19557
تاریخ: 5مهر1394
کد خبرنگار: 231

«کارتر» از بولیوی در اختلاف دریایی با شیلی حمایت کرد

رسانه ونزوئلایی «تله سور» گزارش داد که رئیس جمهور اسبق آمریکا در حمایت از بولیوی، از شیلی خواسته تا در راستای حل اختلاف دریایی بین دو کشور با حسن نیت بر سر میز مذاکره با این کشور بنشیند.

«جیمی کارتر» رئیس جمهور اسبق آمریکا روز گذشته در دیدار با «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی ضمن حمایت از ادعای این کشور در مناقشه دریایی با شیلی، خواستار مذاکره دو کشور بر پایه احترام شد.

«مورالس»در حاشیه سفر خود به نیویورک برای شرکت در هفتادمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با «کارتر» نیز دیدار کرد و هر دو درباره مناقشه دریایی بولیوی و شیلی صحبت کردند.

«ساشا لورنتی» نماینده بولیوی در سازمان ملل متحد روز گذشته در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که «کارتر» از شیلی خواسته تا در راستای حل مناقشه دریایی بین دو کشور که هم‌اکنون بولیوی درخواست رسیدگی به آن را به دادگاه بین المللی «لاهه» ارائه داده، با حسن نیت مذاکره کند.

«کارتر» در این باره گفت: امیدورام که شیلی با حسن نیت بر سر میز مذاکره با بولیوی بنشیند تا مناقشه دو کشور پیش از رسیدگی دادگاه لاهه به پرونده اختلاف دو کشور، به صورت دو جانبه حل شود.

سیاستمدار دموکرات آمریکایی پیشتر در در ماه مه 2013 (خرداد ماه 92) حمایت خود را از ادعای دریایی بولیوی اعلام کرده بود.

اختلاف بین شیلی و بولیوی به آوریل سال 2013 بر‌می‌گردد؛ هنگامی که «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی شکایتی را به دادگاه لاهه ارائه داد؛ در سال 2013 رئیس جمهوری بولیوی برای به‌دست آوردن 400 کیلومتر از ساحل و 120 هزار کیلومتر مربع خاک که در جریان جنگ پاسیفیک با شیلی از دست داده بود، به دادگاه لاهه شکایت کرد.

به گزارش فارس، در سال 1879 دولت بولیوی قراردادی را که با یک شرکت شیلیایى منعقد کرده بود، نقض کرد و این اختلاف میان شیلی و بولیوی منجر به وقوع جنگ «اقیانوس آرام» بین سال های 1879 تا 1883 گردید.

از سال 1904 و پس از عقد قرارداد صلح میان شیلی و بولیوی روابط این 2 کشور رو‌به تیرگی گرایید؛ در این قرارداد بولیوی ساحل هم‌مرز با شیلی و همچنین با اقیانوس آرام را از دست داد.

دولت شیلی مدعی است، که این پیمان در سال 1924 از سوی نمایندگان پارلمان دو کشور تایید شده و فقط مرزهای خاکی و دریایی آنها را مشخص می‌کند که بر این اساس بولیوی نمی‌تواند حق دسترسی آزاد به اقیانوس و یا هر‌گونه ادعای ارضی در این زمینه داشته باشد.

این که دولت «میشل باچلت» صلاحیت دادگاه لاهه را برای تصمیم‌گیری در مورد این موضوع به رسمیت می‌شناسد یا نه هنوز مشخص نیست و «هرالدو مونوز» وزیر امور خارجه شیلی از شرح موضع دولت در این مورد خودداری کرده است.