کد خبر: 196866
تاریخ: 14مهر1395
کد خبرنگار: 235

فردا روز دلخواه کی‌روش است

اکثر دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران با ازبکستان طی 25 سالی که از استقلال این کشور می‌گذرد، به سود ما تمام شده اما ساده‌انگاری است اگر تصور کنیم تغییراتی در ماجرا ایجاد نشده است.

ازبک‌ها به واقع طی سال های اخیر رشد محسوس تازه‌ای داشته و حتی از پاره‌ای جهات از ما بهتر شده‌اند. آنجا که بحث تقسیم درست و اصولی توپ و حرکت گام به گام و قاعده‌مند به سمت دروازه رقیب پیش می‌آید و «تاکتیک» شرط پیشروی است، ازبک بر ما می‌چربد و وجه برتری ما در حرکات غریزی، فردی و در غافلگیری‌ها است.
ازبک‌ها چون تابع طرح‌های گروهی‌اند کمتر تکه و حرکتی را برای شوکه کردن رقبا در آستین خود دارند و با سلاح بازی جمعی و باز و بسته شدن درست و به موقع و طی مسیر بر اساس حرکات حساب شده تیمی به آنچه می‌خواهند، می‌رسند اما سلاح ما جنگندگی، فرسوده کردن حریف، ایجاد چند لایه دفاعی در زمین و در نهایت غافلگیر کردن حریفان و ضربه زدن در پشت خط دفاعی رقبا است. آنجا که امثال قوچان‌نژاد در مستقر شدن در نقاط کور، سردار آزمون در سرزنی و علیرضا جهانبخش در مانور با توپ مهارت دارند و گاهی حتی یک گشایش برای گلزنی آنها کفایت می‌کند.

روزهای دلخواه سرمربی ایران
همه اینها به معنای توصیه یک بازی محتاطانه و بسته به تیم ملی و سپس ضربه زدن در ضدحملات طی مسابقه عصر فردای تاشکند در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2018 در قاره آسیا نیست اما قدری خوش‌خیالی است اگر تصور کنیم چیزهایی به جز این در مغز کارلوس کی‌روش رژه می‌رود. روز کی‌روش آن روزهایی است که مجبور به دفاع کردن باشد زیرا این هنر و پرس کردن رقیب و گرفتن فضا از رقیب و سپس گلزنی در غافلگیری‌ها و در هنگامه خستگی حریف را نیک می‌شناسد و روز بد او زمان‌هایی است که حمله کند. او با همین سلاح در جام جهانی نیجریه را زمین‌گیر و آرژانتین را تقریبا متوقف کرد ولی به محض اینکه مجبور به تهاجم برابر بوسنی شد، کم آورد و 3 بر یک باخت و حرف چندانی برای گفتن نداشت. اینکه او اصلا «طرح شماره 2» ندارد حرف منصفانه‌ای نیست اما اینکه او در اجرای نقشه اول خود بسیار موفق‌تر از سایر نقشه‌ها است، عین حقیقت به شمار می‌آید.