کد خبر: 21467
تاریخ: 8مهر1394
کد خبرنگار: 235

دیدار وزرای خارجه ایران و اسلوونی/ تصمیم برای بازگشایی سفارت«لوبلیانا» در تهران

وزیر خارجه اسلوونی گفت که دولت متبوعش در نظر دارد، سفارت خود در تهران را بازگشایی و اتاق بازرگانی اسلوونی در تهران را نیز فعال کند که مورد استقبال ظریف قرار گرفت.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و اسلوونی در روز سه شنبه 6 مهرماه در سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند.

کارل ویکتور اریاوک Karl Viktor Erjavec وزیر خارجه اسلوونی با اشاره به حادثه  اخیر مکه که طی آن هزاران نفر جان باختند، کشته شدن آقائی‌پور، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا و سایر قربانیان آن حادثه را به همتای ایرانی خود تسلیت گفت.

همچنین وزیر امور خارجه اسلوونی حصول توافق بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 را تبریک گفت.

اریاوک اظهار داشت که دولت متبوعش در نظر دارد، سفارت اسلوونی در تهران را بازگشایی کند و نیز با توجه به اشتیاق صاحبان تجارت برای ورود به بازار ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور اتاق بازرگانی اسلوونی در تهران را نیز فعال کند که مورد استقبال ظریف قرار گرفت. سفر رئیس جمهور اسلوونی به تهران نیز در این ملاقات مطرح و گفته شد که این سفر انجام خواهد شد.

استفاده از روابط پارلمانی و تبادل هیأت‌های سیاسی، پارلمانی و بازرگانی به عنوان ابزارهای گسترش روابط سنتی فیمابین ایران و اسلوونی نیز در این ملاقات مورد تأکید طرفین قرار گرفت.

انتهای پیام