کد خبر: 21548
تاریخ: 8مهر1394
کد خبرنگار: 235
برادر یکی از مفقودشدگان پاکستانی فاجعه منا در گفت‌وگو با فارس:

بهانه مفقود شدن حجاج در فاجعه منا را نمی‌پذیریم/عربستان پاسخگو باشد

برادر یکی از مفقودین فاجعه منا که از پاکستان عازم مراسم حج شده بود، گفت: دولت عربستان مسئول امنیت و سلامت حجاج بوده و بایستی تکلیف برادرم که یکی از مفقودشدگان این فاجعه است، مشخص شود.

«حاجی فیاض» برادر «سلاوت خان» شهروند پاکستانی اهل پیشاور در گفت‌و‌گو با فارس درباره فاجعه منا اظهار داشت: اظهار همدردی و پرداخت غرامت از جانب دولت عربستان نمی‌تواند برادرم را به آغوش خانواده برگرداند.

وی افزود: دولت عربستان مسئول امنیت و سلامت حجاج است و باید تکلیف برادرم مشخص شود، اگر وی جان باخته باید جسدش تحویل داده شود و در غیر این صورت من بهانه مفقود‌الاثر شدن را نمی‌پذیریم و این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

حاجی فیاض ادامه داد: برادرم با همسرش برای زیارت خانه خدا عازم مکه شده بود و ما با همسرش در ارتباط هستیم اما بعد از فاجعه منا ناپدید شده نه ارتباط تلفنی با برادرم داریم و نه خبری از برادرم به دستمان رسیده است.

وی افزود: هیچ مقام دولتی با ما ارتباط برقرار نکرده و دولت پاکستان در این زمینه پاسخگو نیست از طرفی عربستان هم حاضر نیست مسئولیت این حادثه را بپذیرد و پیگیری در این کشور هم بی‌فایده بوده است.

حاجی فیاض تأکید کرد: دولت عربستان موظف است امنیت و سلامت زائران خانه خدا را تضمین کند اما نام برادرم نه در بین لیست افراد جان باخته است و نه در لیست زخمی‌ها و هیچ کس در این زمینه پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: عربستان فریضه حج را به جای عبادت به تجارت تبدیل کرده و هیچ اهمیتی برای زائران قائل نیست.

انتهای پیام