کد خبر: 223721
تاریخ: 1فروردين1396
کد خبرنگار: 225

رسانه ی ملی و ماجرای ماکارونی!

1: نویسنده این سطور را اگر بشناسید یکی از منتقدین کم ملاحظه ی برنامه ها و ساختار فشل تلویزیون این مملکت است که هر از چند گاهی از سر درد ناله ی وا اسفایش بلند است. حالا هم به بهانه ای که آخر متن میاید می خواهد از #ماکارونی مایه بگذارد!

2: چندی پیش برای ضبط برنامه ای میهمانی خارجی داشتیم که برای حضور در برنامه مان سی هزار کیلومتر سفر کرده بود. زمانی محدود داشتیم که ضبط را در استدیو انجام دهیم!. ضبط برنامه آغاز نمی شد و علت آن اختلال در صدای مجری بود. از اتاق فرمان صدای نویزی دریافت می شد که هر ترفندی برای برطرف کردن آن بی نتیجه بود. لباس مجری را در آوردیم!. نویز بود!. میکروفن یقه ای را به یکی دیگر می زدیم نویز برطرف می شد!. دوباره به مجری وصل می کردیم نویز می آمد!. دست آخر عوامل اتاق فرمان پرسیدند آیا مجری شما جانباز است و ترکشی چیزی توی بدنش وجود دارد که باعث ایجاد نویز شود؟ ما هم مانده بودیم مات و مبهوت علت این اتفاق!.

3:  حدود چهل دقیقه با امن یجیب و بندهایی از جوشن صغیر و توسل به اصحاب کهف گذشت!. تا بالاخره بعد از کلی دوندگی و عرق ریختن از استدیوی کناری دستگاه انتقال صدایی آوردیم و مشکل را رفع کرده و برنامه با استرس بسیار بالا در دقیقه نود و با کیفیت پایین بالاخره ضبط شد!.

4:  چندی بعد که دوستان با یکی از عوامل استدیو { نور پرداز } جر و بحث کرده و کار به جدایی کشید آن بنده خدا در مقابل یکی از مسئولین شبکه یک  { نه در لفافه و نه دم گوشی و نه با کنایه و نه با ایهام بلکه رسما } به دوستان ما گفت شما اینکاره نیستید! که اگر بودید نهار جلسه ضبط مذکور را به عوامل ماکارونی نمی دادید!
این بندگان خدا رفقای ما هم که منگ گفته او شده بودند، پرسیدند خوب چه ربطی داشت؟  و او هم پاسخ داد بود ، ربطش،  ربط نویز صدا ، به ماکارونی بود!. و تازه دوستان متوجه شده بودند آن نویز عمدی و جهت ایجاد اختلال در صدا و گرفتن وقت و حال دوستان ما بوده! به این علت که نهار آن روز که به گردن این دوستان بوده به عوامل سازمان ماکارونی داده بودند نه کباب! . از آن پس کباب عوامل استدیو به راه بود تا نویز یا مشکل دیگری نباشد!

5: اما کمی #انصاف_در_نقد داشته باشیم این یکی از هزاران خطایی که اصلا عنوان کردنش قابل شما را نداشت  فقط در تلویزیون ما اتفاق می افتد؟ یعنی در بیمارستانهای ما در بانک های ما شیرینی و زیر میزی و روی میزی و حق سبیل! و .. وجود ندارد؟ یعنی ساختار بروکراسی در ایران فقط توی تلویزیون است که اینطور خراب است؟ اگر مشکلات ریز و درشتی که وزارت کار و امور اجتماعی برای مراجعین اش ایجاد می کند را لیست کنیم چند ده برابر مشکلات ساختار تلویزیون می شود؟  

6: من کارمند صدا و سیما نیستم و هیچ مسئولیت و مدیریتی به گردن ندارم. اما برای وجدان خودمان خوب است که کمی با انصاف نقد کنیم!. وضعیت وخیم تلویزیون این مملکت خیلی تافته ی جدا بافته ای از وضعیت تصمیم گیری مدیران ارشد یا سند نویسان  مدل توسعه در ایران یا وضعیت حمل و نقل نیست!. نمی گویم ساکت باشیم و نقد نکنیم! اما انصاف هم خوب چیزی است!. تنگه احد را فقط صدا و سیما نگه داشته یا دست دولت هم هست؟. بنیاد مستضعفین چطور؟ آنجاها وضعش چطور است؟ عملکرد تلویزیون هرشب شفاف و روشن توی خانه های ماست! برنامه های تلویزیون  هر لحظه در دسترس قضاوت ماست اما برنامه های سازمانهای سیاستگزار چه؟


7: این روزها به بهانه ی مقایسه ای که آقای علی عسگری ریس سازمان صدا و سیما در مورد بودجه سازمانش و شبکه بی بی سی فارسی انجام داده و به جای متهم ! خود را در جایگاه #مطالبه_گر  نشانده است متن های مختلفی در توصیه و تذکر و تخدیر و تحذیر و نقد عملکرد تلویزیون و ... برایش نوشته شده است. همه ی این نقد ها البته یک ویژگی دارد و آن لحن نصیحت آمیز و کنار گودی است!. یادمان نرود که فرق عملکرد تلویزیون با  سایر سازمانها  این است که خروجی کارش دائم جلوی چشم ماست!. نه مثل آنها که گاهی بر سر دعوایی خروجی یک پرونده کاریشان درز می کند و ملت از صفر های رقمش متحیر می مانند!.

8: اکثر وقتها هر چه به یک مدیر اعتراض کنیم  اتفاقی نمی افتد چون سیستم و ساختار خراب است!. از  کارمندانی که سالهاست با همین سیستم فشل آمیخته اند انتظار چه معجزه ای داریم؟ و از مدیری که یک سال از آمدنش نگذشته چه؟ چند نفر را می شود اخراج کرد؟ زمان آقای کردان چند هزار نیروی به اصطلاح  دغدغه مند به بدنه سازمان صدا و سیما تزریق شد؟ آن نیروها الان در چه حال و هوایی هستند؟  فریاد را سر ساختار بزنیم نه سر یک فرد!