کد خبر: 224316
تاریخ: 12فروردين1396
کد خبرنگار: 225

من «زن» هستم؛ مرا با نام خودم صدا کنید!

در ایام گذشته زنان را به اسم همسرانشان صدا می‌کردند و اکنون در سال ٩٦ شاهد این هستیم که رسانه‌ها خبر فوت یک بانو را با اسم و عکس همسرش نشر می‌دهند.

 روز گذشته خبری را در کانال‌ها و سایت‌های خبری خواندم که به شدت متعجب شدم. «همسر افشین یدالهی درگذشت»!

از بزرگترها شنیده بودم که در حدود ۵۰ یا ۶۰ سال پیش خانم‌ها را به نام فرزند بزرگشان (ننه علی) صدا می‌کنند و تا زمانی که خانمی صاحب فرزند نمی‌شد او را به اسم همسرش (زن رضا) صدا می‌کردند یا حتی هنگامی که آن دختر خانه بود او را به اسم پدرش (دختر غلامرضا) صدا می‌کردند.

زن به تنهایی و به صورت واحد تعریفی از خود نداشت و برای جامعه قابل پذیرش نبود؛ حتما باید سایه مردی بالای سر او بود تا بتوانند حتی او را صدا کنند!

اکنون در برهه‌ای از زمان زندگی می‌کنیم که مبارزات مسالمت‌آمیز زنان ایران برای رفع تبعیض و برابری حقوقی با مردان با تکیه بر موازین بین‌المللی حقوق بشر یکی از صفحات درخشان تاریخ مبارزات جهانی زنان برای برابری حقوق با مردان است.

امروز زنان توانستند در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و سیاسی جایگاه خود را در جامعه ثابت کنند و به مردان نشان دهند که اگر در جامعه مسئولیتی داشته باشند می‌توانند همچنان نقش مادر، خواهر و همسر را به خوبی اجرا کنند.

اگر در بعضی از روستاها یا مناطقی که فرهنگ قدیمی دارند رجوع کنیم شاهد این هستیم که مانند سالیان گذشته با زنان رفتار می‌شود و این نکته خود جای تامل دارد ولی اگر در پایتخت ایران و از سوی رسانه‌های رسمی یک «زن» را به نام همسرش بخوانند و حتی خبر درگذشت او را بدون اشاره‌ای به نام آن مرحوم و تنها با نام و عکس همسرش منتشر کنند جای تاسف دارد!

اینکه این خبر ناراحت کننده چندبار به وسیله خبرگزاری‌های معتبر تغییر پیدا کرد و یکی مدعی شد که فوت کرده و دیگری ادعا کرد که فوت نکرده‌است را ندید می‌گیریم اما نمی‌شد تیترهایی که برای این خبر استفاده می‌شد کمی منصفانه‌تر بود؟ یا حتی تصویر این بانو را برای خبرش انتخاب می‌کردند؟

خبرها به گونه‌ای تنظیم شده بود که با نگاه اول منتظر خواندن خبر جدیدی از مرحوم یدالهی بودی اما در اصل خبر فوت همسرش بود که با اسم، نشان و عکس افشین یدالهی به مردم اطلاع رسانی شده بود.

روحت شاد بانو؛ ای کاش در کنار تمام اخباری که منتشر شد به زنانگی تو هم اهمیت داده می‌شد و با حفظ اصول خبرنویسی تیتر می‌زدند: «شبنم رحمتیان» همسر افشین یدالهی درگذشت.

شاید در سال ۱۳۹۶ و در قرن ۲۱ لازم باشد هر از چندگاهی یادآوری کنم: من «زن» هستم؛ مرا با نام خودم صدا کنید...