کد خبر: 25500
تاریخ: 14مهر1394
کد خبرنگار: 225

وجود 8100 زندانی جرایم غیرعمد در کشور

معاون امور استانها در ستاد دیه کشور از وجود ۸۱۰۰ زندانی جرایم غیرعمد درکشور خبر داد و گفت: اینکه هرسال این تعداد زندانی آزاد و به همان نسبت جایگزین می شوند آزار دهنده است.

به گزارش وکیل ملت، عباس کشانی در همایش گلریزان ستاد دیه استان همدان با بیان اینکه به نمایندگی از ستاد دیه کشور در همدان که سرزمین مادری ام نیز هست حضور دارم، اظهار داشت: در سال گذشته ۱۸۳ همایش گلریزان در سراسر کشور برگزار و حدود ۳۲ میلیارد تومان در این همایش ها جمع آوری شد.

وی با اشاره به این نکته که از طریق شماره حساب های ستاد دیه و درگاه های الکترونیکی نیز سه میلیارد تومان در سال ۹۳ جمع شد، اضافه کرد: در مجموع ۳۵ میلیارد تومان از سوی ۱۲۴ هزار خیر در سراسر ایران به ستاد دیه کمک شد.

معاون امور استانها در ستاد دیه کشور با بیان اینکه با این مبلغ ۸۵۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در سال گذشته آزاد شدند، افزود: مبلغ بدهی این افراد افزون بر ۷۰۰ میلیارد تومان بود که این مبلغ علاوه بر کمک های مردمی، از سوی کمیته امداد، صندوق تامین خسارات، بیمه، بانک ها و سایر مجموعه ها تامین شد.

کشانی با اعلام اینکه بزرگترین گروه خیرین شکاتی هستند که با گذشت خود سهم بسزایی در این امر دارند، گفت: سال گذشته مبلغی افزون بر ۳۰۰ میلیارد تومان گذشت شکات در سراسر کشور رخ داده  است.

وی افزود: در همدان نیز بیش از ۵۰ درصد تامین دیه سال گذشته از طریق گذشت شکات صورت گرفت.

معاون امور استانها در ستاد دیه کشور با افزودن این مطلب که فرد زندانی نه تنها خود دچار مشکل و گرفتاری است بلکه خانواده و به خصوص فرزندان وی نیز دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد، بیان داشت: ترک تحصیل و جذب شدن به گروههای بزهکاری از مشکلاتی است که برای برخی از فرزندان زندانیان به وجود می آید.

کشانی با بیان اینکه گذشتن از مال در این روزگار به طور حتم رشادت و همت می طلبد، ادامه داد: کار خیر یکی از روش هایی است که باید الگوسازی و به عنوان یک روش در جامعه مطرح شود.

وی با اشاره به آمار هشت هزار و ۱۰۰ نفری از زندانیان جرایم غیرعمد در سال جاری گفت: این موضوع آزاردهنده است که هر سال بیش از هشت هزار نفر از زندانیان جرایم غیرعمد آزاد می شوند و سال بعد به همان نسبت جایگزین می شوند.

کشانی با افزودن این نکته که در همین همایش ها به آحاد مردم اطلاع رسانی می کنیم که زندان جای خوبی نیست، ادامه داد: مردم باید بدانند که زندانی دچار دشواری می شود و سازگاری برای وی بسیار سخت است و پس از بازگشت از زندان نیز مشکلاتی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در راه ها و خودروها نیز استانداردها باید بیش از پیش رعایت شود، گفت: کارفرمایان باید در خصوص آگاهی و آموزش پرسنل و بیمه آنها اقدام کنند.

معاون امور استانها در ستاد دیه کشور به رعایت قوانین و داشتن بیمه از سوی رانندگان اشاره و عنوان کرد: در موضوع ازدواج و پرداخت مهریه، اولویت خانواده و فرزندان است و نفقه باید پرداخت شود تا فرد گرفتار نشود.

کشانی در خصوص زندانیان مهریه نیز افزود: اینکه ارزش زن با سکه سنجیده شود کار نادرستی است و باید تجملگرایی ها به حداقل برسد تا آسیب ها کاهش یابد.

رئیس هیئت مدیره ستاد دیه استان همدان نیز با بیان اینکه ۳۷ درصد از زندانیان جرایم غیرعمد به دلیل تصادف زندانی شده اند، گفت: ۴۸ درصد از آمار زندانیان کنونی نیز به دلیل ضمانت در زندان بسر می برند.

سعید گلستانی با تاکید بر این نکته که گاهی در بوجود آمدن بسیاری از مشکلات خود مقصر هستیم، افزود: فردی که درآمد ندارد چرا باید ضامن دیگری شود و یا فردی که بیمه نیست چرا باید اقدام به رانندگی کند.

وی با بیان اینکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان بوده و هست، گفت: باید همه جوانب را سنجید و رعایت کرد.