کد خبر: 264873
تاریخ: 15ارديبهشت1397
کد خبرنگار: 235

خرمشهر میزبانی را از خودش گرفت

در هیاهوی قهرمانی استقلال در جام‌حذفی نباید اتفاقات تلخ ورزشگاه نفت و گاز اروندان مغفول بماند. خرمشهر خود گرچه به دلیل جایگاه تاریخی‌اش در دل ایرانی‌ها شایسته میزبانی هر ساله فینال جام حذفی می‌نماید اما عوامل برگزار کننده این بازی به حدی در انجام ماموریت‌های محوله سست و بی‌تفاوت عمل کردند که جای هیچ شک و شبهه‌ای برای اخذ میزبانی از این شهر را باقی نگذاشتند.

به واقع اگر تا قبل از بازی پنج‌شنبه که تا پاسی از شب همه را درگیر خود کرده بود تردیدی در اخذ میزبانی از خرمشهر وجود داشت، شیوه برگزاری این بازی همه این تردید‌ها را از ذهن زدود و حال مادامی که این نقص‌ها برطرف نشود نباید فینال جام حذفی را در ورزشگاه اروندان برگزار کرد.

ورزشگاهی که نسبت به ٣ سال قبل که اول بار میزبان فینال جام‌حذفی بود، به لحاظ برخورداری از امکانات رفاهی هیچ تغییری نکرده بود و همان بود که بود! آرایش‌های ضعیف رفاهی البته تنها بخش کوچکى از اشکالات این ورزشگاه است و یکى از بزرگترین معضلات را باید در بی‌توجهی به امنیت جایگاه خبرنگاران جست‌وجو کرد. جایگاهی که ساده در اختیار عموم قرار گرفته و در موقعیتی تعبیه شده که به سادگی در دسترس تماشاگر‌نماها است.
آنهایی که تا توانستند در جریان بازی صندلی و اشیای دیگر را به سمت خبرنگاران پرتاب کردند که اگر یکی از آنها به سر خبرنگاری اصابت می‌کرد قطعا با آسیب‌های جدی مواجه می‌شد.
امنیت جانی حاضران نه تنها با این رفتارها به سادگی از سوی تماشاگر‌نماها به سخره گرفته می‌شد و نیروهای امنیتی بومی منطقه نیز ساده از کنارش می‌گذشتند بلکه به هنگام برگزاری بازی نیز بارها دیده شد که همین تماشاگر‌نماها بی‌هیچ عامل بازدارنده‌ای وارد زمین بازی می‌شدند و در جریان بازی اخلال ایجاد می‌کردند.
به گونه‌ای که حتی در بازی‌های محلی نیز چنین اتفاقاتی رخ نمی‌دهد. ورزشگاه نفت و گاز اروندان شهر خرمشهر با این رویه برگزاری بی شک جای مناسبی خواهد شد برای خرابکاری‌های بزرگتر. عرصه برای اخلال و بی‌نظمی به حدی باز است که بعید نیست به راحتی اعمال تروریستی نیز در این ورزشگاه اتفاق بیفتد. بسیاری از تماشاگران به گفته خودشان بدون بازرسی بدنی وارد ورزشگاه شده بودند! حال تصور کنید اگر افراد سودجویی بخواهند اقدام به شرارت کنند، نظیر آنچه چندی پیش از سوی برخی جریانات در مجلس شورای اسلامی رخ داد، آیا فاجعه انسانی رخ نخواهد داد؟ سهل‌انگاری‌ها به حدی مشهود بود که بعد از اهدای جام قهرمانی به استقلالی‌ها لااقل یک سوم جمعیت حاضر در ورزشگاه به داخل زمین ریختند که این هجوم همه جانبه وضعیت بسیار مخاطره‌آمیزی برای بازیکنان ایجاد کرده بود.
این شرایط اسفبار خیلی‌ها را به یاد مراسم‌های قهرمانی سال‌ها پیش انداخت که بی نظمی و بی برنامگی عمیقا در آن مشهود بود. بدون شک تا زمانی که این فضا در ورزشگاه اروندان حاکم باشد نباید فینال جام حذفی در خرمشهر برگزار گردد. خرمشهر گرچه برای همه ما ایرانی‌ها تقدس ویژه‌ای دارد اما آنها که می‌خواستند با برگزاری فینال‌های جام حذفی یاد این شهر را هر سال از طریق ورزش در اذهان تداعی کنند به مقدمات برگزاری یک بازی آرام و بی‌دغدغه که برای همه عوامل سهولت را ممکن کند فکر و برنامه‌ریزی نکردند، بی‌گمان آنها که مسوولیت برگزاری فینال جام حذفی در خرمشهر بر دوش‌شان بود چنانچه اقدامی در راستای رفع این نواقص بزرگ نکنند با احترام باید میزبانی از این شهر گرفته شود و به نقطه امن‌تری برده شود تا اتفاق ناگواری رخ ندهد.
تکمله: سرقت چندین میلیون از لوازم عکاسی یکی از عکاسان حاضر در ورزشگاه‌ یکی دیگر از این اتفاقات تلخ بود.