کد خبر: 269968
تاریخ: 15تير1397
کد خبرنگار: 225
پاسداشت شکور لطفی

غیرت ملی و تلاش بی وقفه

بي‌ترديد تمام كساني كه با ادبيات کودک و نوجوان، سینما و ورزش- به ويژه فعالیت‌های گروه ابرمردان - محشورند، با نام درخشان «استاد شکور لطفی» آشنايي دارند و حتما از آثار پر شمار مردي كه عمرش را در اعتلا بخشيدن به همه‌ی این مقوله‌ها گذارنده است، خوانده، دیده و بهره برده‌اند.

هم او که بیش از چهار دهه دوشادوش بزرگمردی همچون نادر ابراهیمی و کیومرث پور احمد در سینما، ادبیات کودک و نوجوان و همچنین در ترویج تندرسی و ورزش گام‌های موثر و ماندگار برداشت و ای بسی این همراهی‌های تنگاتنگ این جمع را به توفیقات فراوان رسانده است.

در تمام این سال‌های پر افت و خیز، «درستکاری و غیرتمندی ملی و دینی» نقطه‌ی اتکا و شاخص ممتاز فعالیت‌های استاد شکور لطفی بوده چندان که گاه به تنهایی نقش و وظیفه‌ی چندین و چند تن را به عالی‌ترین وجه ممکن عهده‌دار شده و به انجام رسانیده است شاهد این مدعا برجا گذاشتن ده‌ها اثر است از جمله : مستندهای و سریال‌های سینمایی به یاد ماندنی در دهه پنجاه مانند «آتش بدون دود» و «دیواره‌ی علم کوه» و «ما از راه دیگری می‌رویم»، کتاب‌های فراوان در حوزه ادبیات کودک اعم از تالیف و ترجمه مثل «ما بوته گل سرخ را از خواب بیدار می‌کنیم» و مجموعه کتاب‌های موفق « قصه‌هایی برای خواب کودکان» و «سرگذشت چمنزار بزرگ» همین‌طور فعالیت‌های فرهنگی، پژوهشی، مدیریتی مثل «ایران پژوه»، «سازمان همگام با کودکان و نوجوانان»، «ایران کتاب»، «دفتر انتشارات رادیو تلویزیون و ...

اما از آن‌جا كه روزگار با مردان هنر و فضل سر ناسازگاري دارد، اين روزها استاد شکور لطفی با سختي‌هاي یک بیماری سمج، دست و پنجه نرم مي كند. به­ ويژه آن‌كه بیماری ايشان به تازگي گریبان سلامت‌شان را سخت‌تر گرفته است.

ما جمعي از اهالی شعر و ادبيات و فرهنگ و ورزش كه خود را دوستدار شخصيت و آثار استاد شکور لطفی عزير مي­دانيم، فرصت پیش رو را مغتنم شمرده و در محدوده‌ی وسع خود بزرگداشتی برای ایشان ترتیب داده ایم.

این برنامه روز یکشنبه هفدهم تیرماه در آستانه‌ی روز ادبیات کودک ونوجوان در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان واقع درخیابان سمیه، بین خیابان مفتح و خیابان فرصت، کوچه‌‌ی پروانه، پلاک 46 برگزار خواهد شد و چشم به راه همه ی دوستداران استاد فرهیخته شکور لطفی خواهیم بود.