کد خبر: 278435
تاریخ: 3مهر1397
کد خبرنگار: 235
دکتر روحانی در گفت و گو با شبکه ان بی سی آمریکا:

حادثه شنبه در اهواز پاسخ آمریکا را می‌دهد / تروریست هایی که ضد ملت ایران هستند، رابطه بسیار تنگاتنگ و نزدیکی با آمریکا دارند

دکتر حسن روحانی شب گذشته با "لستر هولت" مجری شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا به گفت و گوش نشست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت، در بخشی از این گفت و گوی تفصیلی "لستر هولت" مجری شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا  پرسید: ارزیابی شما از گزارش سالیانه دولت آمریکا درباره تروریسم و اینکه ایران در این گزارش به خاطر حمایت از حزب الله و حماس، یکی از بزرگترین حامیان ترویسم در دنیا معرفی شده، چیست؟

رئیس جمهور گفت: فکر می‌کنم حادثه شنبه در اهواز پاسخ آمریکا را می‌دهد که آمریکا به زبان می‌گوید من با تروریسم مخالفم اما در عمل اینچنین نیست. دولت‌هایی که در منطقه ما از تروریسم حمایت می‌کنند چه تروریست هایی که ضد ملت ایران هستند، چه تروریست هایی که ضد ملت عراق و سوریه و یمن و دیگر کشورها می باشند، رابطه بسیار تنگاتنگ و نزدیکی با آمریکا دارند. از شما می‌پرسم بمب‌هایی که الان علیه مردم یمن استفاده می‌شود، از کجا می‌آید؟ هواپیماهایی که مردم یمن را بمباران می‌کنند از چه کشوری است؟ سلاح‌هایی که در دست داعش در عراق و در سوریه بود بسیاری ساخت آمریکا بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: دولت آمریکا به زبان می‌گوید با تروریسم مبارزه می‌کند، اما در عمل متأسفانه می‌بینیم از تروریست‌ها حمایت می‌کند و باید این نفاق و دورویی را دولت آمریکا کنار بگذارد. ما اگر تروریسم را یک خطر برای ثبات و برای صلح جهانی می‌دانیم که این چنین است، پس همه با هم باید به درستی با تروریست‌ها مبارزه کنیم، آمریکا آنهایی که با داعش می‌جنگند را تروریست می‌نامد چه در عراق و چه در سوریه، اگر داعش یک گروه تروریستی است، پس کسی که با داعش می‌جنگد قاعدتاً تروریست نیست، این حرف قابل قبول نیست که هم داعش تروریست باشد و هم گروهی که با داعش در عراق می‌جنگد و هم گروهی که در سوریه با داعش می‌جنگد. بنابراین آمریکا دچار تناقض در گفتار و رفتار است.

از رئیس جمهور سوال شد: شما معتقدید ایالات متحده از گروهی که به اهواز حمله کردند و ده‌ها نفر را کشتند، پشتیبانی و حمایت کرده  است؟

رئیس جمهور گفت: یکی از مقامات آمریکا به صراحت ضمن حمایت از تروریست‌ها گفت که در اهواز اگر حادثه‌ای رخ داده، ایران نباید به دنبال کشورهای دیگر باشد، بلکه این مربوط به رفتار خود ایران است. این معنایش این است که آمریکا هم فعالیت تروریستی را مجاز می‌داند و هم دارد تشویق می‌کند و هم عامل این حوادث را دولت ایران می‌داند. اگر این چنین است و اگر ما راجع به 11 سپتامبر اینگونه بخواهیم قضاوت کنیم و اگر بخواهیم راجع به اعمال تروریستی که در پاریس و بروکسل رخ داده با همین تعبیر قضاوت کنیم معنی‌اش چیست؟ پس دولت‌ها مسئول هستند و تروریست‌ها بی‌گناه هستند و تروریست‌ها دارند می‌جنگند برای اهداف خودشان و این دولت‌ها مقصرند که تسلیم تروریست‌ها نمی‌شوند؟! دیروز نماینده آمریکا در سازمان ملل به صراحت اعلام کرد که دولت ایران باید تسلیم تروریست‌ها شود و این بسیار شرم‌آور بود.