کد خبر: 282134
تاریخ: 24آبان1397
کد خبرنگار: 225

چرا محمد بن سلمان از نتانیاهو خواسته به غزه حمله کند؟

در چند روز گذشته رژیم اسرائیل حملات زیادی را علیه مردم غزه راه اندازی کرد؛ حملاتی که منجر به شهید و زخمی شدن تعداد زیادی از فلسطینی های نوار غزه شد. در همین زمینه، پایگاه میدل ایست آی انگلیس به نقل از منابع آگاه فاش کرد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تلاش کرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را متقاعد کند به نوار غزه حمله کند

با این حال، پس از پاسخ های موشکی حماس و شلیک بیش از 400 راکت به سرزمین های اشغالی، با میانجی گری مصر توافق آتش بسی میان حماس و اسرائیل برقرار شد. توافقی که منجر به استعفای لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل شد.

در همین زمینه، پایگاه میدل ایست آی انگلیس به نقل از منابع آگاه فاش کرد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تلاش کرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را متقاعد کند به نوار غزه حمله کند که به عنوان بخشی از طرح وی برای منحرف کردن افکارعمومی از کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی بوده است.

بنا بر اعلام این منابع آگاه، آغاز جنگ در غزه از جمله اقدامات و سناریوهای پیشنهادی بوسیله یک کارگروه در عربستان بود تا از افشاگری های مخرب بیشتر درباره پرونده قتل جمال خاشقجی از سوی مقامات ترکیه ای جلوگیری شود.

این کارگروه که متشکل از افرادی در دربار پادشاهی، وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و سرویس اطلاعاتی عربستان است، هر شش ساعت یکبار گزارش خود را به بن سلمان ارائه می داد. در واقع این کارگروه به ولیعهد عربستان سعودی پیشنهاد کرد که آغاز یک جنگ در غزه می تواند توجه دونالد ترامپ را از مسئله خاشقجی به این جنگ معطوف کند و بار دیگر توجه واشنگتن را بر نقش عربستان در تأمین منافع استراتژیک ریاض متمرکز کند.

به نوشته میدل ایست آی، این کارگروه همچنین به بن سلمان پیشنهاد کرده است که به هر نحوی از جمله از طریق رشوه دادن به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با پیشنهاد خرید سلاح های ترکیه ای و همچنین انتشار بیانیه ای از سوی ولیعهد سعودی درباره تقویت روابط ریاض و آنکارا «به هر نحوی ترکیه را ساکت نگه دارد».

بن سلمان در کنفرانس سرمایه گذاری ماه گذشته میلادی مدعی شده بود که قتل خاشقجی به یک بهانه برای ایجاد شکاف در روابط ترکیه و عربستان تبدیل شده است. اما تا زمانی که در عربستان پادشاهی به نام ملک سلمان و ولیعهدی به نام محمد بن سلمان وجود دارد، این اتفاق نخواهد افتاد.

همچنین تعدادی دیگر از پیشنهادهای این کارگروه دراختیار «ترکی الدخیل»، رئیس شبکه العربیه و از دوستان نزدیک محمد بن سلمان قرار گرفت. وی اعلام کرد در صورتی که واشنگتن تحریم هایی را به دلیل قتل خاشقجی علیه ریاض اعمال کند، عربستان بیش از 30 گزینه احتمالی پیش رو دارد.

الدخیل گفته بود عربستان سعودی این توانایی را دارد که قیمت نفت را دو یا سه برابر کند، به روسیه پیشنهاد احداث یک پایگاه نظامی در شمال عربستان را ارائه کند و همچنین از این پس سلاح های خود را به جای آمریکا، از دو کشور روسیه و چین وارد کند.

به نوشته میدل ایست آی، با وجود آنکه سران کشورهای مختلف جهان مسئله قتل خاشقجی بدست عربستان سعودی را محکوم کردند، بنیامین نتانیاهو اوایل ماه جاری میلادی مدعی شد برای حفظ ثبات منطقه و جهان، ثبات عربستان سعودی مهم است!

دو هفته پس از قتل خاشقجی هم منابع دولتی سعودی اعلام کردند در لحن نتانیاهو درباره حماس تغییراتی صورت گرفته است. نتانیاهو در نشست کابینه در تاریخ 14 اکتبر اعلام کرد: ما به یک اقدام متفاوت نزدیک شده ایم. اقدامی که شامل ضربه های سنگینی است. اگر این معنایی داشته باشد، حماس تیراندازی ها و اقدامات خشونت آمیزش را متوقف خواهد کرد.

بنابر اعلام منابع آگاه، از جمله دیگر پیشنهادات ارائه شده بوسیله این کارگروه این بود که با دعوت کردن «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه به ریاض، به ترامپ نشان دهند که عربستان سعودی به اتحاد با آمریکا وابسته نیست.