کد خبر: 282970
تاریخ: 9آذر1397
کد خبرنگار: 225

درخواست دیدبان حقوق بشر برای تحت پیگرد قرار دادن محمد بن سلمان

دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد، محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان را در هر کشوری که به آن سفر کند به جرم قتل خاشقجی و ارتکاب جنایات جنگی در یمن تحت پیگرد قضایی قرار خواهد داد.

این نهاد بین‌المللی در بیانیه خود تأکید کرد: همان کاری که پیش از سفر بن‌سلمان به آرژانتین انجام داد را از این پس در سایر کشورهایی که ولیعهد سعودی به آنها سفر کند، نیز انجام خواهد داد.

دیدبان حقوق بشر از دفتر قاضی فدرال آرژانتین خواسته است به جرم ارتکاب جنایات جنگی در یمن و همچنین قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی علیه ولیعهد عربستان اقامه دعوی کند.

روز چهارشنبه محمد بن‌سلمان برای شرکت در نشست گروه 20 وارد بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین شد.

شبکه الجزیره به نقل از خبرنگار خود در آرژانتین گزارش داد، ولیعهد سعودی، که در ابتدا قرار بود در هتل«فورسیزن» بوئنوس آیرس مستقر شود، سفارتخانه عربستان را برای اقامت در این سفر برگزیده است.

بر اساس گزارش الجزیره، محمد بن سلمان پس از مشورت با تیم امنیتی خود و مقامات آرژانتین در خصوص احتمال برگزاری تظاهرات در مقابل هتل «فورسیزن» تصمیم گرفت، به جای اقامت در این هتل مجلل، به سفارتخانه عربستان در بوئنوس آیرس برود.

بیانیه پایانی نشست آستانه در مورد سوریه

یازدهمین نشست بین‌المللی صلح سوریه، در آستانه با حضور نمایندگان سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد.

در بیانیه پایانی استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه محکوم و بر ضرورت انجام تحقیقات بر اساس توافقنامه منع استفاده از تسلیحات شیمیایی تأکید شده است.

جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و روسیه به عنوان کشورهای ضامن صلح سوریه، بار دیگر بر پایبندی قاطع خود به تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت ملی سوریه و اهداف و اصول معاهده سازمان ملل تأکید و خاطرنشان کردند، هدف از نشست آستانه حفظ وحدت و استقلال سوریه است.

این کشورها همچنین در بیانیه پایانی بر لزوم ادامه تلاش ها جهت از بین بردن دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره و گروه های وابسته به آنها تأکید کردند.

بیاینه مزبور با هر گونه تلاش جهت ایجاد یک واقعیت جدید در صحنه عملیات در سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم تأکید کرده و هر گونه دستورکار تجزیه طلبانه جهت برهم زدن تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه را مردود دانست.

این بیانیه همچنین تأکید کرد، تنها راه حل و فصل بحران در سوریه، دستیابی به راهکار سیاسی است که سوری ها همراه با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل آن را به پیش می برند.

بیانیه نشست آستانه بر لزوم اجرای کامل تفاهم نامه در مورد ادلب و منطقه عاری از تسلیحات تأکید و اعلام کردند که منطقه کاهش تنش در ادلب به هیچ وجه نباید به عاملی جهت برهم زدن تمامیت ارضی و استقلال سوریه تبدیل شود.

کشورهای مزبور همچنین نسبت به ادامه نقض آتش بس در ادلب از سوی گروه های تروریستی ابراز نگرانی کردند.

بیانیه یادشده بار دیگر بر پایبندی کشورهای تضمین کننده صلح سوریه به افزایش تلاش ها جهت تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی در نزدیک ترین زمان ممکن و مورد حمایت قرار گرفتن این کمیته از سوی طرف های بحران سوریه مبنی بر تصمیمات گرفته شده از سوی کنفرانس گفت وگوی ملی سوریه در سوچی تأکید کرد.