کد خبر: 34538
تاریخ: 28مهر1394
کد خبرنگار: 222
گزارش ویژه وکیل ملت

گشت تعزیرات حکومتی در آرایشگاه‌های زنانه

مهرسا اسدی- اینجا خیابان فرشته است، منطقه‌ای در شمال پایتخت با ساختمان‌های بلند که لا به لای درختان سر به فلک کشیده خیابان جا خوش کرده‌اند.

ساعت 10 صبح است و با تیم گشت تعزیرات استان تهران راهی آرایشگاه زنانه‌ای هستیم که به دلیل گرانفروشی با شکایات مردمی مواجه است.
مشاور امور زنان و خانواده سازمان تعزیرات حکومتی، نماینده اصناف، نماینده وزارت بهداشت و یک قاضی تیم گشت ویژه تعزیرات را تشکیل داده‌اند.
وارد یک خیابان فرعی می‌شویم، آرایشگاه «ف» در یک مجتمع تجاری قرار دارد اما هیچگونه تابلویی از این آرایشگاه را بیرون ساختمان نمی‌بینیم، نماینده تعزیرات اولین تخلف را کشف کرده‌، به همراه او و در قالب مشتری جهت انجام خدمات زیبایی وارد آرایشگاه می‌شوم، سالنی بزرگ با تزئیناتی شاهانه!
از صندوقدار قیمت کوپ و میکاپ را سؤال می‌کند، دخترجوان با آرامش ما را دعوت به نشست و پذایرایی می‌کند، خدمتکار سالن با یک سینی چای وارد می‌شود و خوش آمد می‌گوید.
دخترجوان هم کنار ما می‌نشیند و از قیمت‌ها می‌گوید: اینجا قیمت انواع کوپ، رنگ و مش و همچنی خدمات میکاپ متفاوت است و اکثر موارد قیمت‌ها توافقی می‌شود.
وی در ادامه می‌گوید: قیمت کوپ از 40 هزار تومان به بالاست و انجام میکاپ هم قیمت‌های خاص خود را دارد که 200 هزار تومان شروع می‌شود.
نماینده تعزیرات سراغ نرخ‌نامه و کارت بهداشت را می‌گیرد، در این لحظه دخترجوان تعجب می‌کند و می‌گوید که باید تا آمدن مدیر سالن منتظر بمانیم.
چند دقیقه بعد مدیر سالن وارد آرایشگاه می‌شود و وقتی می‌فهمد از تعزیرات و جهت بازرسی آمده‌ایم با خونسردی می‌گوید: شما به یکی از بهترین و پاک‌ترین آرایشگاه‌های تهران آمده‌اید اما دقایقی بعد و با درخواست نرخ‌نامه و آلبوم قیمت‌ها از سوی نماینده تعزیرات، خونسردی خانم مدیر جای خود را به استرس و نگرانی می‌دهد و می‌گوید: جهت انجام تعمیرات در ساختمان آلبوم‌ قیمت‌ها را به منزل برده‌ام.
نماینده اصناف و وزارت بهداشت مشغول بازرسی هستند، وجود محصولات آرایشی فاقد برچسب وزرات بهداشت، انجام خدمات کاشت ناخن و میکروپیگمنتیشن و همچنین استفاده از مواد ویتامینه مو تاریخ گذشته بار تخلفات این آرایشگاه را سنگین‌تر می‌کند.
مدیرسالن که وضعیت را نامناسب می‌بیند به بهانه حالت روحی و جسمی نامناسب روی یکی از صندلی‌های آرایشگاه می‌نشیند و با گریه ما را از سالن بیرون می‌کند و می‌گوید: حالم بد است، از اینجا بیرون بروید!
قاضی پرونده جریمه را اعمال می‌کند و  با اعلام اینکه این آرایشگاه دارای تخلفاتی همچون عدم صدور فاکتور، تداخل صنفی و عدم درج نرخ‌نامه است، از سالن خارج می‌شود.
آرایشگاه بعدی در خیابان دولت است، ساختمانی مسکونی که در یکی از واحدها خانم جوانی با وسایل محدود آرایشگاهی را بنا کرده اما فاقد پروانه کسب!
خانم «ص» از همان ابتدا تخلف خود را مبنی بر نداشتن پروانه کسب قبول می‌کند اما این آرایشگاه تخلفات دیگری همچون تداخل صنفی هم دارد، چرا که در یکی از اتاق‌های این آرایشگاه کوچک مزون لباسی را می بینیم که در کنار ان اقلام آرایشی و کیف و کفش هم به فروش می‌رسد.
قاضی گشت تعزیرات تخلف این آرایشگاه را گران‌فروشی، نداشتن جواز کسب و تداخل صنفی اعلام کرد و گفت: این آرایشگاه با توجه به نداشتن جواز و سطح خدماتی که ارائه می‌کند جزو آرایشگاه‌های درجه 3 است اما براساس نرخ‌نامه یک واحد ممتاز حق‌الزحمه خود را تعیین می‌کند.
ویدا آزاد مشاور امور زنان و خانواده تعزیرات حکومتی در حاشیه این بازدید اظهار داشت: طی اطلاع‌رسانی که هفته گذشته انجام شد، قرار بر این شد که در جهت حفظ سلامت بانوان ایرانی گشت تعزیرات حکومتی استان تهران از آرایشگاه‌های زنانه بازدید کند.
وی افزود: براساس بخشنامه صادره آرایشگاه‌ها فقط باید در حوزه آرایشی به بانوان خدماتی را ارائه دهند، اما متأسفانه ما امروز شاهد این بودیم که در سالن‌های آرایشی، خدمات بهداشتی و درمانی، هم‌چون تتو، تزریق ژل، بوتاکس انجام می‌شد.
آزاد تصریح کرد: همچنین براساس بخشنامه‌ای که در سال 90 صادر شده، آرایشگاه‌ها اجازه کاشت ناخن و انجام تتو را در سالن‌های آرایشی ندارند و این درحالی بود که ما امروز خلاف این موضوع را شاهد بودیم و اکثر آرایشگرها در این خصوص اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.
وی با تأکید بر اینکه حوزه زنان، حوزه سلامت‌محور است، گفت: در بازدید امروز از تعدادی آرایشگاه زنانه در شمال تهران، شاهد تخلفاتی هم‌چون گران‌فروشی، تداخل صنفی، عدم ارائه فاکتور و عدم درج قیمت بودیم.
برهمین اساس امروز دو پرونده تخلف تشکیل شد که رقم جریمه آن برای هر دو پرونده 10 میلیون ریال بود.
مشاور امور زنان و خانواده تعزیرات حکومتی در پایان خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند شکایات خود را از واحدهای صنفی هم‌چون آرایشگاه‌ها از طریق سامانه 300005691 به اطلاع ما برسانند.