کد خبر: 34616
تاریخ: 28مهر1394
کد خبرنگار: 225

کارآمدترین نظام کنترلی، خودکنترلی است

دادستان کل کشور گفت: کارآمدترین نظام کنترلی، خود کنترلی است و در سیستم اداری افراد در سطح مدیر و کارمند باید در'خلوت' و 'جلوت' خود را موظف بدانند که قانونمند حرکت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه در همایش ' ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مبارزه با فساد و امر به معروف و نهی از منکر' در بیرجند افزود: در نظام اداری ما اخلاق اسلامی موضوع بسیار مهمی است و هر چه کارکنان نظام با اخلاق اسلامی انس بگیرند چرخش سیستم اداری سالم تر و مبتنی بر عدالت و اصول خواهد بود.
وی اظهار کرد: تفاوت نظام مدیریتی ما در فرهنگ دینی با دیگر نظام های عالم در این است که مدیر قبل از هر چیز و هر کس خود را در محضر خداوند می بیند و باید پاسخگوی پروردگار باشد و اولین شرط شکل گیری آرمان شهر یا مدینه فاضله همین است.
وی بیان کرد: همه مردم و مسئولان باید خود را نسبت به گسترش خوبی ها و معروف ها و جلوگیری از گسترش 'پلشتی ها' و پستی ها مسئول بدانند و احساس تعهد و مسئولیت نسبت به این اصل داشته باشند.
وی آمر به معروف و ناهی از منکر را راوی و مجری اوامر خداوند ذکر کرد و افزود: این فریضه واجب باید از در اخلاص باشد در غیر اینصورت با نبود معرفت نسبت به معروف و یا منکر امر به معروف حساب نمی شود.
وی ادامه داد: همه مدیران باید نقد پذیر باشند و اگر فردی از آحاد جامعه نسبت به موضوعی انتقادی داشت بر اساس طرح نظارت همگانی بتواند نقدش را انجام دهد.
رئیسی اظهار کرد: دومین ضمانت شکل گیری نظام سالم اداری گسترش امر به معروف ونهی از منکر در بین همه کارکنان و آحاد مردم است.
وی نظارت های سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات را از نظارت های برون سازمانی عنوان کرد و افزود: بخش هایی از بازرسی که در درون سازمانها، نهادینه شده وظیفه آنها نظارت و کنترل و حسابرسی درون سازمانی است.
وی در ادامه با اشاره به نظام مدیریتی امیر المومنین(ع) که در آن هم اعتماد و هم کنترل شرط است، افزود: این به آن معنی است که مسئولان باید از بین افراد سالم و مورد اعتماد انتخاب شوند و بر همان افراد سالم هم نظارت و کنترل شود.
دادستان کل کشور در ادامه تاکید کرد: تداوم اعتماد در گرو کنترل و بازرسی و همچنین برخورد متناسب با تخلف از طریق تذکر، توبیخ و درج در پرونده اداری است که مدیر باید نسبت به زیرمجموعه خود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در نظام اداری گاهی چشم پوشی از یک تخلف کوچک موجب تخلف بزرگتری می شود تصریح کرد: اگر کسی بی نظمی یا کم کاری یا تخلف کرده است قطعا برخورد با جرم او منجر به بروز جنایت نخواهد شد.
رئیسی اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر رای مردم است و مهمترین مولفه قدرت در نظام حضور مردم متدین در صحنه است و هرچه نظام اداری کارآمدتر باشد اعتماد مردم به نظام افزون تر خواهد شد و این امر موجب تقویت اعتماد ملی می شود.
وی گفت: ساز و کارهای سیستم اداری باید پیشگیری کننده از وقوع جرم باشد تا انگیزه وقوع جرم وجود نداشته باشد و اگر این انگیزه هم پیش آمد با ساز و کارهای قوی در نظام اداری روبه رو شود تا از ارتکاب جرم جلوگیری شود.
وی افزود: در طول 35 سالی که از انقلاب می گذرد نظام اداری متحول شده و توقع مردم از آن یک نظام اداری سالم کارآمد و پاسخگو است.
وی اظهار کرد: کارکنان ما در این نظام مقدس در وهله اول باید خود را در مقابل خداوند پاسخگو بدانند و بعد از آن به مدیران خود و سپس به عموم مردم و ارباب رجوع که امیدواریم چنین نظام اداری داشته باشیم.
وی در ادامه با اشاره به فلسفه قیام امام حسین (ع) که همان بر پایی امر به معروف و نهی از منکر است، افزود: این فریضه واجب باید تا مرحله عملیاتی آن در جامعه احیا و نهادینه شود.
وی اظهار کرد: امر به معروف یعنی گسترش تمام خوبی ها و زیبایی ها و نهی از منکر یعنی جلوگیری از گسترش تمامی بدی ها و پلشتیها و پستی ها در جامعه است.
رئیسی در ادامه یادآور شد:در روایات اسلامی جامعه ای که امر به معروف ونهی از منکر نکند به جامعه ای مرده تشبیه شده و مومن باید نسبت به امور حساس باشد و اگر ترک معروف یا انجام منکری دید باید نسبت به آن حساس باشد تا جامعه ای سالم داشته باشیم.
وی بی تفاوتی نسبت به امور جامعه را بی تفاوتی به فرهنگ دینی دانست و افزود: در فرهنگ دینی همه آحاد جامعه نسبت به اعمال یکدیگر مسئول هستند و ممکن است در این مسیر با ترش رویی ها و توهین هایی هم رو به رو شویم اما برای خدمت به دین و انجام تکلیف باید این سختی ها را بپذیریم.
در پایان این مراسم از تعدادی از فعالان عرصه امر به معروف ونهی از منکر در خراسان جنوبی قدردانی شد