کد خبر: 35469
تاریخ: 30مهر1394
کد خبرنگار: 235

ساختار تحریم‌ها از روز اجرا فرومی‌ریزد

معاون وزیر امورخارجه، با اشاره به شروط و الزاماتی که برای اجرای برجام توسط رهبرانقلاب و مجلس در نظر گرفته شده است، گفت: به شروط و الزامات برجام توجه خواهیم کرد تا نقاط ضعف برجام پوشش و منافذ نفوذدشمن گرفته شود.

به گزارش وکیل ملت ، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در خصوص دستورات مقام معظم رهبری و تکالیف دولت طی سخنانی با اشاره به فرمایشات امروز رهبر معظم انقلاب گفت: از مقام معظم رهبری به خاطر حمایت‌های ایشان در طول مذاکرات و تاییدی که امروز از برجام کردند و همچنین الزامات و تکالیفی که در اجرای برجام برای ما مشخص کردند و اجرای مطلوب برجام را تضمین فرمودند، تشکر صمیمانه دارم.   معاون وزیر امور خارجه سپس اظهار داشت: ایشان در نامه‌ای که امروز منتشر شد الزامات و تکالیفی در اجرای برجام مشخص کردند که اجرای مطلوب برجام را تضمین می‌کند و نکات قابل توجهی را بیان کردند.   وی ادامه داد:‌ بعد از آن‌که توافق وین صورت گرفت، طی سه ماه گذشته کار فشرده در روندی دقیق صورت گرفت و فکر نمی‌کنم هیچ موضوعی در کشور با این دقت از سوی موافقان و مخالفان و نیز رسانه‌ها بررسی شده باشد که البته ارزش آن را داشت چرا که موضوع تثبیت حق غنی‌سازی و حقوق ملت ایران در میان است. ما خوشحالیم که این بررسی‌ها با دقت زیادی توسط نهادهای قانونی از جمله شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و در نهایت مقام معظم رهبری صورت گرفت و همچنین از اینکه از این تست و آزمایش با همه جزییات توانستیم عبور کنیم، خوشحالیم.   عراقچی تاکید کرد: دولت به الزامات و شروطی که برای او قرار داده شده است، توجه می‌کند تا اجرای برجام صد درصد به طور صحیح پیاده شود.   وی در پاسخ به این پرسش که در برجام نکات ابهام‌برانگیزی از جمله بحث تعلیق تحریم‌ها وجود دارد، گفت: آن‌چه خواسته ما در برجام بود پیش‌بینی و رعایت شده است که لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اجرای برجام است. البته درباره تحریم‌های کنگره آمریکا اشکالی وجود داشت، آن‌ها به ما اعلام کردند که با توجه به مخالفت کنگره امکان این مساله نیست و کاری که رییس‌جمهور آمریکا می‌تواند انجام دهد این است که این تحریم‌ها اجرا نشود اما امکان لغو آن‌ها فعلا وجود ندارد که این فرمول در ایران پذیرفته شد و در فرمایشات رهبری نیز این فرمول مورد توجه قرار گرفت.   عراقچی تاکید کرد: تحریم‌های مالی و اقتصادی در روز اجرای برجام لغو و تحریم‌های اعمال شده از سوی کنگره متوقف می‌شود. این موضوع به طور کتبی و رسمی در روز تصویب برجام نوشته شده است و بعد از آن‌که ما از انجام این مساله اطمینان یافتیم که می‌تواند عملیاتی شود، اقدامات خود را در چارچوب برجام شروع می‌کنیم.   این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای تاکید کرد: مطالبه ما در برجام این بوده است که شورای وزیران اتحادیه اروپا در روز تصویب برجام باید در رابطه با لغو تحریم‌ها مصوبه داشته باشند و رییس‌جمهور آمریکا هم این مساله را بنویسد و امضا کند و این اتفاق افتاده است و این اسناد وجود دارد که حقوق‌دانان ما در حال بررسی آن‌ها هستند. بنابراین اینکه آن‌ها تضمین کتبی و دقیق برای لغو تحریم‌ها بدهند، در برجام دیده شده است.   معاون ظریف در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه یکی از موارد تضمین انجام اقدامات طرف مقابل، نگارش نامه بوده است اما روش‌های دیگری برای گرفتن تضمین قوی دیده شده است؟ اظهار کرد: اگر به این نتیجه برسیم که تضمین‌ها کافی نیست طبعا در این مساله تجدیدنظر می‌کنیم.   

ساختار تحریم‌ها از روز اجرا فرومی‌ریزد


این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در خصوص اظهارنظرهای مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ساختار تحریم‌ها علیه ایران باقی می‌ماند و مقام معظم رهبری نسبت به این مساله هشدار داده‌اند، گفت: آن‌ها امتیازات بزرگی در مذاکرات هسته‌ای دادند، غنی‌سازی ایران را پذیرفتند، قطعنامه‌های شورای امنیت را لغو کردند، تحریم‌های شورای امنیت را برداشتند و موارد دیگر و برای اینکه این امتیازات را به نوعی توجیه کنند سعی دارند برخی قسمت‌های دیگر از برجام را بزرگ‌نمایی کنند.   عراقچی تاکید کرد: ساختار تحریم‌ها تا روز اجرا شدن برجام باقی است و از روز اجرا به بعد این ساختار فرو می‌ریزد.     معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به اینکه مقام معظم رهبری تاکید داشتند که هرگونه وضع تحریم در هر سطح و از سوی هر کشوری نقض توافق است و ممکن است در این رابطه اشاره ایشان به اعمال تحریم از سوی برخی ایالات آمریکا باشد، گفت: هم به تعبیر ایشان و هم در برداشت ما این مساله وجود دارد و با یکدیگر منطبق است و چنانچه این اتفاق روی دهد نقض برجام است.    عراقچی همچنین با اشاره به این مطلب که لغو تحریم ها شکل قانونی گرفته و از زمان اجرای تعهدات ایران اجرا می شود، توضیح داد: رئیس جمهور امریکا هم دستور خود را صادر کرده و در این زمینه تا اینجا به تعهدات خود عمل کرده است.   وی افزود: نامه ریس جمهور امریکا هم با دستوراتی که صادر کرده شکل قانونی اش ثبت شده و در حال مطاله این دستور هستیم تا مطمئن شویم که مطالبات ما درج شده یا خیر؟   عراقچی با اشاره به تضمین های لازم و کافی مسئله بازگشت پذیری در موضوع هسته ای گفت: اینکه آنها نگران بودند ما یکسال زمان گریز ایجاد کنیم، معنایش این است که پس ما می توانیم بر گردیم.   وی با بیان اینکه هنوز کاری را آغاز نکردیم گفت: در برجام ذکر شده که تحریم های هسته ای را بر می دارند حق ندارند به بهانه ای دیگر و نام دیگری اعمال کنند و تعهد را در این باره داده اند.   معاون وزیر امورخارجه، با تاکید براینکه اعمال تحریم برای ما نقض برجام به حساب می آید، بیان داشت: در هر توافقی طرفین سعی میکنند نقاط قوت خود را بزرگ کنند و طرف امریکایی هم اینکار را انجام داده است. برای پوشش نقاط ضعف خود و امتیازاتی که ایران گرفته اقدامات خود را مانور می دهند.   عراقچی در ادامه با بیان اینکه اگر کنگره اجازه توقف تحریم ها ندهند نقض برجام است اظهارداشت: به تعبیر رهبری اگر تحریم های جدید مثل تروریست و .. اعمال شود دستور جدیدی است که باید در نظر بگیریم و مورد توجه قرار دهیم.   وی با بیان اینکه برجام دارای نقاط ضعفی است که ناشی از بده بستان‌هاست افزود: این نقاط ضعف هم با تدبیر مقام معظم رهبری و شورای عالی امنیت ملی و مجلس در عمل به نوعی پوشش داده خواهد شد به نحوی که به منافع ملت خدشه‌ای وارد نشود.         فرارو