کد خبر: 35478
تاریخ: 30مهر1394
کد خبرنگار: 225

تلاش واشنگتن برای نفوذ در دستگاه قضایی قرقیزستان

سفیر آمریکا در دیدار با وزیر دادگستری قرقیزستان از همکاری طرفین در سیستم قانونی و اصلاحات مؤثر در قرقیزستان سخن گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک به نقل از «کانیوز»، صبح امروز «جیلدیز مامبیتالیوا» وزیر دادگستری قرقیزستان با «شیلا گولتنی» سفیر جدید آمریکا در بیشکک دیدار کرد.

در این دیدار مسائل مربوط به وضعیت نظام حقوقی در قرقیزستان، نقش وزارت دادگستری در انجام اصلاحات در بخش قضایی و مسائل حقوق بشری مورد بررسی قرار گرفت.

سفیر جدید آمریکا نیز در این باره گفت: واشنگتن نیز تلاش لازم را برای ایجاد و تقویت همکاری بین 2 کشور انجام خواهد داد.

این دیدار در حالی است که چندی قبل نیز وزارت امور خارجه آمریکا در پیامی، ضمن تبریک انتخابات به دولت و مردم قرقیزستان، از ابراز تمایل این کشور برای همکاری با اعضای جدید نمایندگان پارلمان قرقیزستان سخن گفت.

همچنین «جورج کرال» سفیر آمریکا در قزاقستان طی گفت‌وگوی خود با یک نشریه انگلیسی گفته بود: آمریکا از فسخ موافقت‌نامه همکاری‌های دوجانبه این کشور با قرقیزستان توسط بیشکک که در سال 1993 به امضا رسیده بود، بسیار ناراحت است.

وی افزود: آمریکا از اولین کشورهایی بود که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت و از آن زمان در چارچوب همکاری‌های دوجانبه 2 میلیارد دلار با هدف حمایت و تقویت روند انتقال قرقیزستان به یک جامعه دموکراتیک کمک کرد.

کرال ادامه داد: واشنگتن در طول 23 سال این توافق‌نامه را برای اجرای پروژه‌های کمک به دولت و بویژه مردم قرقیزستان در زمینه‌هایی مانند آموزش و پرورش، بهداشت، رشد اقتصادی و ایجاد مشاغل کاری مورد استفاده قرار داد.

وی افزود: آمریکا قصد داشت تا در آینده این نوع روابط را با قرقیزستان ادامه دهد، اما متاسفانه بیشکک این توافق‌نامه را لغو کرد.

تعطیلی پایگاه «مناس» توسط قرقیزستان و عدم موافقت با تمدید این پایگاه که از سال 2001 در اختیار آمریکایی‌ها قرار داشت از یک طرف و از سوی دیگر حمایت واشنگتن از مخالفان بیشکک و اعطای جایزه حقوق بشر به یکی از مخالفان این دولت باعث شد تا در چند ماه پیش روابط بین 2 کشور متشنج شد.

پس از این حوادث بود که رئیس جمهور قرقیزستان دستور عدم همکاری این کشور با آمریکا را صادر کرد.

انتهای پیام/


منبع: خبرگزاری فارس