کد خبر: 36062
تاریخ: 2آبان1394
کد خبرنگار: 235
لاوروف :

روسیه موافق کنار رفتن اسد از قدرت نیست

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم در خبری فوری گزارش داد: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از پایان نشست چهار جانبه وین، شایعه ها درباره موافقت مسکو با توافقی برای کنار رفتن بشار اسد رئیس جمهور سوریه از قدرت را تکذیب کرد.

به گزارش وکیل ملت  ، لاوروف افزود: همه شرکت کنندگان در نشست وین بر لزوم حفظ سوریه متحد و با حاکمیت کامل تاکید کردند. شرکت کنندگان در این نشست درباره نوع حمایت خارجی از روند مذاکره در سوریه به توافق رسیدند.
وی در نشست خبری در وین خاطر نشان کرد: باید گفتگوها درباره سوریه گسترش یابد تا مصر و ایران هم در آن مشارکت کنند. ما در نشست وین تاکید کردیم ملت سوریه باید درباره سرنوشت بشار اسد تصمیم گیری کند. نقش طرف های خارجی در راضی کردن طرف های سوری به گفتگو با یکدیگر است. سعودیها و ترک ها بر پایبندی خود به اصول کنفرانس ژنو یک برای حل بحران سوریه تاکید کردند. شرکای ما ملاحظاتی درباره سرنوشت بشار اسد دارند، اما ما می گویم سرنوشت بشار اسد باید بر اساس خواست ملت سوریه مشخص شود.

بنابر این گزارش، وزیران خارجه آمریکا ، روسیه ، ترکیه و عربستان در نشستی چهارجانبه در وین ، پایتخت اتریش امکان دستیابی به راه حلی سیاسی برای بحران سوریه را بررسی کردند.
هنوز رسما از نتایج این نشست خبری منتشر نشده است اما برخی منابع به نقل از وزیر خارجه روسیه اعلام کردند مسکو خواهان تضمین دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه و حفظ تمامیت ارضی این کشور است. رسانه های عربی هم به نقل از وزیر خارجه عربستان اعلام کردند ریاض مخالفتی با گسترش مشارکت طرف ها در نشست ها درباره سوریه ندارد.
پیش از نشست چهار جانبه وزیران خارجه آمریکا ، عربستان و ترکیه سه جانبه درباره سوریه گفتگو کردند. وزیران خارجه آمریکا و روسیه نیز مذاکرات جداگانه ای داشتند. وزیرخارجه روسیه و اردن هم پس از دیدار و گفتگو در وین از توافق درباره «هماهنگ کردن » عملیات نظامی ضد تروریستی در سوریه خبر دادند. لاوروف به خبرنگاران گفت: «سازوکاری» در این زمینه در امان - پایتخت اردن- در نظر گرفته شده است. اردن متحد آمریکا و از اعضای ائتلاف علیه داعش است.
قرار است امروز به پیشنهاد مسکو ، نشست چهار جانبه دیگری در وین بین آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد برای بررسی اوضاع خاورمیانه با محوریت فلسطین برگزار شود. 

 

 

خبرگذاری صدا و سیما