کد خبر: 40109
تاریخ: 7آبان1394
کد خبرنگار: 225

آخرین گزارش ها از درنوردیده شدن ایلام با سیلاب

به رغم آنکه در پی هشدارهای صادر شده و اخطاریه سازمان هواشناسی، مدیریت بحران استان اعلام آماده باش کرده بود، در ساعات گذشته اتفاقی در ایلام رقم خورد که ابعاد وسیعی داشت و حکایت از وجود ضعف های فراوانی در این خطه دارد.

بارش شدید باران در ایلام که از روز گذشته شروع به باریدن کرده است و تا روز شنبه ادامه پیدا می‌کند، تاکنون علاوه بر لغوکردن پروازهای فرودگاه این شهر، خسارت‌های بالایی را به زیرساخت‌ها و تأسیسات ایلام وارد کرده است.

به وجود آمدن این خسارت ها در حالی است که سازمان هواشناسی وقوع آب‌گرفتگی و سیلابی‌شدن مسیل‌ها را پیش‌بینی کرده بود و نسبت به این موضوع هشدار داده بود.

7 نقطه از محور ایلام - مهران دچار رانش کوه شد

سرهنگ محسن ناصری، رئیس پلیس‌راه استان ایلام گفت: در پی بارش شدید باران در استان ایلام در چندین نقطه و محورهای ارتباطی استان رانش کوه صورت رخ داده است.

وی با بیان اینکه محورهای ارتباطی که در اثر رانش کوه مسدود شده‌اند بازگشایی یا در حال بازگشایی هستند، افزود: در حال حاضر محور ایلام به سرابله به دلیل رانش کوه مسدود است.

 با اشاره به رانش کوه در نزدیکی تونل آزادی، عنوان کرد: این محور با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شده است.

وی با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای بازگشایی محورها به کار گرفته‌ایم، گفت: بر اثر بارش شدید باران در محور ارتباطی ایلام به مهران بیش از هفت نقطه از این محور دچار رانش کوه شده است.

ناصری عنوان کرد: از مردم می‌خواهیم که از ترددها و سفرهای غیر ضروری خودداری کنند و در صورت سفر از سالم بودن خودروی خود و همچنین وسایل ضروری مانند برف پاک کن و وسایل گرمایشی مطمئن شوند.

وی با اشاره به مستقر بودن گشت‌های پلیس‌راه در تمام‌مسیرهای جاده سطح استان ایلام، خاطرنشان کرد:  پلیس با هرگونه تخلف ازجمله سرعت و سبقت غیرمجاز بدون تعارف برخورد قانونی می‌کنند.
 

تمامی مسیرهای سیل بند در ایلام مسدود شد

سرهنگ نوراله خادم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار داشت: در پی بارش شدید باران که از روز گذشته شروع به باریدن کرده است، تمام‌مسیرهای سیل بند منتهی به شهر ایلام و داخل شهر فروکش کرده است.

وی با بیان اینکه خیابان‌ها، میدان‌ها و مسیرهای سیل بندها کاملاً بسته‌شده است، افزود: تمام میسرهای سیل بند شامل میادین ارغوان، میمک، شهدان، پنج راه جهاد و نیز بلوار آزادی فروکش کرده و این مسیرها کاملاً بسته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام بابیان اینکه به علت جمع شدن گل‌ولای در میدان‌ها تردد به‌کندی صورت می‌گیرد، به شهروندان توصیه کرد ضمن رعایت مقررات هنگام رانندگی تا حد امکان از سفرهای غیر ضروری به داخل شهر خودداری کنند.

5هزار منزل مسکونی در ایلام دچار آبگرفتگی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، سرهنگ مهدی محمد کریمی در جلسه اضطراری نیروی انتظامی ویژه سیل و بارندگی‌های شدید استان ایلام، اظهار داشت: با توجه به اعلام هواشناسی در خصوص سامانه بارش زا به استان، حجم بارش‌ها به حدی بود که همه را غافلگیر کرد.

وی افزود: بارش باران که از شب گذشته شدت گرفت، سبب شد 20 خیابان اصلی شهر ایلام که در مسیر سیل بندها قرار داشتند، تخریب شدند.

معاون هماهنگ کننده انتظامی استان ایلام عنوان کرد: در پی بارش شدید باران پنج هزار منزل مسکونی مردم و نقاط مختلف شهر دچار آبگرفتگی شده است و تا کنون نیز سه نفر فوت و یک نفر مفقود است.

وی با بیان اینکه بر اثر این سیل 500 خودرو دچار خسارت جزیی و کلی شده‌اند، گفت: پلیس در حالت آمادگی است و تلاش بر این است که با همکاری تمامی مسئولان محورهای مواصلاتی استان را باز نگه داریم.

سرهنگ محمد کریمی به وضعیت جاده‌های مواصلاتی استان ایلام اشاره کرد و گفت: از بامداد امروز تا این لحظه دو تونل "راه کربلا و آزادی" در محورهای "مهران –ایلام" و "سرابله" سه بار مسدود و بازگشایی شده‌اند و ضرورت دارد پلیس راه استان با ارتباط مستمر با سازمان راه و شهر سازی برای باز نگه داشتن این مسیرها تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه رده‌های مختلف انتظامی استان به همراه یگان ویژه، پلیس راه و پلیس راهنمایی و رانندگی در آماده باش کامل به سر می‌برند، گفت: مهم‌ترین اولویت پلیس در حال حاضر حفظ آرامش مردم است.

کریمی خاطر نشان کرد: کلانتری‌های سطح شهر وظیفه دارند نسبت به تنظیم صورت‌جلسه خسارت دیدگان این سیل اقدام کنند.

معاون هماهنگ انتظامی استان ایلام با تاکید بر اطلاع رسانی دقیق از طریق رسانه‌های جمعی و به ویژه صداوسیما از پلیس راه و پلیس راهنمایی و رانندگی خواست به صورت مستمر پیام‌های هشداری و اطلاعیه‌های مورد نیاز را به اطلاع مردم برسانند.

ایلام به دنبال وقوع سیل نیازمند "بیل، لودر و لجن کش" است

احمد کرمی، مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در گفت‌وگو با تسنیم گفت: بارندگی که شاهدش بودیم دوره بازگشت یک صد ساله داشته است به گونه‌ای که در 48 ساعت 280 میلیمتر بارش داشته‌ایم.

وی با اشاره به شدت بارش باران در استان ایلام، افزود: شدت بارندگی بسیار بالا و بازه زمانی پایین بود و توپوگرافی خاص شهر ایلام سبب آبگرفتگی سیل بندها و رودخانه‌ها و جاری شدن سیلاب شد.

کرمی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان هیچ تخمینی در رابطه با میزان خسارت‌ها زد، عنوان کرد: خسارت‌های بسیار بالایی در حوزه‌های راه و منازل و تأسیسات به وجود آمده است.

وی با اشاره به تلفات جانی ناشی از سیلاب در ایلام، خاطرنشان کرد: تا کنون سه نفر از هم استانی‌های ما در این سیلاب جان خود را از دست داده‌اند و یک نفر نیز مفقود است.

کرمی عنوان کرد: درخواست ما از سازمان مدیریت بحران و استان‌های معین این است که آنچه برای برطرف کردن مشکلات ناشی این سیلاب مانند لجن کش، لودر و بیل در اختیار دارند برای ما ارسال کنند.

وی افزود: تلاش ما بر این است که زیرساخت‌های اصلی مانند آب و برق و گاز قطع نشود.بارش شدید باران برق و گاز برخی مناطق استان ایلام قطع کرد

در پی بارش بیش از 230 میلیمتر باران با شدت بالا از روز گذشته تا کنون خسارت‌های بالایی به زیرساخت‌ها و تأسیسات استان ایلام به ویژه در شهرستان‌های ایلام، سیروان، ایوان و ملکشاهی و دهلران و مهران وارد آمده است.

در این میان آب بیشتر مناطق شهرستان ایلام قطع شده است و همچنین گاز منطقه غیرمجاز هانیوان نیز در پی سیلاب قطع شده است.

روح الله نوریان مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام در باره اظهار داشت: ساخت و سازها در منطقه هانیوان به صورت غیرمجاز و در مجاورت رودخانه بوده است که سیل سبب تخریب شبکه گازرسانی و نشت گاز شده بود که برای جلوگیری از مشکلات و برطرف کردن مشکل گاز این منطقه را قطع کردیم.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان ایلام نیز درباره قطع شدن برق برخی مناطق استان در پی بارش شدید باران اظهار داشت: در اثر وقوع سیل و طوفان مهیب شب گذشته در شهرستان ایلام و بخش‌های تابعه، تأسیسات توزیع و شبکه‌های این شرکت دچار آسیب دیدگی شده‌اند.

هادی شیرخانی افزود: شکستن پایه‌های انتقال برق، آبگرفتگی پست‌ها و رانش و نشست شبکه‌ها در اثر سیل و طوفان سبب قطعی برق در چندین نقطه در سطح استان ایلام شده است.

وی تصریح کرد: اکیپ‌های اتفاقات و عملیات این شرکت با آمادگی کامل از ساعت‌های آغازین در حال تعمیرات شبکه‌های آسیب دیده هستند و انتظار می‌رود در صورت پایداری وضعیت با مشکل قطعی برق روبرو نشویم.

احتمال ریزش مجدد کوه و رانش زمین در ایلام وجود دارد

سید کمال‌الدین میرجعفریان امروز در محل ریزش‌برداری محور ایلام- مهران که در پی بارش‌های شدید به‌وجود آمده بود، اظهار داشت: راه وشهرسازی استان از آغاز بارش‌های چند روز گذشته اقدام به تشکیل ستاد بحران کرد.

وی افزود: در پی آن اکیپ‌های مختلف راهداری با ماشین آلات سبک و سنگین در محورهای ارتباطی استان مستقر شده و در کمترین زمان ممکن اقدام به ریزش‌برداری و ایمن‌سازی جاده‌ها کردند و تا‌کنون که در چندین نقطه از جمله محور ایلام - مهران و ایلام - سرابله که شاهد ریزش و رانش سنگین کوه هستیم در تلاش برای ایمن‌سازی جاده‌ها هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام عنوان کرد: با توجه به ادامه بارش‌ها و جاری‌شدن سیل احتمال ریزش مجدد ترانشه‌ها و رانش زمین در محورهای ارتباطی استان وجود داشته و همکاران راهدار همچنان در جاده‌های استان مستقر هستند.

میرجعفریان از همه رانندگان خواست از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند و در صورت ایجاد ترافیک صبور بوده و با عوامل راهداری و پلیس راه همکاری داشته باشند.

شمار جان باختگان سیلاب در ایلام به 3 نفر رسید

علی دلپیشه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی به تسنیم گفت: متاسفانه تا کنون تلفات جانی ناشی از جاری شدن سیلاب در استان ایلام به 3 نفر رسیده است.

وی افزود: یک نفر در چنگوله واقع در شهرستان مهران، یک نفر در زرین آباد واقع در شهرستان مرزی دهلران و یک نفر نیز در شهرستان ایلام امروز در پی وقوع سیلاب ناشی از بارش شدید باران جان خود را از دست دادند.

دلپیشه عنوان کرد: تا کنون نیز تعداد 20 نفر از مردم شهرستان ایلام که در پی وقوع سیلاب مصدوم شده بودند به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

6 تیم سیلاب به‌منظور امدادرسانی به استان ایلام اعزام شدند

ناصر چرخساز، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: پس از بارش‌های شدید باران در استان ایلام به منظور اعزام نیرو و کمک‌های امدادی به این استان شش تیم از استان‌های مختلف به ایلام اعزام شدند.

وی افزود:  از استان خوزستان یک تیم با خودرو کمک دار و تجهیزات کامل و از استان همدان دو تیم با دو خودروی کمک دار به همراه تجهیزات کامل به ایلام اعزام شده‌اند.

چرخساز عنوان کرد: از استان کردستان یک تیم با خودرو کمک دار و تجهیزات کامل و از استان زنجان دو تیم با خودرو کمک دار به همراه تجهیزات کامل به ایلام اعزام شده است.بخشی از دیوار "قلعه تاریخی کنجاچم" ایلام تخریب شد

بارش شدید باران که از روز گذشته در استان ایلام شروع به باریدن کرده است تا کنون خسارت‌های میلیاردی را به زیرساخت‌ها و تاسیسات استان ایلام در حوزه‌های مختلف وارد کرده است.

بر اثر بارش شدید باران بخشی از دیوار قلعه تاریخی کنجاچم که مهمترین اثر خشتی استان ایلام و واقع در محور تردد زائران اربعین و در مسیر ارتباطی ایلام به مهران قرار دارد، به طول 15 متر تخریب شده است.

گمان می‌رود که برخورد صاعقه با این دیوار سبب ریزش و تخریب آن شده است.

شبکه فیبر نوری و تلفن همراه در شهرستان‌های مرزی دهلران و مهران نیز بر اثر بارش شدید باران قطع شده است که تلاش مسئولان برای اتصال شبکه تلفن همراه در جریان است.

بسیاری از خانوراهای عشایر در مناطق مختلف استان ایلام مانند منطقه بانکول ایوان، منطقه سد ایلام و همچنین منطقه گووز دچار آبگرفتگی شده‌اند که چادرهای عشایر را آب با خود برده است.

همچنین برخی از محورهای عشایری نیز بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل مسدود شده‌اند.

کدورت آب در ایلام به 800 PPM رسید/ آب شرب ایلام قطع است

داراب بیرونوندی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار داشت: این‌گونه بارش‌ها در ایلام بی‌سابقه است و از روز گذشته تاکنون 360 میلیمتر بارش باران ثبت شده است.

وی با بیان اینکه بارش شدید باران در ایلام خسارت‌های بالایی به چاه‌ها و شبکه‌های آب و فاضلاب وارد کرده است، افزود: میزان دقیقی از خسارت‌های وارد شده به تأسیسات و شبکه‌های آبرسانی در دست نیست، ولی گمان می‌رود که خسارت وارد شده میلیاردها تومان باشد.

مدیرعامل آب شهری استان ایلام با بیان اینکه کدورت آب در ایلام به 800 PPMرسیده است، عنوان کرد: کدورت مجاز تا 5 PPM است که اگر تا 30 باشد، در تصفیه خانه ایلام قابل تصفیه است اما در حال حاضر به هیچ عنوان با این میزان کدورت نمی‌توان آب را تصفیه کرد.

وی با بیان اینکه آب شرب شهرستان ایلام قطع است، گفت: تلاش می‌شود که تا اواخر امروز با کاسته شدن کدورت آب، آب شرب وصل شود.

بیرونوندی عنوان کرد: آبرسانی سیار انجام می‌شود از همین رو مردم صرفه جویی کنند و همکاری لازم را داشته باشند.

میزان خسارت بارش شدید باران در سیروان بسیار بالا است

مراد یگانه، فرماندار سیروان درباره خسارت سیلاب گفت: بر اثر بارش شدید باران و کم‌سابقه در استان ایلام محورهای ارتباطی شهرستان سیروان در شمال استان ایلام با ریزش کوه در تونل آزادی قطع شده و تردد در این مسیرها با مشکل روبه‌رو کرد که با تلاش نیروهای راهداری این مشکل برطرف شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بارش باران قطع شده است، افزود: در صورتی که بارش باران ادامه پیدا کند سه پل در این شهرستان به صورت کامل تخریب می‌شوند.

فرماندار شهرستان سیروان خاطرنشان کرد: این بارش‌ها به مزارع شالی این شهرستان خسارت بسیار بالایی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه خسارت‌های بالایی به منازل روستایی و شهری شهرستان وارد شده است، گفت: با فرو ریختن یک دامداری 30 رأس از دام‌های یک دامدار تلف شدند و سیلاب نیز 17 رأس دام دیگر را در این شهرستان با خود برده است.آماده باش گردان‌های امام حسین(ع) و امام علی(ع)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امیرالمؤمنین استان ایلام، سردار سید صادق حسینی با اشاره وقوع بارندگی‌های شدید در ساعات گذشته اظهار داشت: از بامداد امروز و به دنبال تشدید بارش‌ها، تمامی گردان‌های امام علی (ع) و امام حسین (ع) استان به حالت آماده باشد در آمده تا در صورت نیاز به کمک سیل زدگان بشتابند.

وی افزود: امکانات سپاه و بسیج در حد توان نیز مهیا شده تا در صورت نیاز به کار گرفته شوند.

سردار حسینی تاکید کرد: همچنین در شهرستان‌های استان نیز کلیه نیروها و امکانات به صورت آماده باش در آمده‌اند.

فرمانده سپاه استان ایلام عنوان کرد: از مردم استان و بخصوص شهرستان‌هایی که دچار سیل شده‌اند می‌خواهیم تا از تردد غیر ضروری اجتناب کنند و اجازه دهند تا مسئولان شهری نسبت به پاک سازی شهرها و نیز امداد رسانی به حادثه دیدگان اقدام نمایند.

زیرساخت‌ها و تأسیسات ایلام در پی بارش شدید باران آسیب جدید دیدند

محمدرضا مروارید، استاندار ایلام هم در این باره گفت: در پی بارش‌های شدید باران در ایلام از روز گذشته خسارت‌های جدی به زیرساخت‌ها و تأسیسات شهرستان ایلام وارد شده است.

وی با اشاره به فعالیت شبانه‌روزی اکیپ‌های امدادی و خدماتی در شهرستان ایلام، افزود: هنوز آمار دقیقی از میزان خسارت‌های رخ داده و تلفات در دست نیست.

استاندار ایلام عنوان کرد: از ساعت 3 بامداد تا 5 صبح امروز بارش‌ها به بسیار شدید بود به‌گونه‌ای که در این بازه زمانی 50 میلیمتر بارش ثبت شده و بیشترین خسارت‌ها نیز در اثر وقوع این بارش رخ داده است.

وی گفت: بسیاری از منازل دچار آب‌گرفتگی شده‌اند و حاشیه‌های شهر نیز که به‌صورت غیرقانونی و غیراستاندارد منازل خود را بنا کرده‌اند دچار آبگرفتگی شده‌اند.

مروارید خاطرنشان کرد: هنوز آماری از میزان خسارت‌ها به ما نرسیده است.

محورهای مواصلاتی ایلام باز است

سرهنگ محسن ناصری، رئیس پلیس راه استان گفت: بر اثر بارش شدید باران برخی از مناطق در محورهای ارتباطی استان ایلام دچار ریزش شده است.

وی با بیان اینکه تردد در محور ارتباطی راه کربلا و پس از تونل کاذب راه کربلا به کندی انجام می‌شود، افزود: در این محور ریزش کوه رخ داده بود که با تلاش نیروهای راهداری محل پاکسازی و باز شد و تردد در این محور جریان دارد.

رئیس پلیس راه استان ایلام عنوان کرد: در محور ورودی تونل آزادی نیز ریزش کوه رخ داد که این محور نیز با تلاش نیروهای راهداری پاکسازی و باز شده است.

وی گفت: پیش از تونل آزادی و در روبه روی ساختمان محیط زیست در محور تونل آزادی پس از دره ارغوان نیز بر اثر رانش زمین محور اصلی تردد مسدود شده است که مسیر فرعی برای تردد خودروها باز است.

سرهنگ ناصری با بیان اینکه تمامی محورهای مواصلاتی در استان ایلام با وجود بارش شدید باران باز است، خاطرنشان کرد: از رانندگان عزیز می‌خواهیم که با سرعت مطمئنه در محورها تردد داشته باشند و از ترددهای غیر ضروری خودداری کنند.

بارش شدید باران به زیرساخت‌های ایلام خسارت‌های زیادی وارد کرد

ناصر خوشخبر، فرماندار ایلام گفت: از شامگاه چهارشنبه تا کنون 180 میلی متر باراندگی در شهرستان ایلام ثبت شده است.

وی با بیان اینکه شدت بارش‌ها بسیار زیاد بوده است، افزود: شدت بارش‌ها به حدی بوده است که آسیب‌های جدی به زیرساخت‌ها و تاسیسات و خیابان‌ها و پل‌ها و ابنیه وارد شده است.

فرماندار شهرستان ایلام با اشاره به فعالیت شبانه تمامی اعضای ستاد بحران ایلام و اکیپ‌های خدماتی و امدادی تا صبح، عنوان کرد: اکیپ‌هایی از هلال احمر و شهرداری و ستاد بحران و آب و فاضلاب در حال فعالیت و تلاش برای رفع مشکلات و کمک دهی به مردم هستند.

وی گفت: برخی از خیابان‌ها مسدود هستند و اکیپ‌های خدماتی در حال تلاش برای بازگشایی محورها هستند.

خوشخبر با بیان اینکه بانک‌های ایلام امروز تعطیل اعلام شده‌اند، تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم که ترددهای غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.