کد خبر: 51594
تاریخ: 24آبان1394
کد خبرنگار: 225

حدود 6هزار زندانی چک فاجعه ملی است

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: اکنون 5 هزار و 748 محکوم چک در زندان های کشور حضور دارند که این شمار زندانی ، فاجعه ای ملی به شمار می آید.

اسدالله جولایی در نشست ستاد دیه شعبه استان کرمانشاه افزود : این افراد از جمله مددجویانی هستند که به دلیل ارتکاب جرائم غیرعمد با این عنوان روانه حبس شده اند.
وی، افزود: براساس آمارها، تعداد محکومان چک در کشور با مجموع محکومان دیه ناشی از تصادفات جرحی و فوتی، مددجویان دیه ناشی از حوادث کارگاهی و همه محکومان مالی مهریه و نفقه در سه ماهه اول سال جاری برابری می کند که این افزایش آمار نیز در نوع خود نیاز به یک آسیب شناسی جدی دارد.
جولایی، اظهار کرد: اصلاح قوانین و آموزش، مهم ترین عامل کاهش محکومان مالی است و بسیاری دیگر از دارندگان چک به دلیل نبود یک قانون محدود کننده و نظارت دقیق قضایی با استناد به همین اسناد تجاری در زندان ها به سر می برند.
وی با اشاره به وجود هشت هزار و 195 محکوم مالی غیرعمد در کشور گفت: با گذشت 25 سال از زمان تاسیس این ستاد مردمی در کشور و آزادی بیش از 90 هزار زندانی جرائم غیرعمد و مددجوی آبرومند از بند زندان ؛ با این وجود ستاد دیه همواره موضوع پیشگیری را اولویت اصلی برنامه های خود قرار داده و اصلاح قوانین بسیاری چون قانون مهریه های 110 سکه ای و قانون بیمه اجباری شخص ثالث نقش پررنگی داشته است.
مدیر عامل ستاد دیه کشور با اشاره به نقش موثر فرهنگ عمومی در پیشگیری و کاهش جرایم ناخواسته و غیرعمدی، گفت: بی توجهی به مقررات راهنمایی و رانندگی و نا آشنایی و غفلت نسبت به اصول اصلی کار در حوادث کارگاهی از جمله عوامل اصلی بدهکاری و به دنبال آن حبس محبوسان غیرعمد است.
جولایی ادامه داد: در این حوزه باید اقرار کنیم فقر فرهنگی در باب تخلفات رانندگی و تعهدات مالی ناشی از مهریه و چک، زندگی های بسیاری را به ورطه نابودی کشانده است.

**آزادی سه هزار و 500 زندانی جرائم مالی در نیمه نخست سال
جولایی با اشاره به عملکرد ستاد دیه در 6 ماهه سالجاری اظهار کرد: در نیمه نخست سال 94 تعداد سه هزار و 500 زندانی جرائم مالی غیرعمد و غیرکلاهبرداری از بند حبس آزاد شدند و در صورت اعطای تسهیلات بانکی و همکاری بانک های عامل و فعالیت مضاعف مسئولان مرتبط تا پایان سال جاری پنج هزار زندانی نیازمند جرائم غیرعمد آزاد می شوند.
وی با تقدیر از همیاری اولیاء دم و طلبکاران در روند رسیدگی به زندانیان واجد شرایط گفت: تنها در سال گذشته اعتباری معادل 300 میلیارد تومان از سوی شاکیان خصوصی توفیق اخذ گذشت رضایتمندانه داشتیم که با همین رویه و حمایت همیشگی خیران، پیش بینی می شود تا پایان سال 94 بیش از پنج هزار زندانی تحت حمایت ستاد دیه، طعم شیرین آزادی را بچشند.