کد خبر: 55512
تاریخ: 1آذر1394
کد خبرنگار: 235
رئیس کل دادگستری قزوین:

پیشگیری از آسیب ها در حوزه انتخابات باید برنامه محور باشد

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: در پیشگیری از آسیب ها و تخلف در حوزه انتخابات باید برنامه محور حرکت کنیم تا سلامت برگزاری انتخابات تامین شود.

به گزارش وکیل ملت ، جمال انصاری صبح یکشنبه در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان قزوین که در دادگستری قزوین برگزار شد اظهارداشت: با ابلاغ بخشنامه ریاست قوه قضائیه در خصوص انتخابات فعالیت جدی ستاد در این زمینه آغاز شده و با همکاری همه دستگاههای اجرایی باید سلامت انتخابات را تضمین کنیم.

انصاری بیان کرد: در یک جامعه به طور طبیعی با آسیب های متعدد اجتماعی روبرو هستیم که برای پیشگیری از آن باید برنامه داشته باشیم و امور را تدبیر کنیم تا خروجی کار مناسب باشد.

وی تصریح کرد: در نگاه استانی و اجتماعی با فراز و نشیب هایی روبرو هستیم که نیازمند توجه و اقدام است و نباید اجازه دهیم آسیب های این بخش موجب خروج نیروهای فعال اجتماعی شود و نگاه آرمان گرایانه هم در اصل پیشگیری مبتنی بر استفاده از فرصت هاست.

رئیس کل دادگستری استان یادآورشد: در حاکمیت کنونی نیازمند نیازمند توجه بیشتر هستیم لذا از چند سال قبل قوه قضائیه با سازوکارهای متفاوت در کنار همه ماموریت های ذاتی خود که پرونده محوری همه وقت همکاران را پر کرده است در حوزه پیشگیری جدی تر وارد شده است.

انصاری اظهارداشت: در حوزه پیشگیری باید برنامه محوری در اولویت باشد تا بتوانیم با همکاری همه دستگاهها به پویایی و سلامت جامعه کمک کنیم تا تعالی اجتماعی محقق شود.

رئیس کل دادگستری استان قزوین بیان کرد: پیشگیری امری زمان بر است و باید با اقدامات موثر برای کنترل آسیب های اجتماعی برنامه داشته باشیم تا کارها به نتیجه برسد.

انصاری اظهارداشت: دستگاههای اجرایی باید پیشگیری را در اولویت برنامه های خود قرار دهند که در حال حاضر اینگونه نیست و با جدیت در این بخش وارد نشده اند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین یادآورشد: پیشگیری امری چند وجهی است و دستگاههای مختلف باید اقدامات یکدیگر را کامل کنند و اگر در این مسیر منسجم و با برنامه حرکت کنیم میتوانیم اینده خوبی را در این حوزه محقق کنیم.

وی افزود: بدنبال آن هستیم تا انتخابات در امنیت و سلامت کامل با مشارکت گسترده مردم برگزار شود که تحقق آن نیازمند همکاری همه دستگاههای اجرایی است.

انصاری گفت: اقدامات کنترلی، آگاه سازی و برخورد قهری در برنامه ستاد پیش بینی شده اما امیدواریم با آموزش و اطلاع رسانی از تخلف و آسیب در حوزه انتخابات کم کنیم تا هم این رویداد مهم در کمال آرامش و سلامت برگزار شود و هم با اعتماد به مسئولان در این رویداد مشارکت فعال داشته باشند.

در ادامه رسول اوصانلو رئیس دادگستری شهرستان البرز گفت: برای سالم سازی فضای انتخاباتی باید در دوره قبل، حین و بعد انتخابات برنامه داشته باشیم و بستر آرامش جامعه را فراهم کنیم.

اوصانلو بیان کرد: کسانی که سابقه شرارت و درگیری دارند باید توسط دستگاه قضایی و نیروی انتظامی احضار شده وتوجیه شوند تا بدانند در این ایام تحت رصد هستند و از اعمال هنجارشکنانه خودداری کنند.

حجت الاسلام مظفری رئیس دادگستری شهرستان بوئین زهرا هم گفت: گاهی اوقات تخلفاتی که قبل از انتخابات رخ داده پیگیری نمی شود که برای این موضوع باید چاره  اندیشی شود و بتوانیم در آستانه انتخابات از مشکلات و تخلف پیشگیری کنیم.

بهروز ضرغامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان هم اظهارداشت: اگر آموزش مردم جدی گرفته شود می توان امیدوار بود تا تخلف و آسیب های این حوزه کاهش یابد.

وی افزود: نیروهای مسلح از دخالت در انتخابات منع شده اند و ما نیز با رصد کامل بروز هرگونه تخلف احتمالی در این حوزه را ارزیابی کرده و اقدامات پیشگیرانه را انجام می دهیم تا انتخابالت در کمال سلامت و آرامش برگزار شود.

سرهنگ قاسمی رئیس پلیس پیشگیری استان هم بیان کرد: برای جلوگیری از بروز هرگونه تخلف باید اطلاعات جامعی از استان داشته باشیم و همه برنامه ها و مراسم را رصد کنیم تا تخلفی رخ ندهد.

وی تصریح کرد: علاوه بر مرکز استان لازم است ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در شهرستانها نیز تشکیل شود.

حجت الاسلام عباس نظری معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی استان هم در خصوص نقش رسانه ها در آرامش بخشی به جامعه گفت: با توجه به شرایط حساس کنونی و موقعیت بین المللی ایران بسیاری از نگاهها به انتخابات آینده ایران معطوف شده و باید تلاش کنیم تا این رویداد بخوبی برگزار شود.

نظری بیان کرد: رسانه ها در ایجاد آرامش و نیز التهاب در جامعه تاثیرگذارند لذا با تشکیل جلسات توجیهی با مسئولان رسانه های گروهی استان باید زمینه همکاری بیشتر فعالان این عرصه با دستگاههای مربوط در ایام انتخابات بخوبی فراهم شود.    

در این جلسه اعضاء ستاد پیشگیری از وقوع جرائم استان قزوین دیدگاههای خود را در حوزه پیشگیری و برخورد با جرائم انتخاباتی مطرح کردند.