کد خبر: 56374
تاریخ: 2آذر1394
کد خبرنگار: 235

تصویب منطقه آزاد تجاری بانه – مریوان در جلسه هیات دولت

سنندج – در جلسه روز گذشته هیات دولت به ریاست جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، منطقه آزاد تجاری و صنعتی بانه و مریوان به تصویب رسید و در آینده ای نزدیک لایحه آن راهی مجلس شورای اسلامی می شود.

به گزارش وکیل ملت ، ابتدای آبان ماه سال جاری مصوبه تبدیل بانه و مریوان به منطقه آزادی در جلسه شورای عالی مناطق آزادی تجاری کشور به تصویب رسید و بر اساس قانون این مصوبه باید به تصویب هیات دولت نیز می رسید که روز گذشته این مهم اجرایی و عملیاتی شد.

بر اساس اعلام استاندار کردستان، در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی بانه - مریوان تصویب شد.

بر اساس قانون بعد از تصویب منطقه آزاد از سوی هیات دولت باید، این مصوبه در قالب لایحه تحویب مجلس شورای اسلامی شود تا نمایندگان نیز آن را تصویب کنند که پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور این مهم نیز عملیاتی شود.

تبدیل بانه و مریوان به منطقه آزاد تجاری یکی از مطالبات مردم کردستان در طول سالهای گذشته بوده است که این مهم در دولت تدبیر و امید جنبه اجرایی و عملیاتی به خود گرفت.

عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان با اشاره به اینکه راه اندازی منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه - مریوان نقش زیادی در توسعه کردستان دارد، گفت: خیلی از کشورهای همسایه ما از طریق راه اندازی و ایجاد مناطق ازاد به توسعه و شکوفایی رسیده اند.

وی با تبریک این موفقیت بزرگ به مردم کردستان اظهار امیدواری کرد: با تلاش نمایندگان این طرح بزرگ اقتصادی در مجلس نیز به تصویب برسد و کردستان در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گیرد.

زاهدی با اشاره به اثرات ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان بر اقتصاد استان گفت: منطقه آزاد تجاری می تواند در جذب سرمایه خارجی، جذب و انتقال تکنولوژی و در نهایت ایجاد فرصت های اشتغال نقش بسزایی داشته باشد.

استان کردستان به دلیل داشت مرز 230 کیلومتری با کشور عراق ظرفیت های خوبی برای توسعه تجارت خارجی در اختیار دارد که تاکنون از این ظرفیت در راستای کمک به توسعه و پیشرفت این استان به خوبی بهره برداری نشده است.

وجود دو مرز رسمی سیرانبند در بانه و باشماق در مریوان و همچنین تقویت زیرساخت های لازم می توان بهترین فرصت ها در راستای توسعه این دو شهرستان و سایر مناطق استان کردستان را سبب شود.

بیکاری، قاچاق کالا و همچنین نبود اشتغال از جمله مشکلات اصلی مردم ساکن در استان کردستان به ویژه شهرستانهای مرزی است و به همین دلیل کارشناسان حوزه اقتصادی عقیده دارند که تبدیل بانه و مریوان به منطقه آزاد می تواند زمینه را برای کاهش بخش زیادی از این مشکلات فراهم کند.

 

 

 

مهر