کد خبر: 58057
تاریخ: 4آذر1394
کد خبرنگار: 230

سرنگونی جنگنده روسی در کانون توجه جهانی؛ مسکو در تدارک پاسخ

سرنگونی جنگنده روسی توسط ارتش ترکیه، پیامدهای جهانی آن به ویژه هشدار رئیس جمهوری روسیه که آنکارا را همدست تروریست ها خواند، به همراه برنامه ریزی مسکو برای پاسخ احتمالی، در کانون توجه جهانی قرار گرفته و به عقیده کارشناسان بیش از پیش امنیت خاورمیانه را در معرض خطر قرار داده است.

در حالی که تروریست ها به ویژه داعش در سوریه زیر بمباران هوایی جنگنده های روسی و پیشروی نظامیان سوری زمین گیر شده اند و ارتش عراق نیز موفق شده مناطق وسیعی از اراضی تحت سلطه آنان را بازپس گیرد، افزایش تنش ها بین بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای به ویژه اعلام حمایت شتاب زده و فوری پیمان ناتو از اقدام ترکیه بدون روشن شدن نتیجه بررسی ها، می تواند معادلات را تغییر دهد و به بحرانی تر شدن شرایط بیانجامد.
اکنون انتظار می رود، موج جدید تنش ها در روابط روسیه و ترکیه با توجه به عضویت این کشور در پیمان ناتو و به پیروی از آن با آمریکا پس از سرنگونی جنگنده سوخو-24 (24 سال پس از فروپاشی شوروی) در روابط دو جانبه و چند جانبه مسکو با غرب و نیز همکاری در عرصه منطقه ای تاثیر منفی بگذارد.
مسکو که اکنون بیشترین توجه خود را بر پاسخ دهی لازم به آنکارا برای جلوگیری از تکرار احتمالی ساقط کردن هواپیمای روسی در آینده متمرکز کرده است، پس از هشدارهای «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه که ترکیه را همدست تروریست ها خواند، وارد کردن فشار بیشتر بر آنکارا را پیگیری می کند تا نشان دهد چنین واقعه ای با هر توجیهی هرگز نباید تکرار شود.
پوتین کمی پس از این واقعه گفت: ساقط کردن جنگنده روسیه توسط ترکیه، پیامدهای جدی در روابط ما با این کشور خواهد داشت و همدستان تروریست ها از پشت به ما خنجر زدند.
پوتین در دیدار با «عبدالله دوم» پادشاه اردن در سوچی روسیه افزود: این واقعه از چارچوب مبارزه عادی با تروریسم فراتر می رود و حادثه کنونی با ضربه ای ارتباط دارد که همدستان تروریست ها از پشت به ما زدند.
وی افزود: نظامیان ما فداکارانه در حال مبارزه با تروریسم هستند و من این حادثه را نمی توانم جز از پشت خنجر زدن توصیف کنم.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه که کشورش به همکاری با گروه های ضد سوری از جمله قرار دادن مسیر انتقال تسلیحات و نیرو در اختیار تروریست ها متهم شده، گفته است: جنگنده ای که روشن نیست متعلق به کدام کشور است، در مرز با سوریه به رغم همه هشدارها حریم هوایی ترکیه را نقض کرد.
وی تصریح کرد: ترکیه نیز براساس قواعد تعامل که از پیش اعلام کرده، این هواپیما را ساقط کرده است.
ساعتی پس از اظهار نظر اردوغان، یک مقام ارشد نیروهای مسلح روسیه با اعلام جزئیات مسیر پرواز جنگنده روسی مستند به نقشه ماهواره ای، ادعای ترکیه مبنی بر نقض مکرر فضای هوایی این کشور را به عنوان دلیل هدف قرار دادن و ساقط کردن هواپیمای سوخو 24، رد کرد.
ژنرال «سرگئی رودسکوی» رئیس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد: تمامی داده ها و اطلاعات ماهواره ای و همچنین بررسی های تخصصی قابل دسترسی نشان می دهد که جنگنده هدف قرار داده شده، حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده و براساس مسیر پیش بینی شده در حال انجام عملیات بوده است.
وی افزود: اطلاعاتی که ترک ها به آن استناد می کنند درست نیست، زیرا دربرگیرنده ادعای ورود به حریم هوایی ترکیه است، در حالی که چنین واقعیتی وجود ندارد.
اما در دیگر سو، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) متحد سیاست های ضد سوری آنکارا فقط چند ساعت پس از واقعه سقوط هواپیمای روسی در یک نشست خبری، هرگونه گزارش مبنی بر این که این رویداد خارج از حریم هوایی ترکیه اتفاق افتاده را رد کرد و گفت که «ارزیابی ناتو با اطلاعاتی که از ترکیه دریافت کرده همخوانی دارد.»
وی در ادامه با ترکیه اعلام «همبستگی» و اظهار کرد که «ما از تمامیت ارضی هم پیمان خود در ناتو حمایت می کنیم.»
این اعلام مقام ارشد ناتو در حالی بیان شد که یک مقام آمریکایی نیز اعلام کرد ارتش ترکیه جنگنده روسی را در فضای هوایی سوریه هدف قرار داده است.
مقام آمریکایی بدون ذکر نام به خبرگزاری رویترز گفت: اطلاعات آثار حرارتی حرکت جنگنده روسی نشان می دهد که هواپیما پس از اینکه چند لحظه وارد حریم هوایی ترکیه شد، بر فراز خاک سوریه هدف گیری و سرنگون شده است.
«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا نیز در یک نشست خبری فوری ضمن بیان اینکه هم اکنون در حال دریافت جزئیات رویداد روز سه شنبه هستیم و درچند روز آینده با «اردوغان» در تماس خواهیم بود، افزود: به نظرم اکنون بسیار مهم است که از گفت وگوی مستقیم روسیه و ترکیه اطمینان حاصل کنیم تا دو کشور بتوانند تدابیری برای جلوگیری از تشدید تنش ها اتخاذ کنند.
«فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه، «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس، «مالکوم ترنبول» نخست وزیر استرالیا و «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان به عنوان متحدان سیاست های منطقه ای ضدسوری آمریکا و ترکیه، نیز خواستار جلوگیری از افزایش تنش در این باره شده اند و از آنکارا و مسکو خواسته اند با یکدیگر تماس مستقیم برقرار کنند.
«پائولو جنتیلونی» وزیر خارجه ایتالیا که کشورش تاکنون حاضر نشده وارد جمع کشورهای غربی- عربی ضد سوری شود نیز ضمن ابراز نگرانی از سرنگونی جنگنده روسی، گفت: امیدواریم که پیامدهای این واقعه روی توان دیپلماسی حل سیاسی بحران سوریه تاثیرمنفی نگذارد.
اما جمهوری چک ضمن محکوم کردن سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه، تاکید کرد که این اقدام آنکارا فرضیه همکاری با داعش را تقویت می کند.
«میلوش زِمان» گفت: بدون شک سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه که در عملیات علیه گروه داعش در سوریه مشارکت داشت، اوضاع منطقه را بحرانی تر خواهد کرد.
رئیس جمهوری چک افرود: برخی مواقع زمزمه هایی درباره همکاری ترکیه و افراط گرایان گروه داعش به گوش می رسد و با این اقدام، باید در انتظار وخیم تر شدن بحران منطقه بود.
«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل نیز در یادداشتی که توسط سخنگوی وی قرائت شد، نگرانی شدید خود را درمورد سرنگونی جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه اعلام کرد و از طرفین خواست تدابیری فوری را برای جلوگیری از افزایش تنش ها میان دو کشور اتخاذ کنند.
دراین یادداشت، دبیرکل سازمان ملل ابرازامیدواری کرده است که بررسی جامع و معتبری در خصوص این رویداد و روشن شدن دلائل وقوع آن به جلوگیری از تکرار چنین وقایعی کمک کند.
«احمد فوزی» مدیر مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل مسقر در ژنو نیز پس از این حادثه با بیان اینکه وی در جریان وقوع این حادثه قرار گرفته است، هشدار داد که این حادثه ممکن است روند مقابله با تروریسم در سوریه را پیچیده کند.
رئیس اتحادیه اروپا نیز در پی این واقعه خواستار آرامش طرف های درگیر به دنبال حادثه سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه شد.
«دونالد تاسک» در توییتی اعلام کرد: در این شرایط خطرناک پس از سرنگون شدن جنگنده روسیه در مرز ترکیه- سوریه، لازم است همگان آرامش خود را حفظ کنند.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن اعلام اینکه با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در این باره مذاکره کرده، گفت: لازم است از تشدید تنش ها جلوگیری شود.
کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد که با دقت نظاره گر تحولات مربوط به سرنگونی جنگنده روسیه است و می خواهد بداند که دقیقا چه اتفاقی رخ داده است.
وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به اقدام نظامی آنکارا، برنامه نشست وزیران خارجه دو کشور در قالب «شورای راهبردی» دو جانبه را در استانبول لغو و همچنین شهروندان روس را از سفر به ترکیه منع کرد.
«سرگئی لاوروف» با اعلام اینکه احتمال وقوع حمله تروریستی در ترکیه کمتر از مصر نیست، از شهروندان روسیه خواست از سفر به این کشور خودداری کنند.
سقوط یک هواپیمای مسافری روسیه بر فراز شبه جزیره سینا در مصر هنگام برگشت از شرم الشیخ به سن پترزبورگ بر اثر بمب گذاری تروریستی داعش در ماه گذشته، سبب مرگ 224 گردشگر روسی شد.
این نخستین بار است که از دهه 1950 یک هواپیمای روسی توسط یک عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، سرنگون می شود.
براساس آخرین گزارش ها یکی از دو خلبان جنگنده ساقط شده که با استفاده از چتر نجات، بیرون پریده بودند با شلیک تروریست های مسلح ضد سوری قبل از فرود کشته شده و خلبان دوم نیز توسط یگان ویژه سوریه از مناطق تحت تسلط تروریست ها در لاذقیه نزدیک مرز ترکیه به پایگاه نظامیان روسی در حمیمیم انتقال یافته است.
ترکیه و روسیه از حدود دو ماه پیش و آغاز بمباران مواضع تروریست های ضد سوری توسط جنگنده های روسیه روابط پرتنشی داشته اند و مسکو درخواست های مکرر آنکارا برای قطع این عملیات را که با همکاری نظامی دمشق صورت می گیرد، رد کرده است.
نیروی هوا فضای روسیه در جریان 57 روز عملیات ضد تروریستی با همکاری ارتش سوریه تاکنون نزدیک به شش هزار مقر و پایگاه تروریست ها به ویژه داعش را در این کشور نابود کرده است.
آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ترکیه، قطر و عربستان با همکاری رژیم صهیونیستی از پنج سال پیش با هدف سرنگونی حکومت «بشار اسد» برنامه جذب و اعزام تروریست های افراطی را از سراسر جهان به سوریه و همچنین سازماندهی و تقویت گروه های تروریستی از جمله جبهه النصره و داعش آغاز کردند. براساس تازه ترین گزارش سازمان امنیت فدرال روسیه 30 هزار تروریست از 100 کشور در صفوف تروریست ها در عراق و سوریه می جنگند.