کد خبر: 61905
تاریخ: 10آذر1394
کد خبرنگار: 225

دستگاه بادی اسکنر در زندان های کشور نصب شود

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر، بر نصب و استفاده از دستگاه «بادی اسکنر» در زندان های کشور با هدف جلوگیری از انتقال مواد مخدر به این مکان ها تاکید کرد.

 

اسدالله هادی نژاد در گفت وگو با ایرنا، درباره راهکار های جلوگیری از ورود موادمخدر به زندان های کشور افزود: مهمترین موضوعی که سازمان زندان ها از ما انتظار دارد، نصب دستگاه بادی اسکنر در زندان ها است و برای بخشی از زندان ها این دستگاه تامین شده است.
وی با بیان اینکه با استفاده از این دستگاه می توان تا حدود زیادی از ورود موادمخدر به زندان های کشور جلوگیری کرد، ادامه داد: برخی زندانیان پس از ملاقات با خانواده و یا بازگشت از مرخصی، مقداری موادمخدر در بدن خود برای انتقال و فروش آن در زندان جاسازی می کنند.
هادی نژاد تصریح کرد: از این رو دستگاه بادی اسکنر به عنوان نیاز اصلی زندان ها محسوب می شود و با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر و سازمان زندان های کشور، در برخی زندان ها این دستگاه نصب شده است.
وی خاطرنشان کرد: اما در برخی زندان هایی که از حساسیت کمتری برخوردارند، فعلا امکان تامین این دستگاه وجود ندارد اما باید مسئولان زندان ها، اقدامات جدی برای جلوگیری از ورود موادمخدر به زندان ها داشته باشند.
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه باید تمهیدات جدی برای ورود موادمخدر به زندان های کشور اندیشیده شود، افزود:
معاونت مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر مسئول تامین تجهیزات و امکانات در زندان ها نیست، اما موظف به هماهنگی جهت تامین برخی کمک های بین المللی است و به همین منظور، موضوع کمک به زندان ها از سوی نهادهای بین المللی را به عنوان اولویت در دستور کار داریم.
وی ادامه داد: هر آنچه که در زمینه مبارزه با موادمخدر نیاز باشد، در فهرست های خود قرار می دهیم و پیگیری های لازم را انجام داده تا بتوانیم تامین کنیم.
هادی نژاد درمورد تامین دستگاه بادی اسکنر نیز گفت: سال های قبل بخشی از این دستگاه ها را تامین کردیم و همچنان در دستور کار است، اما در مجموع، معمولا خود دستگاه ها و سازمان زندان ها باید نسبت به تامین این دستگاه اقدام کند.
حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه پیشتر در نشست خبری، ضمن ابراز نگرانی از روند انتقال مواد مخدر توسط زندانیان به زندان، خواستار برخورد جدی با این موضوع شده بود.
اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور نیز پیشتر با بیان اینکه برای بازرسی بمنظور جلوگیری از ورود مواد مخدر به زندان به دستگاه بازرسی بدنی (بادی اسکنر) نیاز است، تاکید کرده بود، بسیاری از زندان ها به این دستگاه مجهز نیستند که البته بازرسی ها در زندان توسعه یافته و تشدید می شود.
پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر نیز در نخستین نشست خبری خود از کشف 69 کیلوگرم مواد مخدر در زندان ها از ابتدای فروردین تا پایان مهر سال جاری خبر داده بود.
بادی اسکنر از جمله دستگاه های آشکارساز مواد غیرمجاز از جمله مواد مخدر در بدن انسان است.