کد خبر: 72112
تاریخ: 30آذر1394
کد خبرنگار: 225

پیشگیری ازقتل در دستور کار قوه قضائیه/۳۶درصد قتلها باسلاح سرد است

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: موضوع کاهش آمار و پیشگیری از وقوع قتل در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته است.

سردارمهدی معصوم بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد نتایج جلسه پیشگیری از جرم قتل در قوه قضائیه گفت: موضوع این جلسه پیرامون راهکارهای کنترل و پیشگیری از جرم قتل بود که نقطه نظرات دستگاه ها شنیده شد و تصمیمات خوبی هم در این خصوص گرفته شده است.

وی با بیان اینکه انگیزه قتل ها عمدتا در۷ بخش قابل دسته بندی است گفت: خیانت زوجین، اختلافات مالی – ملکی، قتل ناموسی، نزاع و درگیری خیابان، سرقت، قتل ناشی از مصرف مواد مخدر صنعتی و جنون‌آمیز  و در آخر قتل قومی – قبیله‌ای (در روستاها) این موارد را تشکیل می دهد.

سردار معصوم بیگی یادآور شد: آمارها نشان می دهد که قتل در ایران نسبت به عمده کشورهای اروپایی و آمریکایی پایین تر بوده و این جرم در ایران مسئله بحرانی نیست اما برای رسیدن آن به پایین ترین حد تلاش می کنیم. آمار ۱۰ سال اخیر از سال ۸۴ تا امروز نشان می دهد که آمار قتل نرخ نزولی داشته و در ۷ ماهه امسال نسبت به هفت ماه سال گذشته ۳.۴ درصد قتل کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه استانهای خراسان جنوبی، اردبیل، آذربایجان شرقی، زنجان و یزد به ترتیب کمترین آمار این جرم را دارند گفت: بیش از ۳۶ درصد قتل‌ها با سلاح سرد اتفاق می‌افتد و از مجلس شورای اسلامی می خواهیم تا قانون جرم حمل سلاح سرد را به تصویب کند چرا که بیشترین قربانیان این قتل ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن دارند.

سردار معصوم بیگی با اشاره به اینکه حدود ۳۵ درصد قتل ها با موضوعات خانوادگی است گفت: در این موارد زیاد نمی شود مداخلات پلیسی کردبلکه مداخلات فرهنگی و آموزشی و نگاه‌های ارزشی دینی باید تقویت شود تا اثر گذاری داشته باشد.

 جانشین پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به اینکه ۹ درصد قتل‌ها در لحظه و در اثر نزاع آنی است صورت می گیرد گفت: باید کار فرهنگی برای افزایش سعه‌صدر، افزایش توان مهارتی مردم در خویشتنداری صورت گیرد.