کد خبر: 75218
تاریخ: 7دي1394
کد خبرنگار: 235

«سلطان لابی» مجلس کجا می‌رود؟

پایان 28 سال نمایندگی محمدرضا باهنر در موعد ثبت‌نام مجلس دهم شاید یکی از پدیده‌های این دوره از انتخابات باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا باهنر یکی از باسابقه‌ترین افراد 28 سال گذشته مجلس شورای اسلامی از حضور در دهم دوره انتخابات مجلس امتناع کرد. فردی که برخی او را به «سلطان لابی مجلس» برای حل و فصل تصمیمات و برخی مشکلات می‌دانند، حالا رویگردانی‌اش از مجلس دهم، قطعاً معانی سیاسی زیادی خواهد داشت.

دیروز در حالی آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان دهم دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تا شامگاه ادامه یافت که خبر حضور محمدرضا باهنر تا آخرین ساعات شب گذشته از سوی خبرنگاران در فرمانداری و وزارت کشور پیگیری می‌شد؛ خبری که در میان خبرها و حاشیه‌های روز گذشته، حضور نیافتن محمدرضا باهنر در ستاد انتخابات را به یکی از پدیده‌های این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی بدل کرد.

امتناع محمدرضا باهنر از حضور در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، شاید روایت‌های متفاوتی را به همراه داشته باشد، اما پیش از آن نباید این نکته را فراموش کرد که وی جزو ائتلاف اولیه اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم هم بوده است.

باهنر نماینده مردم شهرهای تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در دوره‌های دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم و هشتم و نهم بوده است.

او ریاست فراکسیون اکثریت مجلس پنجم و عضو هیأت رئیسه مجالس چهارم، پنجم، هفتم، هشتم و نهم را نیز داشته است و نیابت رئیس مجلس هفتم و هشتم و نهم را نیز عهده‎دار بوده است.

باهنر در سه دوره اخیر از جمله افراد مؤثر مجلس شورای اسلامی بوده، به طوری که همیشه نظر وی در مقاطع مهم تصمیم‌گیری مجلس اثر داشته است؛ چراکه او را نه فقط محمدرضا باهنر، بلکه مستظهر به رأی طیفی از نمایندگان مجلس می‌دانسته‌اند. ناگفته نماند او پیش از آغاز فرآیند ثبت نام‎ها در مجلس شورای اسلامی در باب ائتلاف و وحدت اصولگرایان مواضع راهگشایی داشته است.

وی پیش از این در گفت‌وگویی با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «چشم‌اندازمان این است که اصولگرایان با هم متحد شوند و تلاش داریم در پایان کار به 85 تا 90 درصد وحدت برسیم. دوستان ما در گروه‌های مختلف رقابت را شروع می‌کنند؛ اما به دلیل نبودن ضابطه، معمولا اختلافاتی ایجاد می‌شود. در یکی دو دوره انتخابات مجلس گذشته، اصلاح‌طلبان پرتوان وارد نشدند و عملاً رقابت جدی میان اصولگرایان بود اما در این دوره، اصلاح‌طلبان هم می‌آیند و فعالیتشان جدی است؛ البته ما هم از حضورشان استقبال می‌کنیم. بر همین مبنا، طیف اصولگرایی ضرورت وحدت را حس کرده است اما بالاخره یکسری اختلاف‌هایی وجود دارد که این اختلاف مواضع باید نرم شود یا تنازل پیدا کند.»

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: منظور ما از وحدت، وحدت فلسفی نیست. بلکه یک ائتلاف است و معنایش این نیست که جبهه پایداری و یا ما از مواضعمان دست برداریم. نقاط مشترک زیادی داریم و می‌توانیم روی این نقاط مشترک، ائتلافی را شکل بدهیم. در هفته آینده یک نشست بزرگتری هم اتفاق می‌افتد و امیدوارم همه ما دعوت شویم تا کار را به صورت رسمی و سازمانی شروع کنیم.

به گفته برخی ناظران سیاسی، باهنر معمولا با برگ‌های برنده بازی می‌کند و به همین دلیل است که می‌تواند در اکثر اتفاقاتی که در مجلس به راه می‌افتد همچون استیضاح و رای اعتماد‌ها، برنده از میدان خارج شود. یعنی اگر احساس کند احتمال رأی آوردن وزیری کم است از او حمایت نمی‌کند و سراغ کسی می‌رود که دارای مقبولیت بیشتری باشد.

گواه این ادعا را می‌توان در فرم به فرم جریان استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در چند ماهه گذشته مشاهده کرد؛ زمانی که محمدرضا باهنر در قامت یک نماینده مخالف استیضاح عباس آخوندی حاضر شده و پس از دلایل مخالفت خود مجلس را مجدداً به همراهی با عباس آخوندی دعوت می‌کند.

حال سوال بزرگ این است که چرا محمدرضا باهنر که یکی از اضلاع ائتلاف اصولگرایی در انتخابات آتی بود از حضور در این دوره امتناع کرد و با جدایی از مجلس برگه برنده وی در آینده چه خواهد بود؟

از روز گذشته روایت‌های مختلفی مبنی بر حضور نیافتن باهنر در انتخابات شنیده می‌شود. اینکه شاید محمدرضا باهنر به پست دیگری فکر می‌کند! پستی که با نسبت سیاسی او با دولت، چندان نزدیک به واقعیت نیست.

برخی هم گزینه دیگری برای حضور نیافتن باهنر تعریف می‌کنند و معتقدند او از میزان رأی خود در انتخابات آتی با خبر بود، که البته این موضوع در حد حرف و حدیث‌های گروه‌های سیاسی کشور است و چندان به واقعیت‌ها نزدیک نیست.

اما در این بین افرادی هستند که می‌گویند شاید انصراف محمدرضا باهنر از ثبت‌نام در انتخابات نشانه‌ای از یک تصمیم باشد؛ به این معنا که شاید آنها بخواهند همچون مجلس هفتم و شورای شهر دوم با چهره‌های متفاوتی در این رقابت حضور داشته باشند، اما این گزاره در صورتی می‌توانست درست باشد که در این چند روز چهره مهم دیگر اصولگرایان ثبت‌نام نمی‌کردند.

با این حال شخص محمدرضا باهنر پیش‌تر درباره داوطلبی‌اش در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی به خبرآنلاین گفته بود: «یک قهرمان قبل از اینکه مدال طلایش را از دست بدهد خودش باید تشک را ببوسد و کنار بکشد.»

وی همچنین درباره داوطلب نشدن در انتخابات مجلس دهم گفته بود: هنوز نمی‌دانم. معمولا این قبیل تصمیم‌گیری‌ها خیلی کم دست خودم است. گاهی خودم اراده‌ای می‌کنم و تصمیم می‌گیرم ولی مجموعه عواملی که در کشور به وجود می‌آید تصمیم ما را عوض می‌کند.

هرچه هست، محمدرضا باهنر حتما همین روزها علت حضور نیافتنش در انتخابات مجلس دهم را اعلام خواهد کرد، اما با همه این تفاسیر باید منتظر ماند و دید حضور نیافتن این چهره شاخص اصولگرایی در کارزار انتخابات مجلس دهم پیش از جایگزینی این شخص در مسئولیت دیگری، چه تاثیرات منفی بر اصولگرایی خواهد گذاشت، چراکه بسیاری از صاحبنظران معتقدند عدم حضور باهنر در بزنگاه انتخابات مجلس دهم بر ائتلاف اصولگرایی تاثیرات چشمگیری خواهد داشت.