کد خبر: 79540
تاریخ: 15دي1394
کد خبرنگار: 225

طرح اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با موادمخدر در دستور کارمجلس

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از آماده سازی طرح اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر خبر داد وگفت: مطالعات پیرامون حذف اعدام از قاچاق مبارزه با موادمخدر به پایان رسیده و هم اکنون این طرح در نوبت اعلام وصولی‌های صحن مجلس است.

ایرج عبدی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، درباره طرح اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر، با بیان اینکه مطالعات پیرامون این طرح به پایان رسیده است، گفت: طرح اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با موادمخدر با امضای 21 نفر از نمایندگان در اداره قوانین مجلس قرار داشته و در نوبت اعلام وصول در صحن علنی مجلس قرار دارد که بعد از آن برای بررسی‌ به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع خواهد شد.

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی با یادآوری جلسه طراحان طرح با کارشناسان در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای انجام کارهای کارشناسی در تدوین طرح، گفت: در این خصوص دو مرتبه با کارشناسان گروه اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و البته جلسه‌ای نیز با حضور آقای ولایتی برگزار شده که آنها نیز بر اینکه شواهدی دال بر تاثیر مجازات اعدام بر کاهش قاچاق مواد مخدر وجود نداشته بلکه منجر به افزایش آسیب‌های اجتماعی شده تاکید کردند، بر این اساس کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام با حذف اعدام از مجازات قاچاق مواد مخدر موافقت کردند.

عبدی با بیان اینکه نمایندگان مجلس در طرح اصلاحی پیشنهاد حذف اعدام از مجازات موادمخدر جز در قاچاق مسلحانه مواد مخدر یا تشکیلات سازمان یافته مطرح کردند، گفت: با تصویب طرح اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر از تحمیل هزینه‌های اجتماعی به خانواده‌ها و کشور جلوگیری و مجازات‌هایی با هدف اثرگذاری مبارزه جایگزین می‌شود.


 در صورت تصویب مجلس؛ اعدام از مجازات قاچاق موادمخدر حذف می‌شود/ ناجا تنها مجری قانون است

این نماینده مردم در مجلس نهم در واکنش به مخالفت ناجا با حذف اعدام از مجازات قاچاق مواد مخدر، گفت: ناجا مجری قانون است، لذا اگر نمایندگان به توافق نهایی مبنی بر حذف اعدام از مجازات قاچاق مواد مخدر برسند، ناجا موظف به اجرای قانون خواهد بود، البته در این زمینه جلسات متعددی با قضات برجسته، مراکز علمی و دانشگاه‌های جزایی، مجمع تشخیص مصلحت، دادستانی و قوه قضاییه برگزار شده و شواهدی مبنی بر اینکه اعدام تاثیری در کاهش قاچاق مواد مخدر داشته به دست نیامده است.

عبدی یادآور شد: پس از ارجاع طرح مذکور به کمیسیون و در جریان بررسی نمایندگان، البته از ناجا هم برای توضیح دلایل خود دعوت خواهد شد، در واقع به نظر می‌رسد موضوع از فوریت لازم جهت بررسی و تصویب برخوردار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم در توضیح علل حذف اعدام از مجازات قاچاق مواد مخدر، گفت: حذف اعدام بر مبنای پیشگیری از قاچاق موادمخدر مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است، طبق مطالعات صورت گرفته کاملا مشخص است که مجازات اعدام نتوانسته مانع قاچاق مواد مخدر باشد در واقع به عنوان عامل پیشگیرانه عمل نکرده است.

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس نهم، تصریح کرد: در حال حاضر در حوزه مواد مخدر برای رقم‌های پایین کسب مال یا جا‌به‌جایی موادمخدر مجرمان محکوم به اعدام شدند، از سوی دیگر مجازات اعدام سبب دسترسی مجریان قانون به دانه‌ درشت‌ها و مافیای مواد مخدر نشده‌ است، علاوه بر این با در پی افزایش تعداد محکومان به مجازات اعدام در این سال‌ها آسیب‌های اجتماعی در جامعه نیز رو به افزایش گذاشته است.

وی افزود: از نگاهی دیگر، کودکان و بازماندگان افراد محکوم به اعدام نیز در شرایط سختی به سر برده و بعضا دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شوند که متاسفانه تعدادی از بازماندگان اعدامیان به جمع بزهکاران اجتماعی افزوده شده‌اند.


نیروی انتظامی نتوانسته از ورود مواد مخدر به داخل زندان‌ها جلوگیری کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره وجود مواد مخدر در زندان گفت: محیط زندان کاملا تحت کنترل است اما همچنان شاهد جابه‌جایی بسیار مواد مخدر در زندان‌ها هستیم، در حقیقت نیروی انتظامی نتوانسته از ورود مواد مخدر به داخل زندان‌ها جلوگیری کند بنابراین شیوه مبارزه با مواد مخدر موثر واقع نشده و کارآمدی لازم را نداشته است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، منتظرالمهدی معاون اجتماعی نیروی انتظامی در مورد حذف مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر گفت: قوانینی از جمله اعدام از عوامل بازدارنده جرم بوده و نباید آن‌ها را حذف کرد، لذا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اصرار بر ماندن این قوانین دارد./