کد خبر: 82960
تاریخ: 22دي1394
کد خبرنگار: 235

کشف اشیای تاریخی هزاره اول قبل از میلاد در بیجار

مسئول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بیجار از کشف 38 قلم اشیای تاریخی مکشوفه از قاچاقچیان و حفاران غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.

به گزارش وکیل ملت ابراهیم الیاسوند ، اظهار کرد: قدمت تاریخی این اشیاء مربوط به دوران هزاره اول پیش از میلاد است که دارای ارزش فرهنگی - تاریخی هستند.

 

وی با اشاره به این‌که در صورت انجام امور مرمتی و حفاظتی بر روی این آثار جزو اشیای موزه‌ای و دارای ارزش می‌باشند، افزود: با توجه به مطالعات و بررسی‌های باستان‌شناسی بیشتر این آثار اشیایی هستند که دارای ارزش فرهنگی، تاریخی و موزه‌ای می‌باشند.

 

مسئول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بیجار در ادامه خاطرنشان کرد: سه مورد از اشیاء که توسط کارشناسان باستان‌شناسی مورد بررسی قرار گرفته‌اند به‌علت نامشخص بودن وضعیت اشیاء و عدم قدمت، فاقد ارزش تاریخی می‌باشند.

 

وی تصریح کرد: براساس قوانین و مقررات میراث‌فرهنگی اشیای مکشوفه قابل ضبط و به نفع میراث فرهنگی ثبت می‌شوند.

 

الیاسوند در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به تعلق این آثار به ادوار مختلف، به احتمال قریب به یقین این اشیاء از اماکن و محوطه‌های مختلف باستانی و از طریق کاوش‌ها و حفاری‌های غیرمجاز بدست آمده‌اند که به‌طور قطع انجام این امور صدمات جبران‌ناپذیری به مکان‌های باستانی و موضوعات پژوهشی و تحقیقاتی مرتبط با حوزه میراث‌فرهنگی وارد کرده است.

 

وی یادآور شد: پیگیری‌های لازم نسبت به هماهنگی با مقامات محترم قضایی پرونده، در خصوص ضبط اشیاء به نفع میراث فرهنگی و مجازات‌های مقرره بر اساس قوانین راجع به حفظ آثار ملی کشور در دست اقدام است.