کد خبر: 163908
تاریخ: 13خرداد1395
کد خبرنگار: 225

مذاکره سعداوی با جماعتی، شریفات، بختیار و افشین/ ستاره‌های فولاد برمی‌گردند

افول بعد از قهرمانی، عادت فولاد است. فولادی که دو سال بعد از نخستین قهرمانی‌اش در لیگ برتر به لیگ یک سقوط کرد و این سقوط اگر چه بعد از قهرمانی‌ در لیگ سیزدهم تکرار نشد اما تیم اهوازی را در رده دوازدهم نشاند.

حتی اگر بگذریم از همه اتفاقاتی که افول فولاد در دو فصل اخیر را باعث شد، بر بی‌ستاره بودن این تیم نمی‌توانیم چشم بپوشیم. به دلیل مشکل سربازی و یا اختلاف با سرمربی کروات، ستاره‌های فولاد یک به یک این تیم را ترک کردند و حالا نعیم سعداوی تصمیم گرفته آنها را برگرداند.


آقای سرمربی در عین اینکه توصیه باشگاه در استفاده از جوان‌های ارزان‌قیمت بومی را پذیرفته، از ستاره‌هایی که قهرمانی تیم قرمزپوش‌ اهواز در لیگ سیزدهم را رقم زدند، خواسته که دوباره به اهواز برگردند. از جمله این ستاره‌ها، مهرداد جماعتی است که اسکوچیچ کنار گذاشته بودش.

همینطور اسماعیل شریفات، بختیار رحمانی، سروش رفیعی و آرش افشین. سرمربی جدید فولاد تلفنی با این بازیکنان صحبت کرده و از آنها خواسته که به اهواز برگردند و در فصل پیش‌رو با پیراهن فولاد به میدان بروند. پیشنهاد به موقع بود اتفاقا. غیر از سروش رفیعی که اعلام کرده چند ماه دیگر از خدمت سربازی‌اش باقی مانده و نمی‌تواند تراکتورسازی را ترک کند، دیگر بازیکنان از بازگشت استقبال کرده‌اند.

این را خود نعیم سعداوی هم تأیید کرده: «در فصل جدید چند هدف را دنبال می‌کنیم که ارتقای جایگاه تیم نسبت به فصل گذشته، ارائه بازی‌های زیباتر و استفاده بیشتر از نیروهای جوان بومی از جمله این اهداف است اما به‌ هر حال در کنار بازیکنان جوان باید چند بازیکن باتجربه هم داشته باشیم تا توازن در تیم حفظ شود.

برای همین تصمیم گرفتم بازیکنانی را که قبلا با فولاد قهرمان شده‌اند، برگردانم تا با کمک هم این تیم را به جایگاه واقعی‌اش برسانیم. خوشبختانه با بچه‌ها که صحبت می‌کردم، همه‌شان به من محبت داشتند و گفتند که حاضرند برگردند.


 امیدوارم شرایط به‌گونه‌ای رقم بخورد که بتوانیم از حضور همه آنها در فولاد استفاده کنیم. البته با توجه به کاهش بودجه باشگاه، در زمینه مالی محدودیت‌هایی داریم اما هدف ما این است که تا حد امکان برای حضور مجدد این بازیکنان فولادی در کنار همدیگر تلاش کنیم. باید ببینیم در روزهای آینده چه اتفاقاتی می‌افتد و به چه نتیجه‌ای می‌رسیم. من به آینده خوشبینم و اعتقاد دارم که با همبستگی مجموعه باشگاه و حمایت هواداران و رسانه‎ها می‎توانیم فولاد خوزستان را به روزهای خوبش بازگردانیم.» اما آیا این ستاره‌ها می‌پذیرند که با کمترین قیمت برای فولاد بازی کنند؟

تلاش برای بازگرداندن دهکردی
رتبه دوازدهمی، مدیران کارخانه و همینطور باشگاه فولاد خوزستان را بالاخره مجاب کرد به تغییر مدیرعامل. مدیرعاملی که برای نشاندنش بر جایگاه امروز خیلی‌ها تلاش کردند اما امروز، هیچ‌کدام از آنها ماندنش را نمی‌خواهند. در دوره یکساله مدیریت علیرضا اژدری‌زاده فولاد آنقدر ناکام بود که دیگر هیچ‌کس- حتی خودش- نمی‌تواند برای او دفاعیه بنویسد.
همین ناکامی‌ها بود که فکر تغییر مدیریتی را در سر مدیران صنایع فولاد خوزستان انداخت و عجیب اینکه دوباره رفتند سراغ سیف‌ا... دهکردی. مدیرعامل پیشین باشگاه فولاد اما برای بازگشت شرط دارد و شرطش هم بازگشت رییس پیشین هیات‌مدیره باشگاه است. دهکردی که مدیران صنایع فولاد خوزستان حتی در مراسم درگذشت مادر نعیم سعداوی بی‌خیال او نشدند، گفته تنها در صورتی برمی‌گردد که صیادنژاد رییس برکنار شده هیات‌مدیره هم دوباره به باشگاه برگردد.
 این شرط در واقع تنها دلیلی است که دهکردی را از مدیرعاملی دوباره در باشگاه فولاد دور کرده و البته هیچ بعید نیست که تا پیش از شروع فصل تازه لیگ برتر، او صندلی مدیریت را از اژدری‌زاده پس بگیرد.

مخالفت سعداوی با جدایی هافبک فولادنوین
به دلیل مخالفت سعداوی، جدایی مصطفی ماهی از فولادنوین منتفی شد. این بازیکن که برای گذراندن سربازی به فجرسپاسی رفته بود، کارت پایان خدمتش را همین روزها دریافت می‌کند و گویا تصمیم گرفته به استقلال خوزستان برود. تصمیمی که البته سرمربی فولاد با مخالفتش آن را وتو کرد.

مصطفی ماهی دیروز برای دریافت رضایتنامه به باشگاه فولاد رفته بود که مدیرعامل صدور رضایتنامه او را منوط به موافقت نعیم سعداوی دانست. سعداوی هم از باشگاه خواسته فعلا رضایتنامه مصطفی ماهی را صادر نکنند تا بتواند پس از بررسی وضعیت این بازیکن، نظر نهایی‌اش را در مورد او اعلام کند و در صورت رضایت از عملکردش، ماهی را به فولاد بیاورد.

کاهش 60 درصدی بودجه باشگاه خوزستانی
فولاد قید تیم‌های پایه را می‌زند؟
آنچه بعد از قهرمانی در لیگ چهارم فولاد را زمینگیر کرد، کاهش 60 درصدی بودجه این باشگاه بود. تصمیمی نابجا که همه ستاره‌های قرمزپوش را از اهواز فراری داد و فولاد را هم فرستاد به لیگ یک. با این حال اما مدیران صنایع فولاد همچنان مصرّند بر کاهش بودجه و این بار بهانه‌شان دوازدهمی تیم اهوازی در لیگ برتر بود.

با این توجیه که «بی‌دلیل این همه هزینه کردیم»، بودجه سالانه باشگاه فولاد را از 27 میلیارد تومان به 12 میلیارد تومان رساندند و عجیب‌ اینکه توقع موفقیت هم دارند. این در حالی است که فولاد همیشه بخشی از بودجه‌‌اش را در فوتبال پایه هزینه می‌کند اما با قیمتی که صنایع فولاد برایش تعیین کرده، شاید باشگاه تیمداری در رده‌های پایه را تعطیل کند. تصمیمی که اگر اجرایی شود، بیش از هر چیز دیگری به فوتبال خوزستان آسیب خواهد زد.