کد خبر: 170994
تاریخ: 25خرداد1395
کد خبرنگار: 225
موانع پیش رو بازپرداخت سپرده های موسسه ای که سپرده گزارانش را به خاک سیاه نشاند

چرا هنوز سپرده سپرده گزاران موسسه ثامن الحجج پرداخت نشده است؟ 500میلیارد تومان از سرمایه موسسه در جیب افراد خاص

اسناد تازه بدست آمده از حسابرسی ثامن الحجج از انحرافات در پرداخت تسهیلات حکایت دارد به طوری که حدود 500 میلیارد تومان از سرمایه این تعاونی به صورت ناحق به افراد خاص پرداخت شده است.

از نیمه دوم سال گذشته بود که تعاونی اعتبار ثامن الحجج ، به یکی از پرحاشیه ترین ماجراهای شبکه بانکی تبدیل شد و بعد از تجربه فروپاشی موسسه میزان و واگذاری آن به بانک صادرات و در شرایطی که هنوز سپرده گذاران این موسسه گاها بری دستیابی به منافع خود به طور پراکنده دست به تجمع می زدند، سپرده گذاران ثامن الحجج نیز به جمع معترضان پیوستند.

در دولت قبلی چون نظارتی بر کار این موسسه ها نبود بارها به کرات شاهد تشویق ها و لوح تقدیر گرفتن آنها بودیم اما دولت حاضر با به کار بردن نظارت قوی به سیستم مالی بسیاری از این موسات سامان داه است هرچند هنوز به دلیل شدت انحراف، این موسسات بطور کامل ساماندهی نشده اند.

گرچه جریان ثامن الحجج با روندی سریع تر از میزان، ساماندهی و به فاصله کوتاهی تعهدات آن به بانک پارسیان واگذار شد، ولی همچنان برخی اخبار تازه درباره این تعاونی قابل تامل است.

بررسی عملکرد موسسه ثامن الحجج نشان دهنده مشکلات و تخلفات فراوانی است که هنوز رفع نشده است مثلا در برآورد سود پول  یا املاکی که برای سپرده گذاری نزد موسسه ثامن سپرده میشد ارقام واقعی برآورد نشده و همچنین عملکرد شفافی از این موسسه طی

بررسی های موجود به چشم نمی خورد.

یکی دیگر از مشکلات و مسائل غیر قانونی این موسسه متصل نبودن شعبه های این موسسه به یکدیگر است به گونه ای

که هر شعبه برای خود بصورت جزیره ای عمل می کرد و هر کدام از آنها سود های متفاوتی داشتند و فرم یکسانی نداشتند.

 

یکی از مشکلاتی که هم بانک مرکزی را تحت فشار قرار می دهد و هم روند پرداخت ها را طولانی کرده این است که پو ل هایی که

موسسه ثامن الحجج  از سپرده گزارها گرفته و تبدیل به ملک و املاک و...شده و شناسایی آنها و ارزیابی وتقویم آنها به پول روندی

 

طولانی است و همچنین خیلی از این حساب ها شفاف نیستند و اینکه سپرده های ثامن الحجج نزد برخی

از بانک هاست و با اینکه توسط قوه قضاییه بلوکه شده اما این بانک ها این سپرده ها را به بانک مرکزی تحویل نمی دهند و همچنان سود آنها را میگیرند در صورتی که اگراین سپرده ها به بانک مرکزی داده شود بسیاری از مشکلات حل میشود.

اخیرا سخنگوی دستگاه قضا از اینکه آمارهای اعلامی توسط تعاونی ثامن الحجج در رابطه با تعداد سپرده‌گذاران صحیح نبوده است خبر داده و گفته که با بررسی‌های انجام شده، آمار متفاوتی بدست آمده است. با این اینکه محسنی اژه‌ای، تعداد دقیقی از آنها را اعلام نکرد، اما به این اشاره داشت پیش تر تعاونی تعداد سپرده گذاران را حدود 2.4 میلیون نفر گزارش کرده بود.

همچنین اسناد تازه بدست آمده از حسابرسی ثامن الحجج از انحرافات در پرداخت تسهیلات حکایت دارد به طوری که حدود 500 میلیارد تومان از سرمایه این تعاونی به صورت ناحق به افراد خاص پرداخت شده است. با این حال سخنگوی دستگاه قضا گفته که بازپرس این پرونده افرادی که این تسهیلات را دریافت کرده‌اند شناسایی و آنها را احضار کرده است.

این در حالی است که در پرونده ثامن الحجج تخلفات گسترده ای همچون فقدان صورت­های مالی حسابرسی شده، نبود سیستم یکپارچه مالی، ضعف در سیستم گزارش­ دهی تعاونی، عدم وحدت رویه در ساختار مالی و حسابداری شعب، وجود مغایرت­های متعدد در حساب­ها و گزارش­های مالی، عدم امکان بازرسی از شعب، نبود ساختار سازمانی مناسب، نبود سیستم داخلی قابل اتکا، عدم امکان تائید داده­ های دریافتی، دیده می شود.

تعیین تکلیف حدود 1.2 میلیون نفری تا هفته آینده

با وجود آمدن مشکلات عدیده ای که برای سپرده گذاران پیش آمد بانک مرکزی و قوه قضاییه وارد به کار شدند. بانک مرکزی با هدف سامان دهی به وضعیت این موسسه ،این عملیات را به بانک پارسیان واگذارکرد و در واقع عاملیت را به این بانک داد ،بدین صورت که بانک مرکزی به بانک پارسیان پول  پرداخت می کند و بانک پارسیان نیزمسئولیت پرداخت سپرده ها به سپرده گزاران را به ترتیب اولویت به عهده دارد.

 

بر همین اساس از بهمن ماه سال گذشته بانک پارسیان به طور مرحله ای و از مبالغ خرد شروع به تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کرد که در آخرین آماری که در دو هفته اخیر پرویزیان- مدیرعامل بانک پارسیان- اعلام کرد، حدود 350 هزار نفر از سپرده گذاران، پول خود را دریافت و حسابشان تسویه شده بود.

با این حال اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضائیه حاکی از خبر تازه و خوشایندی برای سپرده گذاران ثامن الحجج بود به گونه‌ای که وی اعلام کرده است بر اساس تمهیدات انجام شده، تا پایان هفته آینده تکلیف یک میلیون و 150 هزار نفر از سپرده‌گذاران روشن خواهد شد.

در این حالت به نظر می رسد، همانطور که پیش تر پرویزیان خبر داده بود که توافقاتی برای تعیین تکلیف سپرده‌گذاران و به ویژه سپرده‌های کلان انجام و نهایی خواهد شد، با افزایش تعداد به یک میلیون و 150 هزار نفر تا هفته آینده، سپرده‌گذاران کلان نیز می‌توانند نسبت به مشخص شدن وضعیت خود امیدوار باشند.